Hamletas klausia: Sveiki, situacija: Tėvai gyvena vieno miestelio mokyklai priklausančiame bute jau 21 metus. Butas priklauso mokyklai. Atskiras įėjimas. Atskira šildymo sistema. Gyvena nuo 1990m. Mama dirba mokytoja, todėl ir gavo leidimą tam bute gyventi. Visą tą laiką ir dabar moka simbolinę nuomą, kaip nuomininkė + mokesčiai. Aišku, per 20 metų viduje ir remontą ne kartą darėme, ir sienas šiltinome, ir vamzdynus, bei elektrą per naują tvarkėme. Gi, negyvensi apsileidęs, tačiau kapitalinio gi nedarysi, nes butas gi ne tavo. Buvo laikas kai žiemą per stogą bėgo, gerai, kad paskui atėjo laikas kad mokyklai stogą keitė, tai ir mūsų butui pakeitė tuo pačiu. Va taip visus 20 metų. Mama sako, tiksliai nežinanti koks buto statusas, gal tarnybinis, ta prasme pagal ją kol dirbi tol gali jame gyventi, o kai nebedirbi.... tai turi eiti lauk. Mama tuoj bus pensinio amžiaus, dar dirba mokykloje, tačiau bijo atsisakyti dirbti, kad nepasakytų "eik lauk". Noriu paklaust i ar galima kažkaip teisiškai sutvarkyti, kad mama būtų savininke to buto? Kur kreiptis? Kaip sužinoti to buto statusą? Galbūt kiek tai bent apytiksliai kainuotų? Klausiau čia vieno pažystamo, kuris daugiau turi patirties tokiuose reikaluose, sakė, kad tokiose situacijose reiktų kreiptis į to rajono švietimo skyrių, nes mokyklos su joms priklausančiais pastatais priklauso jam, jis yra akcininkas ir iš jo reiktų tada pirkti tas akcijas įgijus pirmumo teises jas pirkti, kaip tai padaryti? Iš anksto ačiū už patarimus, nes tikrai nežinau nuo ko pradėti.
 
Fragmentas iš sutarties:...rajono......mokykla, atstovaujama.. direktoriaus....., toliau nuomotojo, ir piliete ....., toliau nuomininkas.... 1. Nuomotojas suteikia už mokestį nuomininkui ir jo šeimos nariams.... gyvenamąsias patalpas.....
9. Ši sutartis gali būti pakeista:9.1 tiktai nuomotojui ir nuomininkui, pilnamečiams jo šeimos nariams susitarus; 9.2 gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant mokykloje, jeigu nuomininkas ir toliau gyvena nuomojamoje gyvenamojoje patalpoje. Nutraukta ir asmenys iškeldinami iš nuomojamos patalpos nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos
10. Nuomos sutartis gali būti nutraukta: 10.1 šalių susitarimu10.2 jei nuomininkas nuolat (nemažiau kaip per tris mėnesius) nemoka buto nuompinigių ar mokesčio už komunalines paslaugas; 10.3 jei nuomininkas, jo šeimos nariai ar kiti kartu su juo gyvenantys  asmenys ardo ar gadina gyvenamąją patalpą arba ją naudoja ne pagal paskirtį. 10.4 kitais Lietuvos Civilinio kodekso atvejais.
11. Nuomos sutartis gali būti nutraukta ir asmenys iškeldinami iš nuomojamos patalpos nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos. Nuomininkas, jo šeimos nariai arba kiti kartu su jais gyvenantys asmenys, kurie net tinkamu elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas kitiems kartu arba greta gyventi, nuomotojo arba kitų asmenų, kuriems trukdoma normaliai gyventi, reikalavimu gali būti iškeldinti nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos.
Išsiaiškinau, kad  buto statusas tarnybinis. Taip pat pamačiau mamos pasirašytą nuomos  sutartį . Pagal sutartį parašyta „gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant  mokykloje“, tačiau, sutarties pradžioje gi rašoma, kad sutartį pasirašo su piliete, gi nerašo, kad su mokytoja ar mokyklos darbuotoja ir kad sutartis galioja tik dirbantiems mokykloje asmenims. Ar galima prie to prisikabinti? Ar galima, sakyti kad dėl to negalioja 9.2 punktas? Šnekėjau su mokyklos direktore, klausiau ar yra galimybių butą privatizuoti. Pagal ją nėra, o gyventi bus galima tol kol dirbs mokykloje. Po to patalpos atsiteks kultūros namams kaip pagalbinės patalpos. Bet, juk sutartyje rašoma, kad „ gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant mokykloje, jeigu nuomininkas ir toliau gyvena nuomojamoje gyvenamojoje patalpoje.“ Tai kaip čia išeina, a?


Atsakymas. Gerbiamas Hamletai, sprendžiant iš Jūsų klausime pateiktos informacijos, Jūsų tėvai yra sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos, o ne tarnybinių gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį (reikėtų įdėmiai perskaityti visą sudarytos nuomos sutarties tekstą). Jeigu nuomininkas nutraukia darbo santykius su juridiniu asmeniu, kurio gyvenamąją patalpą jis nuomoja, tai negali būti pagrindas nutraukti gyvenamosios patalpos nuomos sutartį. Jeigu Jūs cituojate tėvus sudarytos sutarties tekstą, tai 10, 11 punktuose aiškiai išvardinti  sutarties nutraukimo atvejai.

Papildomai paaiškiname, kad pagal Civilinio kodekso 6.618 straipsnį gyvenamosios patalpos tarnybinių gyvenamųjų patalpų  statusą gauna tik valstybės valdžios ar valdymo institucijos, savivaldybės tarybos, juridinio asmens valdymo organo sprendimu. Prie tarnybinių gyvenamųjų patalpų galima priskirti tik patuštintas jiems nuosavybės (patikėjimo) teise priklausančias gyvenamąsias patalpas. Kadangi Jūsų tėvai bute jau gyvena (ir senokai), todėl šių patalpų statusas be Jūsų sutikimo negali būti pakeistas. Jeigu tai būtų padaryta prieš Jūsų valią, toks ginčas būtų
sprendžiamas teisme.

Pasitikslinti buto teisinį statusą galite nekilnojamo turto registre pagal buto adresą. Jeigu paaiškėtų, kad minimas butas vis dėlto turėjo ir turi tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusą, tačiau nuomos sutartis sudaryta dėl gyvenamųjų patalpų nuomos, gali iškilti nuomos sutarties pakeitimo klausimas. Jis turėtų būti sprendžiamas šalių susitarimu, nesusitarus - teisminiu keliu. Šiuo konkrečiu atveju Jūsų tėvams rodyti kokią nors sutarties pakeitimo iniciatyvą nebūtina.

Bet kuriuo atveju (gyvenamųjų patalpų ar gyvenamųjų patalpų, turinčių tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusą) privatizavimo klausimus sprendžia jų savininkas (valstybės valdžios ar valdymo institucijos, savivaldybės tarybos, juridinio asmens valdymo organas).

 

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos