akcija2024 568px

prezidentura - misija2
Nuotr. Ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvius (gelgaudiškietis Juras Pratusevičius antras iš kairės) į pačią svarbiausią jų gyvenimo misiją išlydėjo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė (LR Prezidento kanceliarijos nuotr./Robertas Dačkus).


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Birželio pabaigoje Lietuvą apskriejo žinia – Rusijos Federacijos ambasada atsisakė ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviams išduoti vizas. Projekto organizatoriams nieko kito nebeliko, tik pakeisti savo planus. Šiemet pirmą kartą abi ekspedicijos komandos savo misijas atliks ne Krasnojarsko krašte – liepos 19 d. 24 ekspedicijos dalyviai, tarp kurių ir gelgaudiškietis Juras Pratusevičius, išskrido į Kazachstaną.

Kauno kolegijoje logistikos vadybos mokslus kremtantis Juras prisipažino, kad projektu „Misija Sibiras“ domisi jau seniai, kasmet peržiūri filmus apie buvusias ekspedicijas. Jam įdomūs ir svarbūs visi faktai, pasakojimai, prisiminimai apie skaudžius lietuvių tremties metus. Tad nieko nuostabaus, jog, sulaukęs pilnametystės, Juras ir pats nusprendė vienoje iš misijų išmėginti savo jėgas.

„Noriu pamatyti vietas, kur buvo ištemti lietuviai, noriu prisidėti prie jų pagerbimo ir istorijos išsaugojimo. Noriu pajausti, kaip jautėsi mūsų artimieji toli nuo namų. Noriu grįžęs iš ekspedicijos pasakoti savo šeimai, kaimynams, seneliams, draugams, o vėliau ir visai Šakių bendruomenei, kaip viskas atrodo iš tiesų, ką jauti nuvykęs tūkstančius kilometrų ir sustojęs prie tautiečio kapo“, – neslėpė vaikinas, šiuo žygiu siekiantis tapti sektinu pavyzdžiu visiems jauniems žmonėms.

Deja, pirmą kartą užpildęs ekspedicijos anketą jis neturėjo galimybės dalyvauti bandomajame žygyje, nes tuo metu dalyvavo Kijeve vykusiame cirko festivalyje. Tačiau antras kartas buvo sėkmingas – iš 1 tūkst. anketas užpildžiusių kandidatų jis buvo tarp 80-ties laimingųjų, kurie buvo atrinkti į bandomąjį žygį, kurio metu su po 10 kg sveriančiomis kuprinėmis ant pečių Lietuvos miškais reikėjo nueiti maždaug 70 km atstumą.

„Tai buvo pirmasis toks žygis mano gyvenime ir didelis iššūkis tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai. Po pusdienio tokio ėjimo tapau tartum robotu – nejaučiau nei skaudančių kojų, nei nuo kuprinės svorio degančių pečių, – prisiminė gelgaudiškietis. – Visus sunkumus tąkart įveikti padėjo kartu į žygį patekę šakiečiai Linas Frančiakas ir jo dukra Vaiva. Su jais viso žygio metu buvome tarsi mini komanda. Ir dabar nesuprantu, kodėl iš tiek daug nuostabių žmonių pasirinko mane. Manau, kad svarbiausia – tiesiog būti savimi ir nesistengti apsimetinėti kitokiu.“

Vieną vakarą sulaukęs netikėto skambučio, Juras buvo paklaustas, ar turi nuojautą. Atsakęs į šį klausimą: „Ne“, jis išgirdo: „Tai blogai, nes tau jos reikės. Tu patekai į „Misiją Sibiras.“

„Negalėjau tuo patikėti, kol nenuvežiau savo paso į „Misija Sibiras“ būstinę vizos darymui. Šis laimės jausmas palaipsniui mažėjo ir pavirto į jaudulį, nes tai vienas iš didžiausių išbandymų mano gyvenime, nes tampi atsakingas prieš visą Lietuvą“, – atviravo vaikinas, iki paskutinės sekundės tikėjęsis, jog pavyks išvykti į Rusiją.

Kai paaiškėjo, jog Rusijos Federacijos ambasada stabdo projektą ir atsisako ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviams išduoti vizas, jos organizatoriai pakeitė planus ir abi komandos buvo nukreiptos į Kazachstaną.

„Manau, šis įvykis paskatino dar labiau siekti mūsų tikslo ir sustiprino komandą. Sibiras yra kur kas platesnė nei vien geografinė sąvoka, o tremties vietos egzistuoja ir už Rusijos Federacijos ribų. Tremtį ir kalinimus mūsų tautiečiai patyrė ir dabartinėse Kazachstano, Tadžikistano, Sakartvelo (Gruzijos) teritorijose, – kalbėjo Juras. – Aišku, Kazachstano dykumos ir stepės visiškai skiriasi nuo Rusijos miškų ir pelkių. Tam prireikė papildomo pasiruošimo, kuprinės turinio pakeitimų, asmenų, kurie buvo ištremti į šias vietas, paieškų, siekėme įgauti kuo daugiau žinių. Teks bijoti ne meškų, o vietinių gyvačių ir skorpionų.“

Pagrindinė šios misijos dalis yra ne tik nuvykti į Kazachstaną ir sutvarkyti ten esančius tautiečių kapus, o sugrįžus kuo daugiau apie tai papasakoti kitiems bei įkvėpti kitus jaunus žmones vienaip ar kitaip prisidėti prie Lietuvos istorijos išsaugojimo. Kadangi ekspediciją sudaro dvi komandos, išsiskyrę jų dalyviai galės apeiti didesnį plotą Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkėse.

Liepos 18 d. ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvius į pačią svarbiausią jų gyvenimo misiją išlydėjo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasikeitęs „Misija Sibiras“ ekspedicijų maršrutas reikalauja nenumatytų išlaidų, tad visi, norintys prisidėti prie kilnaus tikslo, kviečiami aukoti portale – aukok.lt: https://www.aukok.lt/projektai/Misija-Sibiras18 arba trumpaisiais numeriais 1891 – 2 eurai, 1892 – 3 eurai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos