akcija2024 568px

italijaAsta GVILDIENĖ

Birželio 2 – 11 dienomis net 37 rajono bendruomenių atstovai, įgyvendinantys Europos Sąjungos finansuojamus projektus, vyko į dešimties dienų kelionę – tarptautinę konferenciją „Geroji Italijos patirtis dalyvaujant LEADER programoje“. Jie ne tik susitiko su keturių Italijos regionų Vietos veiklos grupių vadovais, bet ir su vienu iš jų pasirašė ketinimo bendradarbiauti protokolą, užtikrinantį tolimesnį tarpusavio santykių plėtojimą.

Nuotr. A.Damijonaitis (dešinėje) ir Terre Pontine VVG prezidentas  F.Palumbo pasirašė  ketinimo bendradarbiauti protokolą, taip žengdami pirmą žingsnį bendrų projektų įgyvendinimo link.


Pasak Šakių krašto vietos veiklos grupės (VVG) pirmininko ir vieno šios kelionės organizatorių Algimanto Damijonaičio,  pagrindinis tikslas buvo susipažinti su kitos šalies vystomomis strategijomis LEADER programoje. „Jei mes vykdome dar tik pirmąją strategiją, daugiau orientuotą į socialines veiklas, tai italai jau vykdo antrąją strategiją, pagrįstą verslo ir ekonomikos augimu, - pasakojo jis. – Daugiau kaip šešeriais metais mus pralenkusios Italijos VVG šiandien įgyvendina tik tuos projektus, kurie ekonomiškai perspektyvūs ateičiai, kurie sukuria naujas darbo vietas, suranda naujas rinkas. Tai daugiausiai žemės ūkio produkcijos perdirbimo ir agroturizmo projektai. Paramą jiems suteikia ne tik Europos Sąjunga, bet ir valstybė, suinteresuota amatų skatinimu, ekonomikos ir verslo augimu.“
 
Per dešimt kelionės dienų rajono bendruomenių atstovai susitiko su keturiais Italijos VVG vadovais. Tai Montagna Leader VVG direktoriumi Giuseppe Damiani, Tuscia Romana VVG prezidentu Aldo Frezza, Formaggi ValleLuterana-Azienda Agricola Gentili ūkio savininkais, auginančiais avis ir perdirbančiais jų pieną, ir Terre Pontine VVG prezidentu Felice Palumbo.  A.Damijonaičio teigimu, didžiausią įspūdį žemdirbiško rajono atstovams paliko Gentili šeimos avių ūkis, kuriame auginama apie 600 avių, iš jų 400 melžiamų. „Nuostabiausia tai, kad ir tvartas, ir pieno perdirbimo – sūrių ir varškės gaminimo cechas bei parduotuvė yra po vienu stogu. Mūsų higienos ir veterinarinės tarnybos čia užsimuštų, o ten žiūri labai liberaliai, - juokėsi VVG pirmininkas. – Net įeinant į sūrių gamybos cechą niekas nereikalavo apsirengti specialių chalatų, užsidėti kepurių ar apsiauti apavo, kad neįneštum jokių bacilų, kaip yra pas mus.“

Iš tiesų, nevertėtų mėtyti vėjais pinigų, neskatinant verslumo. Rajono bendruomenių atstovai buvo sužavėti italų verslo kūrimu ir suprato, kad sutvarkyti ir gražiai įrengti bendruomenių pastatai naudos neduos, jei juose nebus vystomi amatai, o pažintys su Italijos verslininkais gali būti naudingos ne tik mūsų bendruomenėms, bet ir mūsų krašto verslo atstovams, ypač besiverčiantiems bitininkyste, mėsos perdirbimu. „Niekur nematėme tokio natūralaus, kaip pas mus, medaus ir tokių skanių rūkytų gaminių, - tvirtino kelionės organizatorius. – Italai gamina tik vytintas dešras.“

Beje, kelionės metu  su  Terre Pontine VVG prezidentu Felice Palumbo buvo pasirašyta ketinimo bendradarbiauti protokolas dėl patirties mainų įgyvendinant kaimo plėtros projektus ir LEADER programą, bendruomeninio verslumo skatinimo ir bendruomeninių paslaugų plėtros, tradicinių amatų ir kulinarinio paveldo puoselėjimo,  jaunimo užimtumo didinimo, savo krašto kultūros, istorijos pažinimo, tradicijų išsaugojimo skatinimo bei bendruomeninių švenčių, sportinių, kultūrinių ir etnokultūrinių renginių organizavimo. Be to, italai pasiūlė dar daugiau - dalyvauti viename iš šiandien jų įgyvendinamų projektų, tad tarpusavio bendradarbiavimo sutartis gali būti pasirašyta jau šiomis dienomis. Vienintelė problema, su kuria susidūrė kelionėje ir mūsų keliauninkai, yra ta, kad italai nekalba kitomis kalbomis, tik itališkai. Daugelis šiandien jau gali susikalbėti vokiškai ar angliškai, bet nemoka italų kalbos.

Po dalykinių susitikimų bendruomenių atstovai turėjo galimybę pamatyti Italiją ir susipažinti su jos gyvenimu, tiesiog gatvėse vykstančia prekyba, paskanauti itališko vyno ir tradicinių patiekalų, pamatyti, kaip čia švenčiamos miesto šventės. Išsipildė daugelio mūsų kraštiečių svajonė pamatyti Vatikaną ir kartu su viso pasaulio piligrimais gauti popiežiaus Benedikto XVI palaiminimą, pasigrožėti reto grožio muziejaus eksponatais, pabuvoti salėje, kur renkami popiežiai. Daug įspūdžių paliko Romos ir Neapolio miestai, nepaprasta gamta garsėjanti Kaprio sala, kurioje, pasak A.Damijonaičio, visi pasijuto kaip rojuje arba žydinčių gėlių karalystėje. Lyg kitame pasaulyje lietuvaičiai atsidūrė apsilankę netoli Vezuvijaus ugnikalnio stovinčioje garsiojoje Pompėjoje, iš pelenų atkastoje naujam gyvenimui, pamatę  didingus Perudžijos krioklius, ant vandens gyvenančią Veneciją, kur vienintelis susisiekimo transportas – gondolos.

Rajono bendruomenių atstovai Italijoje ne tik sėmėsi verslumo patirties, bet ir parsivežė daug naudingų žinių bei gerų idėjų, kurias galės pritaikyti savo krašte, bei suvokimą, kad patys turi galvoti, kaip išgyventi, kaip verslumo veiklų įgyvendinimui pritraukti ne tik valstybės ar ES lėšas, bet ir privatų kapitalą.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos