baneris leidinys

griskabudzio parapijaLina POŠKEVIČIŪTĖ

Liepos 24 d. Griškabūdyje buvo minimas Kristaus Atsinaujinimo bažnyčios pastatymo 220 metų jubiliejus. Iškilmėse dalyvavo ir mišias aukojo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila bei buvęs ilgametis šios parapijos klebonas kun. Vytautas Užkuraitis.

Nuotr. Griškabūdžio bažnyčios pastatymo 220 metų jubiliejus sutapo su Šv. Onos atlaidais, į kuriuos susirenka šimtai tikinčiųjų.

Vyskupas Rimantas Norvila kalbėjo, kokia yra išskirtinė Griškabūdžio bažnyčia ir tai parapijiečius įpareigoja nebūti abejingus Viešpačiui.

„Vertinkite, branginkite šiuos Dievo namus ir bendrystę su Dievu, kuri nuves jus į amžinąjį gyvenimą“, – sakė vyskupas.

Griškabūdyje XVIII a. viduryje Teklės Vyšnioveckienės lėšomis buvo pastatyta medinė bažnytėlė, kurią konsekravo Žemaičių vyskupas Antanas Dominykas Tiškevičius. Griškabūdžio parapija atiduodama Naumiesčio karmelitams. Parapijai plečiantis, XVIII a. pabaigoje pirmoji Griškabūdžio bažnytėlė jau nesutalpino tikinčiųjų ir karmelitai ėmė rūpintis naujomis statybomis. Karmelitai pagal inžinieriaus architekto Juozapo Vališausko projektą 1792–1796 m. pastatė dabartinę medinę bažnyčią ir varpinę (buvusiame miško plote, kuriame iškirsta mediena bažnyčiai, įsikūrė kaimas Bažnytgiris). 1800 m. bažnyčią konsekravo Vygrių vyskupas Mykolas Pranciškus Karpavičius.

Griškabūdžio karmelitų bažnyčia yra vienintelis išlikęs daugiakampės klasicistinės medinės bažnyčios Lietuvoje pavyzdys. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje, kol čia dar buvo karmelitai, bažnyčią puošė septyni altoriai: didysis su Pasaulio Išganytojo paveikslu ir šeši šoniniai — Škaplieriaus Švč. M. Marijos, Šv. Juozapo, Šv. Onos, Šv. arkangelo Mykolo, Šv. Teklės, Švč. M. Marijos Dangun Ėmimo. Griškabūdyje gyvavusi karmelitų rezidencija buvo panaikinta, tačiau vienuoliai liko prie bažnyčios ir toliau rūpinosi parapija. XIX a. ir XX a. ne kartą remontuota bažnyčia išlaikė savo grožį iki šių dienų. Tiesa, per Pirmąjį pasaulinį karą varpinė ir klebonija sudegė, vokiečiai pasiėmė du varpus.

Nuo 1922 m. čia klebonavęs Juozas Vaičaitis (poeto Prano Vaičaičio brolis)1929 m. atnaujino bažnyčią, o 1933 m. pagal inžinieriaus Antano Bistricko projektą pastatė gelžbetoninę varpinę. Prie jos J. Vaičaitis, Griškabūdyje klebonavęs 42 metus, ir palaidotas.

1996 m. griškabūdiečiai, ruošdamiesi bažnyčios 200 metų jubiliejui, atnaujino bažnyčios išorę ir vidų. Pagal tarpukario laikų nuotraukas pakeisti visi langai, restauruotas vitražas, sienų tapyba. Dabartinis klebonas kun. Vytautas Mazirskas čia klebonauja nuo 2013 metų. Jam nuolat tenka rūpintis bažnyčios pastato priežiūra: šiuo metu yra atliekami lietaus vandens nuvedimo darbai. Klebonas įsitikinęs, kad žmones Griškabūdžio bažnyčia traukia meno vertybėmis ir dvasiniu grožiu.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos