baneris leidinys

snaiges eglute
Nuotr. Šakietė Valentina Antanaitienė žaliaskarę papuošė savo kūrybos snaigėmis.


Ko gero, dažnas prisimename, kaip artėjant šventėms traukdavome balto popieriaus lapus ir pasiėmę žirkles karpydavome lengvas ir gražias snaiges. Apie šimtas dailiausių snaigių nutūpė ant eglutės, stovinčios Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Jas iškarpė ir papuošė šakietė Valentina Antanaitienė.
 
Kaip ir daugelis iš mūsų, ažūrinius šalčio kūrinius – snaiges V. Antanaitienė karpyti pradėjo nuo mažens. Iš Skaistgirių kaimo (Sintautų sen.) kilusi moteris kartu su seserimis karpinių meistrėmis Elena Kudirkiene bei Genovaite Morkūniene namus išpuošdavo snaigėmis, angeliukais ir kitais karpiniais. Šis iš vaikystės atėjęs pomėgis jai tapo puikia laisvalaikio praleidimo forma.

Arti 60 metų snaiges karpanti moteris sako, kad net nesuskaičiuotų, kiek jų prikarpiusi. Daug jų išdovanojusi, bet turi ir tvarkingai dėželėje sukrautų, kurios galbūt iškarpytos prieš 20 metų – apie jų amžių išduoda gelsva popieriaus spalva. V. Antanaitienė, 45-erius metus dirbusi pedagoginį darbą, yra išpuošusi ne vieną mokyklos klasę, o paskutiniu metu Šakių vaikų lopšelyje-darželyje „Berželis“ dirbusi moteris karpyti snaiges išmokė ne tik daugybę vaikų, bet ir jų tėvelių. Artėjant Kalėdoms, jos iškarpytų snaigių prašo pažįstami. 2000 m. V. Antanaitienė papuošė snaigėmis ir Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios eglę, pačios karpytomis snaigėmis ji kasmet išpuošia ir savo namus. Moteris patikino, kad daug dovanotų snaigių iškeliavo ir į įvairiais užsienio šalis.

Pagrindinis karpytojos instrumentas – manikiūro žirklutės.

„Vieną snaigę iškirpti užtrunka apie dešimt minučių, per vieną valandą iškerpu maždaug penkias. Visuomet kerpu žirklių galiukais. Kad snaigės būtų stabilesnės jas perbraukiu lygintuvu“, – šios meno šakos paslaptimis dalinosi V. Antanaitienė ir pridūrė, kad karpo iš savo vaizduotės, o ne iš pavyzdžių.

Moteris pasakojo, kad nuo spalio mėnesio pradeda karpyti snaiges. Jos snaigės išsiskiria įvairumu, subtilumu, snaigės tik apvalios formos. Jų raštuose pastebimi rūtų šakelių, tulpių ir kiti motyvai bei varpelio, širdies formos. V. Antanaitienė pripažįsta, kad vienodais ornamentais snaigių iškirpti nepavyksta.

Šiandien V. Antanaitienė – Šakių trečiojo amžiaus universiteto Menų fakulteto studentė, ji žada snaigių karpymo pamokyti ir kitus studentus, pati pasisemti naujų žinių.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos