baneris leidinys

Senasis laiko suvokimas buvo kitoks nei šiuolaikinis, mitinės mąstysenos žmonių supratimu laikas yra ciklinis, jis teka ratu, turi pradžią ir pabaigą. Metų pabaigoje laikas išsenka ir baigiasi, o Naujaisiais metais prisipildo vėl. Manyta, kad viskas kaskart atgimsta iš  pradžių todėl, kad pasaulis vis sukuriamas iš naujo.
Pasaulio sukūrimo ritualų struktūra yra labai sudėtinga ir paini. Bėgant laikui dalis elementų išnyko, o išsaugotieji sumišo ir asimiliavosi. Tačiau pagrindiniu dalyku išliko laiko suvokimo poliariškumas, atitinkantis pasaulio merdėjimo ir atgimimo būsenas. Visa tai pastebima ir šiais laikais, tą liudija ir išlikę liaudies papročiai bei tradicijos.
Labiau į mistinius dalykus tikintiems žmonėms metų ciklo pabaiga liudija apie gausybę ženklų, lyg ir skelbiančių artėjančią pasaulio pabaigą, savotiškai bylojančių apie vis didesnį chaoso įsigalėjimą. Tačiau chaosas yra būtinas, ir ypač - pasaulio sukūrimui. Tuo metu išnyksta ribos tarp žmogaus ir jo sapnų, išnyksta ir erdvė tarp žmogiškojo ir mitinio pasaulio. Žmonės teigia Advento metu  regintys dvasias, dievus, jaučiantys vėles, jų norą bendrauti su gyvaisiais žemėje.
Todėl ir manyta, kad šiuo laikotarpiu apie namus slankioja įvairios dvasios. Žmonės susigalvodavo įvairiausių būdų, kaip apsisaugoti save ir savo artimuosius nuo piktadarių. Jų labai bijota, nes niekas nežinojo, kaip kito pasaulio gyventojai gali pasielgti mūsiškių atžvilgiu. Žinoma, pastarojo laikotarpio visuomenė darosi vis labiau kosmopolitiška, keičiasi jos požiūris į gyvenimą, tikima labiau reliatyviais dalykais, nei senolių pramanais ar mitais. Tačiau, nors ir adaptuotos naujos dvasios gyvenimui, pagrindinės metų tradicijos išliko.
Tarp jų ir Adventas. Šiai progai pastarosiomis savaitėmis rajone surengtas ne vienas renginys, juos organizuoja mokyklos, bendruomenių centrai, bažnyčia. Adventas žmones įpareigoja laikytis ir tam tikrų suvaržymų.

Skirmantė Tamašauskaitė,
Etnologijos mokslų
studentė

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos