baneris leidinys

rami
Nuotr. Izraelyje gyvenantis Rami Reznikas (kairėje) nori prisidėti pasiūlymais ir lėšomis tvarkant Baltrušiuose esančias žydų kapines.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Rugsėjo 5 d. savivaldybėje lankėsi Izraelyje gyvenantis Rami Reznikas ir su rajono savivaldybės meru bei Kultūros ir turizmo skyriaus darbuotojais aptarė, kaip sutvarkyti Pilviškių žydų žudynių vietą Baltrušių kaime.

Rami Reznikas dažnai lankosi Pilviškiuose ir nori įamžinti Pilviškių žydų atminimą Baltrušių kapinėse. Pasak istorinių šaltinių, 1941 m. rugpjūčio viduryje Baltrušių kaimo ūkininko Juozo Lozoraičio laukuose buvo sušaudyta apie tūkstantis žydų tautybės Pilviškių miestelio ir jo apylinkių gyventojų (tikslus aukų skaičius nėra žinomas).

Šiose kapinėse palaidotas ir R. Rezniko senelis. Pasak svečio, jis intensyviai ieško ir kitų giminaičių, kurie galėjo būti pilviškiečių išgelbėti. Baltrušių kaimo kapinėse R. Reznikas buvo apsilankęs rugpjūčio mėnesį ir džiaugėsi, kad jos yra nuolat tvarkomos.

„Man patinka paprastumas ir autentiškumas, todėl aš nenoriu, kad kapinėse įvyktų dideli pokyčiai. Mano pagrindinis noras – pradėti nuo mažų žingsnelių: kapines aptvarkyti, galbūt paremontuoti aplūžusią tvorą, pasirūpinti gėlėmis bei pakeisti atminimo lentą, kuri ten stovi nuo sovietinių laikų. Tokia būtų pradžia, o vėliau tartumėmės dėl rimtesnių darbų“, – kalbėjo R. Reznikas.

Pasak susitikime dalyvavusios Kultūros ir turizmo skyriaus specialistės Ingos Navlickienės, Pilviškių žydų žudynių vieta ir kapas yra įtraukti į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, todėl planuojant atlikti darbus kyla papildomų rūpesčių. Ji patikslino, kad galimi kapinėse atlikti tik jų priežiūros darbai, pavyzdžiui, paminklų valymas, tvorelės suremontavimas, o jei kapinėse bus vykdomi tvarkymo darbai, tuomet reikalinga projektinė dokumentacija. Savivaldybė jau 2006 m. teikė paraišką  Gerosios valios fondui dėl kapinių sutvarkymo, tačiau nebuvo gautas finansavimas.

„Mes bendradarbiaujam ir su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru, jie siūlė kapinių teritoriją sutvarkyti moderniai, nepaliekant to autentiškumo, šis pasiūlymas mums buvo nepriimtinas“, – paaiškino I. Navlickienė.

Ji dar pridūrė, kad Baltrušių senąsias žydų genocido aukų kapines pavasarį apsemia vanduo, tad būklė dar pablogėja.

Artėjant rugsėjo 15-ajai, žydų pagerbimo dienai, Rami Reznikas pageidavo, kad Baltrušių kapinėse įvyktų žydų pagerbimo ceremonija. Pasak svečio, Pilviškių žydų bendruomenė nebuvo labai didelė ir nedaug išlikę palikuonių, galinčių rūpintis savo protėvių atminimo įamžinimu, tad jis bene vienintelis likęs Pilviškių žydų palikuonis. Susitikime dalyvavusi žurnalistė Kristina Žalnierukynaitė pasakojo, kad prieš keletą metų per internetą užsimezgė Vilkaviškio krašto muziejininkų ir Izraelyje gyvenančio Ralpho Salingerio draugystė, jis šifravo Vilkaviškyje išlikusių kapinių antkapinių paminklų įrašus ir iki šiol rūpinasi Vilkaviškio žydų kapinėmis.

Susitarta, kad savo pageidavimus svečias išdėstys raštiškai ir parems kapinių sutvarkymo darbus.

Šakiečiai įsipareigojo, kad minėtai rugsėjo 15d. bus aptvarkytos kapinės, o žydų pagerbimą organizuos galimai su Pilviškių bendruomene. Kapinės yra vos 2,5 km nuo Pilviškių, prie Višakio upelio.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos