baneris leidinys

europos diena
Nuotr. Jaunieji europiečiai – Šakių miesto darželinukai – Europos dieną pradėjo linksmu šokiu, kurio juos išmokė Šakių kultūros centro šiuolaikinio šokio grupės vadovė Laura Saunorienė (priekyje).


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Kasmet gegužės 9-ąją minima Europos diena. Šakiuose prasidėjusi Europos Sąjungos vėliavos iškėlimu ir rajono savivaldybės vadovų sveikinimu miestelėnams, vėliau ji persikėlė į J. Lingio parką, kur vyko linksmi edukaciniai užsiėmimai vaikams, o įdienojus – ir į Šakių rajono savivaldybės viešąją biblioteką, kurioje jau būriavosi „Europos egzamino“ dalyviai. Vakare savo mintimis dalijosi europarlamentaras Petras Auštrevičius. Dienos renginius vainikavo žiniakovė.

Europos dienoje gausiu būriu dalyvavo Šakių vaikų darželių auklėtiniai. Jie linksmai šoko, vadovaujami Šakių kultūros centro šiuolaikinio šokio grupės vadovės Lauros Saunorienės. Prie jų J. Lingio parke prisijungė ir Šakių „Varpo“ mokyklos pradinukai. Edukacinių užsiėmimų metu bei per kitas veiklas jie prisiminė ir pasitikrino savo žinias apie Europos Sąjungą. Nuo jų neatsiliko ir suaugusieji – Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje „Europos egzaminą“ laikė virš 40 šakiečių. Kaip informavo bibliotekos vedėja Kristina Lebedžinskienė, nebuvo nė vieno, kuris būtų teisingai atsakęs į visus klausimus, tačiau keletas parodė tikrai geras žinias – į devynis klausimus iš dešimties atsakė Irena Grybienė, į aštuonis – Saulius Kučiauskas, Edita Paulauskaitė, Aušra Matulaitienė, Aušra Kriauzienė, Ona Jasinskienė ir Indrė Jančaitytė.

Lietuva nuo 2004 metų – lygiateisė Europos Sąjungos narė. Jai Briuselyje atstovauja vienuolika šalies europarlamentarų. Vienas iš jų – Petras Auštrevičius, jis Šakių kultūros centre „Jaunystė“ vakarop susitiko su mūsų rajono gyventojais ir pasidalijo savo mintimis bei įžvalgomis apie Europos Sąjungos nūdieną, iššūkius ir aktualijas.

 „Lietuva Europos Sąjungos sudėtyje jau 14 metai. Sunku įsivaizduoti, kaip ji būtų atrodžiusi šiandien, jei būtų ėjusi savo keliu. Visada skamba kaip fantastika, kad Lietuva galėjo būti tokio pat išsivystymo lygmens kaip ir Šiaurės Europos valstybės. Galbūt būtume ne Danija, bet tikrai kažkur arčiau Suomijos“, – įsitikinęs europarlamentaras.

P. Auštrevičiaus manymu, savo papročiais ir kultūra lietuviai yra panašesni į europiečius, todėl jų sugrįžimas į Europą 1990 metais politine prasme nebuvo joks stebuklas. Iš 15 Sovietų Sąjungos respublikų trys Baltijos šalys, kaip sutaria visi pasaulio ekspertai, buvo pažengusios toliausiai. Visa Europa sunkiai atsigavo po karo, maisto kortelės buvo panaikintos tik 1950 m., bet jei ji būtų turėjusi tokius okupacinius apribojus, kokius turėjo Lietuva, kažin ar būtų išlaikiusi pokario sunkumus.
„Lietuva yra išskirtinė šalis, nes kalbame ypatinga kalba, turime sąsajų tiek su Rytais, tiek ir su Vakarais, – įsitikinęs P. Auštrevičius. – Man atrodo, kad per daug save graužiame, nes visur norime pasiekti 100 proc. rezultatą – visur nugalėti, visur būti pirmi. Šiemet švenčiame Valstybės atkūrimo šimtmetį. O ar skaičiavote, kiek metų ji buvo nepriklausoma? Tik 33-ejus metus.“

Svečio teigimu, šiandien Lietuva panašesnė ne į Rytų, kaip dažnai manoma, bet į Šiaurės šalis, nes labai atsakingai elgiasi su finansais. Jis ragino nebijoti, jog mūsų tautiečiai išvyksta iš šalies – jie sugrįš ir ne vienas parsiveš pinigų savo verslo steigimui. Kaip pavyzdį europarlamentaras pateikė kitų šalių patirtį: portugalai po įstojimo į Europos Sąjungą važiavo į Prancūziją, Angliją, Liuksemburgą, ispanai – į Vokietiją, Belgiją, Prancūziją, airiai – į Angliją, o pasikeitus ekonominei padėčiai grįžo atgal. Tad kvietė nebijoti ieškoti geresnių sprendimų. Jis apžvelgė situaciją ir pertvarkas Didžiojoje Britanijoje ir kaimyninėje Lenkijoje bei išreiškė tikėjimą, jog Lietuva eis savo, o ne Vengrijos ar Lenkijos keliu.

„Geresnis gyvenimas Europoje pakeitė šeimų struktūrą – žmonės pirmiausiai siekia gerovės, o tik po to žmonių kiekybės“, – sakė P. Auštrevičius. Kadangi Europos Sąjunga yra demokratiška ir atvira, todėl į ją eis keliai ir iš Afrikos, ir iš Kinijos, ir iš Indijos. Pasak svečio, akivaizdu, jog ateityje Europa atrodys kitaip, tačiau to nereikėtų bijoti.

Europos dienos renginius užbaigė žiniakovė „Lietuva Europos kultūros kontekste“, kurioje susikovė ir savo žinias apie Europos Sąjungą pasitikrino penkios komandos: dvi moksleivių – Lukšių Vinco Grybo gimnazijos „Taurūs protai“ ir Šakių „Žiburio“ gimnazijos „Žiburys“ bei trys suaugusiųjų – rajono savivaldybės administracijos „Savivalda: jaunystė ir patirtis“, rajono literačių „Mėlynosios paukštės“ ir Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų „Atgaja“. Nugalėjo „Savivalda: jaunystė ir patirtis“, surinkusi 35 taškus. Antrąją vietą pasidalijo vos dviem taškais nuo jos atsilikusios „Mėlynųjų paukščių“ bei „Atgajos“ komandos. Trečioji vieta atiteko jaunimui – „Žiburio“ komandai, surinkusiai 27 taškus. Visi dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais ir asmeninėmis dovanėlėmis, tad pralaimėjusių čia nebuvo.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos