baneris leidinys

davatkynas
Nuotr. Apie eksponuojamus darbus pasakojo Prienų krašto muziejaus vyresnioji muziejininkė Viktorija Bielevičienė.


Spalio 26-sios popietę Zanavykų muziejuje atidaryta paroda „Šilavoto Davatkyno šventieji paveikslai“. Kamerinėje aplinkoje skambėjo Šakių kultūros centro folkloro ansamblio „Šakija“ dainos, Prienų krašto muziejaus vyresnioji muziejininkė Viktorija Bielevičienė pasakojo apie eksponuojamus oleografijos darbus.
 
Oleografija – grafikos technika, kuria gaminamos paveikslų kopijos. Šiuo būdu Vakarų Europos spaustuvėse buvo dauginami šventųjų paveikslai, kurie platinti ir Lietuvoje. Dauguma šių paveikslų atpažįstami, nes kabo garbingose kaimo sodybų vietose. Oleografijos vaizduoja Švč. Mergelę Mariją, Jėzų Kristų, liaudies pamaldumo praktikose labai gerbiamus šventuosius: šv. Antaną, šv. Kazimierą, šv. Rozaliją, ir kt. Nors meno istorijoje oleografijos dažnai laikomos neturinčiomis išliekamosios vertės, nes tai kūrinių kartotės, Davatkyne sukauptų oleografijų kolekcija yra vertinga Lietuvos kultūros istorijos požiūriu. Pamaldus požiūris į paveikslus ir netgi votai ant jų rodo, kad kaimo bendruomenės gyvenime šie kūriniai buvo ypač gerbiami ir užėmė svarbią vietą bendruomenės dvasiniame gyvenime.

Pats Šilavoto Davatkynas, kurio gyventojos pagarbiai vadintos ne davatkomis, bet davatkėlėmis, buvo integrali religinio parapijos gyvenimo dalis. Apie Davatkyną kalbėjusi muziejininkė Danguolė Lincevičienė pabrėžė religinį šių moterų pašaukimą ir asmeninius apsisprendimus, nuvedusius prie tarnavimo žmonėms ir tokio gyvenimo pasirinkimo.

Šiandien Davatkynas populiari menininkų kūrybos erdvė, plenerų vieta ir turistų traukos centras.

Zanavykų muziejuje paroda vyks iki lapkričio 30 d.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos