baneris leidinys

paroda portretai
Fotografijų parodos „Laisvė būti žmogumi“ atidarymo proga bendroje nuotraukoje įsiamžino projekto dalyviai ir organizatoriai. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Pasitinkant Kovo 11-ąją, Šakių kultūros centre atidaryta fotografijų paroda „Laisvė būti žmogumi“, skirta Kovo 11-osios 30-mečiui. Tai Šakių viešosios bibliotekos inicijuotas interaktyvus projektas, fotografijose ir video pokalbiuose –trisdešimtmečiai Šakių krašto žmonės.

Parodos sumanytojai, Šakių viešoji biblioteka, kalbino 1990 m. gimusius žmones ir klausė – kas yra laisvė būti Žmogumi? Kvietė atrasti, iš naujo kurti savo santykį su laisve bei apmąstyti savo pamatines vertybes, o susirinkusius į parodos atidarymą – džiaugtis savo šalies jaunu gimtadieniu.

„Dėkoju dalyviams už jų drąsą, pasitikėjimą mumis, taip pat už šviesias, pozityvias emocijas viso proceso metu. Nėra taip paprasta stovėti prieš kamerą, tuo pačiu būti fotografuojamam ir atsakinėti į klausimus“, – projekto akimirkomis dalijosi Šakių viešosios bibliotekos direktorė Kristina Lebedžinskienė.

Bibliotekoje projekto dalyvius fotografavo Inga Matulevičiūtė-Rutkauskienė, kuri parodos atidarymo metu kalbėjo, kad jai laisvė būti Žmogumi yra pirmiausiai atsakomybė už savo jausmus, mintis, žodžius ir veiksmus.

„Valstybė, mano akimis, yra tiek laisva, kiek padeda žmogui, piliečiui šią laisvę suprasti ir ją realizuoti. Aš labai džiaugiuosi, kad mūsų biblioteka įgyvendino šį projektą, kad mes galėjome dalintis su jaunaisiais laisvės vaikais savo mintimis, savo emocijomis, juos pažadinome dalintis su mumis ir tas grįžtamasis, abipusis ryšys atsispindi fotografijose. Būkime laisvi pirmiausiai širdyje, skleiskime tą laisvę, mąstykime apie ją“, – mintimis dalijosi I. Matulevičiūtė-Rutkauskienė.

Parodoje – 16 jaunų žmonių fotografijų. Iš jų žvelgia įvairių profesijų, likimų žmonės, jie visi išsako, ką jiems reiškia laisvė. Rimai Merčaitienei tai didelė žmogaus atsakomybė, Adomui Stanaičiui – galimybė bendrauti gimtąja kalba, galimybė keliauti ir teisė pasirinkti, Dariui Misiukevičiui – galimybė realizuoti save, Linai Žilaitienei – laisvai reikšti savo tikėjimą ir nebūti smerkiamai. Prasmingos ir kitų dalyvių mintys.

Gausiai susirinkę projekto dalyviai, jų šeimos nariai, pažįstami galėjo išvysti ir video filmą, tarp bibliotekos lentynų jaunus žmones kalbino K. Lebedžinskienė, I. Matulevičiūtė-Rutkauskienė, filmavo Tomas Remenčius. Į klausimą, kas yra laisvė būti Žmogumi, jauni žmonės pateikė įvairių minčių.

„Laisvė būti Žmogumi – būti savimi pačiai, realizuoti save, laisvai reikšti savo mintis, savo idėjas, nebijoti būti tokia, kokia aš iš tikrųjų esu. Mes esame tie vaikai, kurie gimėme ant to rubežiaus, galime tik įsivaizduoti, kas yra gyventi nelaisvėje“, – sakė Judita Ambrasienė.

Erikai Bingelienei patinka, kad Lietuva globalėja, o knygos suteikia laisvę vaizduotei. Aistei Bakaitei būti laisvu žmogumi reiškia laisvai svajoti, kai niekas žmogaus neriboja ir nevaržo. Rugilė Guzovijūtė-Mekšriūnienė sako, kad jai svarbu neuždaryti savęs į jokius rėmus ir pirmiausiai būti viduje laisvai.

Atsakydama į klausimą, ar gimę nepriklausomybės atgavimo metais žmonės yra laisvesni ir drąsesni, Margarita Remeikienė šypsosi ir sako, kad kai kurie šiandien net per daug yra laisvi. Kas suteikia žmogui vidinę laisvę? Monika Endriukaitytė sako, kad vidinę laisvę reikia tiesiog pajusti, kaip ji, nors gyvena užsienyje, bet suprato, kad Lietuvoje yra jos namai, šeima. Kristina Undraitytė savanoriauja ir sako, kad jai svarbu dalintis su kitais. O kad gimė tais pačiais metais, kartu su nepriklausoma Lietuva, jaučiasi tikru laisvės vaiku.

„Turėtume laisvę ypatingai vertinti, kažkas paaukojo savo likimus, šeimą ir tikslus, kad mes augtume, tobulėtume, norėtume gyventi toje laisvoje visuomenėje“, – kalbėjo Kristina Juodaitytė.

O Vaiva Merkevičiūtė pabrėžė, kad jai visi užduoti klausimai apie laisvę susiveda į vieną atsakymą – laisvę rinktis, „kaip atrodyti, ką kalbėti ir ko nekalbėti. Aš manau, kad aš visą gyvenimą jaučiuosi laisva“.

Įdomiomis įžvalgomis, mintimis, pamąstymais apie laisvę būti Žmogumi, apie valstybės laisvę, apie kiekvieno vietą toje valstybėje dalinosi ir kiti projekto dalyviai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos