baneris leidinys

kovo11 gelgaudiskyje
Kovo 11-oji į šventinę eiseną gimtojo miesto gatvėmis subūrė Gelgaudiškio įstaigų ir bendruomenės atstovus. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kovo 11-oji rajone pasitikta su šios šventės simboliu – Laisvės vėjo malūnėliais, prasmingais renginiais ir koncertais, garbingais įvertinimais bei palinkėjimais – likti prie lietuvybės.

Šiemet minime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį. Kovo 11 d. sukako lygiai 30 metų, kai Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas pranešė atkuriantis Lietuvos Nepriklausomybę.

Švęsti Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį mūsų rajono žmonės pradėjo dar praėjusią savaitę, į vėjų malūnėlių akciją įsijungė 22 švietimo ir kultūros įstaigos, bendruomenės, malūnėlius gamino, vėliau jais papuošė svarbias mūsų krašto vietas. Išskirtinai daug, net septynis tūkstančius malūnėlių, pagamino Šakių „Varpo“ mokyklos mokiniai.

laisves vejas sakiai
Pasitinkant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį 22 įstaigos pagamino 30 tūkst. laisvės malūnėlių, kurie pasklido po įvairias mūsų rajono vietas. Štai „Varpo“ stadione mokyklos bendruomenė malūnėliais išreiškė meilę savo šaliai, papuošė kalbininko Jono Jablonskio paminklą Griškabūdyje, sukosi ir ant Sudargo piliakalnių. Organizatorių nuotr.

Šis simbolis pasirinktas neatsitiktinai – minint pirmąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines žmonių, susirinkusių prie Seimo, rankose taip pat sukosi Laisvės vėjo malūnėliai, skleisdami žinią apie atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę.

Bene pirmieji švęsti laisvę pakvietė Girėnų bendruomenės centro žmonės – kartu su „Pynės“ šokėjais apjuosė trispalvėmis Girėnų kaimo ąžuolyną ir papuošė malūnėliais kelio Šakiai–Kaunas žiedą. Kovo 8 d. Šakiečių bendruomenė, nepabūgusi prasto kelio, pasiekė Vaitiekupių kaimo kryžių, kur gimė signataras Saliamonas Banaitis, ir trispalviais malūnėliais papuošė šią vietą. Jau šios savaitės pradžioje trispalviai malūnėliai sukosi ir signatarų Justino Staugaičio bei Jono Vailokaičio tėviškėse Tupikų ir Pikžirnių kaimuose, atiduota pagarba ir didžiajam varpininkui Vincui Kudirkai, Trispalvės spalvomis pasipuošė ir Sudargo piliakalniai, nušvito įstaigų langai.

Pajusti tą nuotaiką, kuri prieš tris dešimtmečius žmonėms įžiebė viltį ir tikėjimą, kovo 10 d. rytą kvietė ir gelgaudiškiečiai. Prie Gelgaudiškio dvaro šaulių rankose suplevėsavo didžiulė trispalvė, Gelgaudiškio „Šaltinio“ specialiojo ugdymo centro auklėtiniai pakvietė prisiminti svarbiausias Lietuvai datas, su jauduliu iš dvylikos jaunųjų šaulių lūpų nuskambėjo pasižadėjimas Lietuvai, o renginį vainikavo ugdymo įstaigų mokinių, mokytojų eisena gimtojo Gelgaudiškio gatvėmis.

Jau laisvoje valstybėje užaugusią jaunąją kartą sveikino ir rajono meras Edgaras Pilypaitis.

„Jaunime, nuo jūsų priklauso, kokia valstybė bus ateityje. Lai ji būna tokia, kokia šiandien yra jūsų širdyse – laisva, drąsi, Laisvės vėju paženklinta“, – kalbėjo meras.

Šakių rajono meno mokyklos ir rajono gimnazijų mokiniai surengė dar vieną gražią akciją – miesto skvere laisvės paukščiais papuošė fotosienelę, prie kurios kvietė įsiamžinti šakiečius ir miesto svečius.

endriukaiciui
Po Nepriklausomybės Atkūrimo Aktu parašą padėjo ir signataras Algirdas Endriukaitis (kairėje). Šakiečiai tarsi grąžino istorinę skolą – jam įteiktos Šakių garbės piliečio regalijos. D. Pavalkio nuotr.

Kovo 11-osios rytmetis iškilmingomis Mišiomis prasidėjo Lukšių Šv. Juozapo bažnyčioje, kur aukojęs mišias parapijos klebonas Vytautas Juozas Insoda kvietė švęsti santūriai, nes yra gavėnios metas, taip pat melstis už tuos, kurie paaukojo gyvybę ant laisvės aukuro.

„Trisdešimt metų. Vaikui tai daug, suaugusiam – daugoka, tačiau valstybei lyg ir kūdikiškas amžius. Žmogų padaryti sotų ir laimingą galima išsprendus ekonomikos problemas, bet tam, kad jis būtų laimingas, reikia ir dvasinių vertybių. Filosofai sako, kad norint sukurti laimingą gyvenimą visiems, reikia keisti ne santvarką, bet keisti pačią žmogaus širdį. Ar visiems žmonėms reikalinga laisvė? Kažkas pripratęs gyventi savo kiaute, nieko nematyti, negirdėti, nesikeisti, o prisitaikyti... prie blogio, nuodėmių. Pacituosiu Anapilin iškeliavusios profesorės Gražinos Ručytės-Landsbergienės žodžius –„Aš viską padariau, ką norėjau“. O ką mes šiandien, pridėję ranką prie širdies, galėtume pasakyti?“ – kalbėjo dvasininkas.

Po Mišių bažnyčioje vyko dar viena prasminga ceremonija – rajono meras Kovo 11-osios akto signatarui Algirdui Endriukaičiui įteikė Šakių garbės piliečio regalijas. A. Endriukaitis prisiminė, kaip prieš 30-metį Šakių krašto žmonių buvo išrinktas deputatu į Aukščiausiąją Tarybą ir savo balsą, kaip ir daugelis, atidavė už valstybingumo atstatymą.

„Tuomet baimės nebuvo, tik rūpestis, kad iš Kremliaus gali nusileisti nepageidaujama ir galinga ranka. Jeigu būtų buvęs ten Putinas tuo metu, tai būtų nušluotas Vilnius ir visa kita“, – kalbėjo signataras.

A. Endriukaitis pasidalijo įžvalgomis ir apie šiandieną, pabrėždamas, kad gali išsakyti tik daug kritiškų minčių.

„Vilniuje Lukiškių aikštėje, kur buvo pakartas 21 sukilimo dalyvis, valdžia padarė šunų pasivaikščiojimo alėją, Ivaškevičius gauna nacionalinę premiją 30 tūkstančių eurų, o knygoje „Žali“ partizanų vadą Joną Žemaitį pavadina tokiu keiksmažodžiu, kurį bažnyčioje man nedrąsu ištarti. Šiandien norėčiau pakviesti likti visiems prie savo vertybių, istorijos ir lietuvybės: prie Basanavičiaus, Maironio, Vaižganto“, – linkėjo A. Endriukaitis.

Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės 30-metį vainikavo Šakių kultūros centre vykęs rajono kultūros įstaigų mėgėjų meno kolektyvų šventinis koncertas „Laivės vėjas“, scenoje Lietuvai dainas, šokius skyrė gausus būrys atlikėjų.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos