baneris leidinys

kiduliu svirnas pastoliai
Šiandien Kidulių dvaro sodybos svirnas apstatytas pastoliais, jau atnaujinta stogo konstrukcija ir ruošiama jį uždengti, atstatinėjami mūriniai stogo bokšteliai bei pastato sienos. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Karantinas nestabdė XIX a. Kidulių dvaro sodybos svirno restauravimo darbų, kurie numatyti užbaigti iki kitų metų vasaros. Tiesa, kur gauti lėšų svirno antro aukšto sutvarkymui, dar teks pasukti galvas.

Dar pernai liepos mėnesį startavo Lietuvos ir Rusijos Federacijos (Karaliaučiaus srities) bendradarbiavimo projektas „Kultūros paveldas pasienio regione – turizmui ir bendradarbiavimui“, kurio metu numatyta restauruoti ir kultūriniam turizmui pritaikyti XIX a. Kidulių dvaro svirną, o Tolminkiemyje sutvarkyti Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus kompleksą. Lėšos gautos iš 2014–2020 metų Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado srities) pasienio bendradarbiavimo programos. Abiem kultūros paveldo objektams restauruoti skirta per milijoną eurų.

Kaip patikslino rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Aurelija Papievienė, už Europos Sąjungos lėšas numatyta įrengti Kidulių dvaro sodybos svirno pirmą aukštą, kur būtų įrengta ekspozicija, skirta pasienyje gyvenusiems ir dirbusiems žymiems menininkams bei visuomenės veikėjams, pasienio istorijai.

Šiandien jau matosi rezultatai, karantinas nestabdo restauravimo darbų. Kiduliuose šiuo metu pluša UAB „Dinaras“, kuri veikia jungtinėje veikloje su UAB „Termodata“, darbininkai. Kidulių dvaro svirnui restauruoti skirta pusė milijono eurų, didžioji dalis skirta pastato rekonstrukcijai: šiuo metu statoma nauja stogo konstrukcija, atkuriami mūriniai bokšteliai, tvarkomi vidaus sienų perdengimai ir atliekami kiti darbai.

A. Papievienė pripažįsta, kad koronaviruso pandemija projektą šiek tiek pakoregavo, pernai rugsėjo 23–29 dienomis Tolminkiemyje 16 abiejų šalių menininkų, tarp kurių keturi mūsų krašto dailininkai, dalyvavo plenere. Plenero dalyvių darbų paroda, kaip buvo planuota, kovo 17 d. turėjo būti eksponuojama Šakių kultūros centre. Tačiau darbai, užsidarius sienoms, Šakių taip ir nepasiekė. A. Papievienė pasakojo, kad pervežti per sieną tokią parodą yra gana sudėtinga.

„Buvom visus leidimus gavę, pasirašę sutartis, tačiau dėl karantino buvo uždarytos sienos. Ateityje paroda Šakius pasieks, kai bus atidarytos sienos, tačiau iš naujo teks tvarkyti dokumentus, nes anksčiau išduotiems pasibaigęs galiojimas“, – sakė A. Papievienė.

Kidulių dvaro svirno antras aukštas galėtų būti pritaikytas edukaciniams užsiėmimams rengti, tam lėšų kol kas nėra nenumatyta, svarstoma ieškoti koncesininko.

„Manau, kad galvoti apie koncesininką dar anksti, nes, įgyvendinant tokius projektus, penkerius metus negalima keisti nei pastato paskirties, nei savininko, negalima pastato išnuomoti. Jau dabar matome, kad pradėjus įgyvendinti projektą, restauruojant svirną, mums dar daug visokių klausimų iškyla“, – kalbėjo projekto vadovė A. Papievienė.

Restauravimo darbai vyksta ir lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio memorialiniame muziejuje Tolminkiemyje (Karaliaučiaus srityje). Donelaitis čia gyveno ir kūrė maždaug 40 metų, čia ir palaidotas.

Siekiant skatinti kultūrinį ir literatūrinį turizmą abipus Lietuvos ir Kaliningrado srities sienos, numatytos ir kitos veiklos: jaunimo vasaros stovykla, kultūros darbuotojų mokymai, bus išleisti žemėlapiai, informaciniai leidiniai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos