baneris leidinys

gerviu stebejimas zmones
Ornitologai perspėja: toks žmonių ėjimas arčiau gervių joms sukelia stresą, todėl Panemunių regioninio parko direkcija planuoja kitais metais riboti smalsuolių patekimą į raistą. M. Greičiuvienės nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Jau rugsėjo viduryje ne tik rajono, bet ir aplinkinių miestų žmonės traukia į Novaraisčio valstybinį ornitologinį draustinį palydėti išskrendančių gervių. Čia nuo rugsėjo iki spalio mėnesio vidurio nakvoti susiburia maždaug 3–4 tūkstančiai gervių, tačiau ornitologai jau mato problemą – ramybę gervėms pradėjo trikdyti patys žmonės. Planuojama draustinyje riboti lankomumą, įvesti ir daugiau draudimų.

Šiomis dienomis paskutinės gervės palieka Novaraisčio ornitologinį draustinį, jos prieš išskrisdamos į pietus nuo rugsėjo iki spalio vidurio būriuojasi raiste. Iš čia kone visą mėnesį gervės anksti ryte kasdien skrisdavo į laukus maitintis, o vakare sugrįždavo nakvoti.

Jau rugsėjo viduryje buvo surengtos gervių išlydėtuvės Novaraistyje, į renginį suplūdo nemažai smalsuolių. Tačiau ir kitais vakarais kone visą mėnesį kas vakarą, maždaug nuo 18 val., automobiliai sukdavo į draustinį, o žmonės nešini žiūronais lipdavo į apžvalgos bokštelį laukti parskrendančių gervių. Ko gero, žmonės nesupranta, ką reiškia žodis „draustinis“ ar užrašas „Prašome laikytis rimties“.

„Jau gal dešimtmetį kasmet atvažiuojam stebėti gervių gyvenimo ir pastebiu, kad prieš nusileidžiant saulei gervės atskrenda vis vėliau, suka ratus ilgiau ir leidžiasi į raistą vis toliau. Jeigu ir toliau žmonės taip elgsis atvykę į draustinį, šūkaliodami, statydami mašinas tam neskirtose vietose ar laipiodami ant puikios meistro Raimondo Uždravio gervių skulptūros, sunaikinsim šį gražų gamtos kampelį. Gaila, kad yra žmonių, nežinančių ir nepaisančių elementarių taisyklių, kaip reikia elgtis gamtoje“, – pastebėjimais dalinosi lekėtiškis fotografas Algirdas Jonas Repšys po apsilankymo Novaraisčio ornitologiniame draustinyje.

Panemunių regioninio parko direktorius Mindaugas Janušonis sako, kad dėl tokio žmonių antplūdžio ir  ne visai tinkamo jų elgesio išskirtiniame mūsų krašto gamtos kampelyje – Novaraisčio ornitologiniame draustinyje – jau mato problemą. Todėl kitais metais Panemunių regioninio parko specialistai imsis priemonių.

„Galimai ribosime transportą, nes dabar su automobiliais privažiuoja iki pat apžvalgos bokštelio. Greičiausiai dėsime užtvarus su ženklais, draudžiančiais eiti į raistą. Nes jau žmonės eina pas gerves. Neištveria laukti, kol atskris, todėl eina patys. Kadangi šiemet sausa, žmonės eina į raistą“, – sako pašnekovas.

Panemunių regioninio parko direktorius pasakojo, kad numatomi įrengti nauji informaciniai stendai, kuriuose bus pateikta daugiau informacijos, kaip elgtis draustinyje, nes tai yra saugoma teritorija.

Pasak M. Janušonio, direkcija ne prieš, kad Novaraistyje vyktų renginiai. Anot jo, jei tai būtų vienos dienos kad ir didesnis renginys, nieko tokio, jeigu gervės tą dieną ir būtų šiek tiek patrikdomos.

„Bet jeigu Novaraistyje kiekvieną vakarą šimtais rinksis žmonių, kurie suvažiuoja su mažais vaikais, šunimis. Tie šunys loja, žmonės klykauja. Pastebėjau žmonės ir puodus vežasi, tuoj ir šašlykus pradės kepti ir tuomet laukti gervių parskrendančių. Žmonės iki tiek dasirito. Suvalgyti sumuštinį tikrai nedraudžiam“, – svarstė M. Janušonis.
Jis kategoriškas ir priduria, kad žmonės turėtų suprasti, kad važiuoja ne šou žiūrėti ar į cirką, kur į dresuotus gyvūnus žiūrim, bet stebim gyvąją gamtą natūralioje aplinkoje ir privaloma laikytis rimties.

„Gervės nakvoti į raistą leisis toliau nuo žmonių triukšmo. Ir jų greičiausiai nebesimatys. Pastebėjome, kad jau šiemet jos leidosi toliau nuo apžvalgos bokštelio. Iš vienos pusės džiaugiamės, kad suintensyvėjo žmonių susidomėjimas Novaraisčio ornitologiniu draustiniu, gamta, tačiau ateityje teks riboti žmonių srautus“, – tokias ateities gaires Novaraistyje brėžė M. Janušonis.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


idavang baneris

traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos