baneris leidinys

gustainis valentinas
Liepos 15 d. minint Valentino Gustainio 125-ąsias gimimo metines, Zanavykų muziejus kviečia pažvelgti į vieno žinomiausių tarpukario žurnalistų Lietuvos istorijoje, rašytojo ir filosofo, parašiusio septynias knygas, 634 straipsnius, asmenybę.

V.Gustainis gimė Vinkšnupių kaime, Griškabūdžio valsčiuje, daugiavaikėje valstiečių šeimoje. Užaugęs blaivininkų šeimoje, V. Gustainis anksti susiformavo kaip reiklus sau, dvasiškai stiprus, pilietiškas, krikščioniškas žmogus.
 
Žurnalistikoje V. Gustainis startavo 1918 m. „Lietuvos aide“. Pirmasis straipsnis „Patriotizmo svarba“, pasirašytas slapyvardžiu „G. n.“, išreiškė Nepriklausomos Lietuvos valstybės idėją. V.Gustainis, eksternu baigęs Kauno pirmąją gimnaziją, 1921–1924 m.  studijavo filosofiją ir teisę Heidelbergo (Vokietijoje) universitete, prancūzų kalbą Sorbonos universitete Paryžiuje. V. Gustainis 1928 m. pradėjo savo kaip įtakingiausio laikmečio žurnalisto karjerą Kaune. Lietuvos prezidento A. Smetonos bei ministro pirmininko A. Voldemaro kvietimu tapo vyriausiuoju „Lietuvos aido“ redaktoriumi(1928 –1932).

1939–1940 m. V. Gustainis tapo Lietuvos telegramų agentūros ELTA direktoriumi. Tai buvo vienos svarbiausių ir atsakingiausių pareigų V. Gustainio gyvenime.

Iki 1941 m. tremties V. Gustainis gyveno Žemojoje Panemunėje. Su žmona Izabele, sūnumi ir dukra buvo ištremtas į Altajaus Ust Kano rajoną. Nuo 1945 m. iki 1954 m. jis kalėjo Barnaule, Krasnojarske, Altajuje. Apie rašytojo gyvenimą tremtyje mes sužinome iš jo knygos „Be kaltės“, kurioje skaitome jo laiškus, skurdžios buities ir sunkių darbų bei jį supusių žmonių aprašymus.

1956 m., grįžęs į Lietuvą, V. Gustainis su šeima apsigyveno pas seserį Griškabūdyje. Čia jis rašė atsiminimus, straipsnius, vertė knygas iš užsienio kalbų. Tai buvo produktyvus rašytojo ir filosofo laikotarpis. 1963 m. parašytas filosofinis veikalas „Idėjų autonomija ir determinizmas“ buvo atspausdintas tik 1991 m. autoriaus „Raštuose“.  Išleistos  V. Gustainio knygos „Be kaltės“ (1989) bei „Nuo Griškabūdžio iki Paryžiaus“ (1991).

V.Gustainis mirė 1971 m. spalio 11 d., palaidotas Griškabūdžio kapinėse. Po rašytojo mirties jo knygų leidyba rūpinosi autoriaus dukra Valentina Gustainytė.

Zanavykų muziejaus feisbuko puslapyje kviečiama plačiau susipažinti V. Gustainio gyvenimu, glaudžiai persipynusiu su XX amžiaus Lietuvos istorijos įvykiais.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos