baneris leidinys

juostos zan muziejuje
Lapkričio 15 d. Zanavykų muziejaus antro aukšto parodų salėje atidaryta kaunietės tautodailininkės Vilijos Ratautienės vytinių juostų paroda.

Vytinių juostų vijimas – vienas iš seniausių liaudies amatų. Vytinių juostų paskirtis ne tik sujuosti drabužius, jos turėjo ir mitologinę-sakralinę reikšmę. Pasak parodos autorės tautodailininkės V. Ratautienės, jomis puošdavo skrybėles, kiklikus, apsiūdavo drabužių kraštus. Plonesnes juosteles naudodavo parišimui įvairiems buitiniams rakandams. Naudodavo švenčių ritualų metu kaip apsaugą nuo viso pikto.
 
„Šiandieną vytinė juosta yra neatskiriama ir tautinio kostiumo dalis. Tačiau šiomis dienomis pati vytinių juostų technologija yra nykstanti. Labai nedaug Lietuvos tautodailininkų jas veja. Viena iš tokių yra V. Ratautienė“, – sako Zanavykų muziejaus specialistė etnografijai Renata Kutkienė.

Tautodailininkė į Zanavykų muziejų ne tik atvežė savo vytinių juostų parodą, bet ir susitiko su rajono moksleiviais. Buvo organizuotas edukacinis užsiėmimas, kurio metu Kidulių pagrindinės mokyklos moksleiviai apžiūrėjo autorės parodą, sužinojo ne tik apie praktinę, bet ir apie simbolinę bei apeiginę juostų paskirtį, juostų pritaikymą šiandieniniame gyvenime. Patys išbandė juostų vijimą.

V. Ratautienės vytos vytinės juostos prieš daugiau nei dešimtmetį sertifikuotos kaip tautinio paveldo produktas. Jai suteiktas tradicinių amatų meistrės vardas. 2013 m. sertifikuota jos mokymo „Vytinių juostų audimas“ programa, 2015 m. suteiktas kūrėjos statusas.

V. Ratautienės vytinių juostų paroda Zanavykų muziejuje bus eksponuojama iki kitų metų sausio 6 dienos.  

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos