baneris leidinys

jeciai paroda
Daiva ir Gediminas Jėčiai per gyvenimą eina kartu nestokodami optimizmo, pagarbos, o  kitiems tautodailininkams negaili nuoširdaus patarimo, padrąsinančio žodžio. L. Poškevičiūtės nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kas yra Daiva ir Gediminas Jėčiai, ko gero, pristatyti nereikia. Tautodailininkai žinomi ne tik rajone, bet ir Lietuvoje. Juos kartu sutiksi parodose ir pleneruose, įvairiose šventėse, renginiuose, jie Šakių tautodailininkų bendrijos „Dailius“ nariai. Kartu ir namuose, ir kelionėse. Kartu gyvenimo takais – jau 40 metų. Tad jubiliejinei kūrybos parodai, kuri vyko Zanavykų muziejuje, menininkai sutartinai pristatė dvylika Zodiako ženklų: Daiva lėles, Gediminas – medžio drožinius.

D. ir G. Jėčiai jau 20 metų priklauso Lietuvos tautodailininkų sąjungai, yra Panemunių regioninio parko produkto gamintojai. Kartu savo amatus demonstruoja Jūros šventėje Klaipėdoje, Rudens, Kaziuko mugėse Kaune, kaip patys tvirtina, – visur, kur pakviečia. Šypsosi ir sako, jog suspėja visur, nes pradeda darbus su saule, pabaigia su mėnuliu. Beje, Gediminas ir Daiva nuolat akcentuoja, kad gyvena ne Kriūkuose, o Baraviškių kaime.

Visgi keliais sakiniais norisi apibūdinti kiekvieną kūrėją atskirai. Rankdarbiais D. Jėčienė susidomėjo dar vaikystėje, lėles bei žaislus moteris kuria jau daugiau nei 30 metų. Lėlių kūryba Daivai yra vienas maloniausių laisvalaikio užsiėmimų. Tautodailininkė per savo kūrybos metus kažin ar pati besuskaičiuotų, kiek yra numezgusi lėlių. Megztas lėles parduoda mugėse, dovanoja. Parodas yra surengusi Zanavykų muziejuje, Zyplių dvaro galerijoje bei Seimo rūmuose. Taip pat lėlių kūrėja aktyviai dalyvauja pleneruose. Jos kūryba yra eksponuojama privačiose kolekcijose Lietuvoje, Australijoje, Kanadoje. Be lėlių ir žaislų kūrimo, menininkei labai patinka kurti patalynės bei rankšluosčių nėrinius, kepuraites ir drabužius su tautiniais motyvais.

Žvilgtelėjus į jubiliejinei parodai megztas lėles – Zodiako ženklus, akį traukia Vandenio, Dvynių, Skorpiono ženklai. Juos visus jungia lėlė – Saulė.

D. Jėčienė prisiminė, kad prieš 20 metų abiejų su vyru bendra paroda būtent ir buvo surengta Zanavykų muziejuje, Girėnuose.

„Tų parodų išties buvo surengta nemažai. Patinka kurti. Tai, kas malonu, tą ir darai. Taip ir sukiesi. Ir miegoti tuomet nesinori. Kol padarai tai, ką nori sukurti, tai ir mėnulis pasislepia, ir saulė vėl pakyla. Tokiu ritmu ir judam per gyvenimą“, – kalbėjo D. Jėčienė.

O pasiteiravus, kurį Zodiako ženklą buvo numegzti sunkiausia, lėlių kūrėja atsakė, jog daugiausia dirbo prie Ožiaragio bei Vėžio.

„Esu padariusi visus kinų Zodiako ženklus, dabar sugalvojau numegzti mėnesių Zodiako ženklus. Dirbau apie pusmetį“, – atskleidė lėlių kūrėja.

G. Jėčys gimęs ir užaugęs Kaune. Po 1990 m. vis labiau ėmus slėgti miesto aplinkai, ėmė dairytis į gamtą, todėl po kelerių metų su šeima persikėlė gyventi į Kriūkus, kur iki šiol mėgaujasi Nemuno kaimynyste. Jis – nuolatinis rengiamų plenerų Zypliuose, Sintautuose dalyvis. Per kūrybinį laikotarpį yra pagaminęs ne vieną kryžių, stogastulpį, rūpintojėlį. Yra įkūręs „Dailiųjų Medžio Darbų Dirbtuves“. Gedimino sukurti 12 Zodiako ženklų parodoje puikuojasi po Mėnulio skulptūra. Gediminas niekada nestokoja humoro jausmo, tad sako, kad „prie geros moters ir vyras menininku tampa“.

„Nesinorėjo ir man atsilikti nuo kuriančios žmonos Daivos. Rimčiau medžio drožyba užsiimti pakvietė Zanavykų muziejaus buvęs direktorius, paprašęs restauruoti kryžių. Atskleisiu, kai Daiva pradeda kažką kurti, tai aš tampu ir kulinaru, ir miegu vienas. Prieš jubiliejinę parodą šią savaitę nežinau, ar iš viso ji miegojo. Jinai pelėda ir dirba naktimis“, – atskleidžia Gediminas.

Gražios gyvenimo sukakties ir kūrybinio darbo proga D. ir G. Jėčius sveikino savivaldybės Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas linkėdamas ir toliau gražinti savo darbais mūsų kraštą, Lietuvą.

„Man šiandien labai džiugu, kad žmonės po daugelio metų, kūrybiškai ūgtelėję, subrendę, vėl su savo darbais sugrįžta į Zanavykų muziejų. Prisimenu, kuomet prieš eilę metų mes muziejuje pradėjom rengti Amatų dienas, o Daivutė ir Gediminas meno mokė mažuosius muziejaus lankytojus“, – kalbėjo R.Vasaitienė.

Kraštiečius sveikinusi Panemunių mokyklos-daugiafunkcio centro Kriūkų skyriaus pavaduotoja Daiva Naujokaitienė pasidžiaugė, kad tautodailininkai Jėčiai gyvena Kriūkų miestelyje ir meno idėjomis dalinasi su mokiniais, o Daiva save atiduoda ir vaikams, dirbdama dar ir Kriūkų vaikų dienos centre.

Gražia draugyste su tautodailininkais pasidžiaugė ir Čekauskų etnografijos muziejaus įkūrėjas Gintautas Čekauskas, tautodailininkės Birutės Jakštienės-Šniaukštienės pastebėjimu, Daiva ir Gediminas nuolat palaiko kolegas tautodailininkus, paskatina, įkvepia kūrybai.

Parodos atidarymo metu muzikinius kūrinius dovanojo Šakių kultūros centro Kudirkos Naumiesčio padalinio Slavikų salės kultūrinių renginių organizatorė Renata Baltrušaitienė.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos