baneris leidinys

paveldas_sakiuPrieš porą savaičių dienos šviesą išvydo dar spaustuvės dažais kvepianti nauja knyga „Šakių krašto kultūros paveldas“. Leidinys unikalus tuo, kad, kaip nei viename anksčiau, čia sudėti svarbiausi kultūros paveldo objektai, kuriuos užfiksavo kraštietis fotomenininkas Vidas Venslovaitis.

Nuotr. Naujasis leidinys „Šakių krašto kultūros paveldas“ išleistas 800 egzempliorių tiražu.


Iš viso rajone yra 279 nekilnojamosios ir kilnojamosios kultūros vertybės. Daugiausiai yra archeologinio paveldo, statinių ir statinių kompleksų, laidojimo vietų. Kaip teigiama knygos anotacijoje, savo praeitimi, savitumu, kultūros paveldo vertybių gausa Šakių rajone išsiskiria prie Nemuno įsikūrę miesteliai ir kaimai. Žinoma, į knygos puslapius nepavyko sudėti visų paveldo objektų, bet, kaip teigė knygos sudarytoja Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė, atrinkti patys svarbiausi objektai, esantys registre. „Tokio pobūdžio, manau, kokybiškas ir visumą apimantis leidinys yra pirmasis. Ir iki šiol buvo tam tikrų leidinių, bet jie apimdavo konkrečią sritį, pavyzdžiui, kryždirbystę. Šioje knygoje pateikiami ir dvarai, ir bažnyčios, paminklai, kryžiai, piliakalniai, įdomesni objektų fragmentai“, - kalbėjo A. Kasparevičienė.
 
Reikšmingiausi sakraliniai objektai yra valstybės saugomi Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčios, Ilguvos dvaro sodybos ir Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčios, Kaimelio Šv. Arkangelo Mykolo bei Žemosios panemunės Šv. Vincento Pauliečio bažnyčių pastatų kompleksai, Kudirkos Naumiesčio Šv. Kryžiaus Atradimo ir Išaukštinimo bei Sutkų Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, bažnyčios.

Lietuvos dvarų duomenų bazėje minima 12 dvarų, esančių Šakių rajono savivaldybės teritorijoje. Valstybės saugomi, reikšmingiausi yra Zyplių, Gelgaudiškio, Ilguvos dvaro sodybos ir bažnyčios statinių kompleksai. Geriausiai išlikusi Ilguvos dvaro sodyba. Minėtinos ir Kidulių, Kaimelio buvusių dvarų sodybos.

Rajone daug objektų, sietinų su Lietuvos valstybingumu, kultūrine, šviečiamąja žymių žmonių veikla ir gyvenimu. Tai ir daugelio rašytojų, kunigų, signatarų gimtinės. Esama nemaža monumentų, liudijančių apie istorinius įvykius, asmenybes. Kaimo bendruomenių dėmesio laukia senosios kaimų kapinaitės, kitos laidojimo vietos.

Vartant naująjį leidinį, akį traukia ne tik kultūros paveldo objektų gausa, bet ir tai, kad į juos pažvelgta profesionalaus fotomenininko Vido Venslovaičio akimis. Kaip kalbėjo knygos sudarytoja, būtent to ir siekta. „Labai norėjosi meninio vaizdo, o ne sausos medžiagos perteikimo“, - aiškino Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja.

Šakių krašto kultūros paveldą reprezentuojanti knyga išleista 800 egzempliorių tiražu. Leidinio išleidimą finansavo Lietuvos kultūros fondas ir Šakių rajono savivaldybė. Knygos sudarytoja teigė, kad knygynuose knyga nebus pardavinėjama, nes tai reprezentacinis, o ne pelno siekiantis leidinys. Norintieji „Šakių krašto kultūros paveldą“ galės įsigyti Kultūros ir turizmo skyriuje.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos