baneris leidinys

paminejo_sausio13Asta GVILDIENĖ

Sausio 13 dieną visa Lietuva minėjo Laisvės gynėjų dieną, kurią ir mūsų rajone įprasmino daugybė renginių, skirtų prieš 20 metų per specialiųjų pajėgų surengtą Televizijos ir radijo komiteto bei televizijos bokšto šturmą žuvusių juos gynusių žmonių atminimui. 1991 – ųjų tragiški įvykiai išliks gyvi Lietuvos istorijoje ir mūsų širdyse kaip pasiaukojimo už Lietuvos laisvę pavyzdys.

Nuotr. Šakių J.Lingio parke vyko akcija „Piešiu Lietuvą“, kurios metu Šakių meno mokyklos moksleiviai papuošė parko medžius trispalvėmis Lietuvos vėliavomis.

Tradiciškai Sausio 13 – osios išvakarėse Laisvės gynėjams atminti Sintautuose jau šeštąjį kartą buvo organizuojamas bėgimas „Sintautai 2011“. Jame kasmet dalyvauja vis daugiau bėgimo entuziastų  iš Šakių ir Vilkaviškio rajonų. Organizatoriai džiaugėsi, kad šiais metais tradiciniame bėgime dalyvavo apie šešiasdešimt dalyvių, kurie buvo apdovanoti rajono savivaldybės įsteigtomis taurėmis ir medaliais. Absoliučiu nugalėtoju tapo vilkaviškietis Nerijus Markauskas, kuriam buvo įteikta Sintautų taurė. Taip pat buvo pagerbti jauniausia ir vyriausias bėgimo dalyviai – devynmetė sintautietė Raminta Banaitytė ir Gediminas Dovydaitis iš Kudirkos Naumiesčio.
 
Sausio 13 – oji visoje Lietuvoje paminėta pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, kurios metu ir mūsų rajono įstaigų, organizacijų ir mokyklų languose buvo uždegtos žvakutės, žuvusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute, skaitomos Sausio 13-ąją žuvusiųjų pavardės, giedamas Lietuvos himnas, trumpai paminėti svarbiausi Sausio 13 – oios įvykiai, kalbama apie laisvės kainą ir prasmę, kai kur buvo rodomas dokumentinių filmo apie Sausio 13-ąją ištraukos.

Šakių J.Lingio parke vyko akcija „Piešiu Lietuvą“, kurios metu Šakių meno mokyklos moksleiviai papuošė parko medžius trispalvėmis Lietuvos vėliavomis. Akcijos iniciatorė dailininkė Lolita Rūgytė sako, kad vėliavas, kaip Lietuvos simbolį, šiemet nusprendė padaryti iš spalvoto popieriaus juostų ir jomis apvynioti medžių kamienus. Pasak menininkės, medis lietuviui nuo senų laikų ypatingai brangus, todėl labai dėkinga parko aplinka žiemos metu, kai nėra spalvų, kai aplinkui tik baltas sniegas.

Sausio 13 – ąją Šakiuose nebuvo pamiršti visi žuvusieji už Lietuvos laisvę. Prieš iškilmingą Laisvės gynėjų 20 – mečio minėjimą „Laisvės laužuose“, rajono savivaldybės tarybos nariai padėjo gėles prie Vinco Kudirkos paminklo ir tremtinių memorialo Šakių kapinėse.

Renginio metu savo prisiminimais dalijosi sausio įvykių dalyviai: Seimo narys, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Jonas Šimėnas ir jo kolega mūsų kraštietis Mindaugas Bastys. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Šakių skyriaus pirmininkas Arvydas Pyragas perskaitė ištraukas iš KGB pokalbių su minioje prie televizijos bokšto, Aukščiausios Tarybos rūmų, Televizijos ir radijo komiteto užsimaskavusiais agentais.

Mirtina tyla tvyrojo salėje, kai pranešimą apie istorinius to meto faktus, įsisąmonintą ir suvoktą praeitį, pagerbiant žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, skaitė Šakių „Varpo“ vidurinės mokyklos istorijos mokytoja – metodininkė Rita Mauzienė. Ne vienam suvirpėjo širdis ir ašara sužibo akyse žiūrint Šakių kultūros centro režisierės Laimos Kajokaitės – Balčiūnienės muzikinę – literatūrinę kompoziciją „Prisiminimai jūs mano...“, kurią atliko Šakių meno mokyklos, „Žiburio“ gimnazijos ir  Jaunimo kūrybos ir sporto centro moksleiviai. L.Kajokaitė - Balčiūnienė prisipažįsta, kad seniai mąstė apie tokį nuoširdų Sausios 13 – osios žuvusiųjų atminimo paminėjimą – kai skaitovai kreipiasi monologu į gėlės žiedą, tarsi į gyvą žmogų, kurio jau nebėra tarp mūsų. Pasak režisierės, labai norėjosi girdėti, ką jaučia jauni žmonės, nedalyvavę 1991 – ųjų sausio įvykiuose. „Ir stebint emocijas kompozicijos metu buvo džiugu, kad jaunimas labai teisingai išreiškė tragiškų įvykių nuotaikas, suprato, ką nori pasakyti“, - kalbėjo L.Kajokaitė - Balčiūnienė.

Laisvės gynėjų dienos 20 - mečio paminėjimai vyko visose rajono bendrojo lavinimo mokyklose, kaimo bendruomenėse. Mokytojai pastebėjo, kad moksleiviai sausio 13-osios rytą į mokyklą rinkosi tylesni, susimąstę. Apie 1991-ųjų metų sausio įvykius jie žino tik iš senelių, tėvų pasakojimų bei istorijos pamokų mokykloje.

Sudargo Martyno Sederevičiaus pagrindinės mokyklos bendruomenė aktyviai įsitraukė į pilietinę akciją „Atmintis gyva, nes liudija“. Aštuntą valandą tamsūs mokyklos pastato langai nušvito žvakelių švieselėmis. „Tomis akimirkomis jautėme nuostabų bendrumo jausmą, tarsi visos Lietuvos jaunoji karta žvakelių švieselėmis nušviestų kovotojų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimą. Žiūrėjome per Lietuvos nacionalinę televiziją transliuojamą pilietiškumo pamoką“, - pasakoja Sudargo Martyno Sederevičiaus pagrindinės mokyklos direktorė Irena Prūsaitienė.

Istorijos pamokoje, kurią mokytoja Alma Dragūnaitienė vedė kartu su mokyklos dešimtokais, dalyvavo visi mokiniai ir mokytojai. Lietuvos himno žodžiai, žuvusiųjų nuotraukos, mokinių pristatomos žmonių, paaukojusių gyvybę už Lietuvos nepriklausomybę, biografijos, jaudinantys, skaudūs, baisūs 1991 metų sausio 13-osios dienos kadrai visus privertė susimąstyti, suklusti, mintyse dar kartą perkainoti vertybes.
Kriūkų bendruomenė Laisvės gynėjų dienos 20 – metį paminėjo bibliotekoje eksponuojama paroda ,,Istorija gyva, nes liudija” ir miestelio aikštelėje uždegtu laužu Sausio 13 - osios aukoms atminti. Žuvusiųjų už laisvę atminimas buvo pagerbtas tylos minute. Sutkų miestelyje prie Laisvės paminklo bendruomenės atstovai uždegė  žvakutes.

Sausio 13 – osios žuvusiųjų atminimui buvo aukojamos šv.Mišios bažnyčiose, deginami laužai, aidėjo karių šautuvų salvės. Renginiai visoje šalyje ir mūsų rajone parodė, kad sausio 13 - osios atminimas gyvas kiekvieno lietuvio širdyje.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos