baneris leidinys

puodaiLiepos 2-3 dienomis Zyplių dvare vyko tradicinės puodininkystės festivalis „Puodų turgus“. Renginio metu buvo atidaryta paroda, puodžiai demonstravo savo meistriškumą, o visos šventės metu buvo prekiaujama puodais, išdegtais juodosios keramikos krosnyje.

Nuotr. Įdomiausia festivalio dalis – molinių dirbinių, išdegtų juodosios keramikos krosnyje, išėmimas.


Zyplių dvare puodžių šventė vyksta jau ne pirmus metus, tačiau visų nuostabai šiais metais neatvyko daug žmonių besidominčių puodininkyste. Pirmąją renginio dieną buvo atidaryta paroda, kurioje atvykusieji galėjo apžiūrėti eksponuojamus darbus, o lauke molinių dirbinių galėjo ir įsigyti. Nebuvo daug ir prekybos vietų, tačiau pardavėjai prasitarė, jog prekyba nebuvo bloga.

Kaip pasakoja patys amatininkai, puodininkystė - tai vienas seniausių pasaulio amatų. Dažniausiai tai puodų ir indų lipdymas iš molio, o įdomiausia tai, jog dažniausiai molinius daiktus lipdydavo moterys. Todėl Zypliuose visi galėjo išbandyti savo jėgas ir patys pasigaminti molinį indą.
 
Įdomiausias šventės momentas buvo tas, kai rankomis gamintus molinius darbus sudėjo į juodosios keramikos krosnį. Čia moliniai dirbiniai degė net parą, o per tą laiką meistrai demonstravo kūrenimo subtilybes. Kaip minėjo Lukšių seniūnas Vidas Cikana, tokius dalykus reikia pamatyti, nes patirtų įspūdžių žodžiu perteikti neįmanoma. Visus stebino tai, kad puodininkystės meistrai noriai dalijosi amato paslaptimis su kitais, nebijodami atskleisti savo meno subtilybių. Todėl susirinkusieji įdėmiai stebėjo ir mokėsi gudrybių, kurios jiems bus naudingos ateityje.

Krosnyje buvo išdegti įvairūs molio dirbiniai, pradedant vazomis ir baigiant švilpukais. Antrąją dieną ant krosnies buvo pilamas smėlis, kad krosnis užgestų ir po kurio laiko smalsuoliai rinkosi  stebėti, kaip puodžius iš juodosios keramikos krosnies traukė išdegtus dirbinius. Kiekvieną kartą, jam įkišant ranką į krosnį, visi spėliojo, ką dabar ištrauks, tačiau dirbinių buvo tiek daug ir įvairių, jog atspėti buvo sunku. Gaila, jog reginį stebėjo mažas būrys smalsuolių, todėl kitais metais festivalio organizatoriai žada pasikviesti ir jaunųjų amatininkų. Seniūnas neslėpė, jog tam reikės pastatyti dar vieną degimo krosnį, tačiau nieko nėra geriau, kai į Zyplių dvarą susirenka daug meno gerbėjų. Pernai metais degimo krosnis (kurioje šiemet išdegė dirbinius) buvo pastatyta tam, kad tuo metu sirgęs seniūnas  kuo greičiau pasveiktų ir, žinoma, jis pasveiko. Todėl dabar antrąją krosnį statys su mintimi pritraukti kuo daugiau meno gerbėjų – ir jų pritrauks.
Nė vienam ne paslaptis, jog dvaras visuomet garsėjo kaip menininkų traukos centras. Kaip pasakojo seniūnas, apie puodžius anksčiau mažai kas ir žinojo, tačiau kai jie pradėjo savo parodas ir festivalius rengti čia, iš karto sulaukė žmonių dėmesio. Nors šiais metais nesusirinko didelės minios gerbėjų, tačiau niekas nenusivylė ir tikisi, jog kitais metais padėtis iš esmės pasikeis.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos