baneris leidinys

balutyteGiedrė PLEČKAITYTĖ

Praėjusį penktadienį savivaldybės fojė buvo atidaryta socialinių fotografijų paroda „Moterys prieš smurtą“. Šios parodos iniciatorė, idėjos – „Mes galim! – pasakyti smurtui NE“ autorė kraštietės Seimo narės Onos Valiukevičiūtės dukra Giedrė Balutytė šiandien drąsiai kalba apie smurtą, kurį ne kartą kentė savo šeimoje.   

Nuotr. G. Balutytė šiandien drąsiai kalba apie patirtą smurtą, todėl jos iniciatyva ir buvo surengta paroda „Moterys prieš smurtą“.

Paroda atkeliavo į Šakius

Po praėjusių metų gruodžio mėnesį Vilniuje veikusios fotografijų parodos „Moterys prieš smurtą“ vasario 17 dieną ji atkeliavo ir į Šakius. Tai antroji šios parodos stotelė. Planuojama, jog smurto prieš moteris prevencijai skirta paroda apkeliaus beveik visus šalies rajonus. Tad parodos lankytojai savo akimis galės pamatyti net 16 fotografijų, kuriose įamžintos žymios, profesionalios, išsilavinusios ir pavyzdį kitiems rodančios žinomos Lietuvos moterys. Beje, šįkart jos vaizduojamos su smurto žymėmis pagal tikras ekspertų ar abdukcijų metu padarytas nuotraukas.
 
Vienoje iš nuotraukų ir šios parodos iniciatorės G. Balutytės sumuštas veidas. Beje, jos nuotrauka, skatinanti visuomenę atkreipti dėmesį į smurtą, jau kuris laikas eksponuojama ir didžiausių šalies miestų autobusų stotelėse. Tad, kaip jaučiasi moteris, kai jos subjaurotas veidas rodomas viešumoje? Moteris sako, jog šį klausimą ji girdi labai dažnai. „Normaliai jaučiuosi. Jeigu jausčiausi dar netvirtai, tai būčiau ir tos parodos neinicijavusi. Tiesiog džiaugiuosi, kad yra tokia paroda“,- kalbėjo G. Balutytė. Kilus idėjai surengti tokią parodą, moteris neslėpė, jog pačiai buvo įdomu sužinoti, kaip žinomos šalies moterys sureaguos į pasiūlymą nusifotografuoti ne iš pačios gražiausios pusės. „Žinot, visos nori būti labai gražios žurnalų nuotraukose. Pati galvojau, kažin kaip čia bus. Tačiau visos nedvejodamos sutiko nusifotografuoti ir drąsiai nusivalė grimą. Tai yra drąsu parodyti savo veidą ne tik tai, kaip tik ką atsikėlus ryte, bet ir negražų – sumuštą“, - sakė parodos iniciatorė, pridurdama, kad ši paroda tiesiog iš oro neatsirado, tai įtakojo pačios G. Balutytės karti patirtis.

Tad, kas gi padėjo tvirtai atsistoti ant kojų ir atvirai kalbėti apie šeimoje patirtą smurtą? „Tokie dalykai, kaip smurtas artimoje aplinkoje, gyvenime labai sužlugdo, sumenkina. Negana to, lyg iš giedro dangaus, mano mažiausiajai reikėjo atlikti operaciją. Buvo labai sunkus gyvenimo etapas. Galiu pasakyti, jog mane ant kojų pastatė pusę metų trukęs televizijos projektas „Žvaigždžių duetai“, kuriame dainavau su dainininku Viliumi Tarasovu. Tai pakėlė mano savivertę. Taip po truputį viskas gerėjo. Dabar aš esu patenkinta ir laiminga“,- sakė G. Balutytė.

Išdrįsti atvirai kalbėti

Sunkų gyvenimo etapą išgyvenusi jauna moteris, paklausta, ką galėtų patarti mūsų rajono moterims, galbūt kenčiančioms smurtą šeimose, atsakė: „Pirmiausia, reikia apie tai netylėti. Skeptikai gali sakyti, jog čia ji šneka tą patį per tą patį. Per savo prizmę kalbėdama apie tai, ką patyriau, bandau visoms moterims pasakyti paprastą dalyką, kad ir aš kentėjau. Kalbėdama noriu parodyti, kad ne viskas prarasta, kad ir man buvo blogai, ir mane tampė už plaukų. Bet, prašau, aš tvarkausi, kabinuosi į gyvenimą“. G. Balutytė negailėjo padėkos žodžių savo mamai, kuri jai ypač padėjo išgyventi sunkų gyvenimo tarpsnį. Pasak jos, kenčiančios moterys visada turi žinoti, kad tikrai atsiras tas žmogus, kuris užjaus, padės.

Paprastai smurto auka bijo visuomenės pasmerkimo. Tačiau, pasak parodos iniciatorės, tai labai neteisinga. „Aš visada sakau, kad ne auka turi jaustis kalta, o gėda turi būti tam, kas muša“, - pabrėžė G. Balutytė. Jos tikinimu, nekentėti smurto šeimoje būtina ne dėl savęs, bet svarbiausia dėl savo vaikų. „Galvoju, netylėti reikia būtent dėl savo vaikų. Jeigu savęs negaila, tai pagailėkime vaikų“,- tvirtino pašnekovė, pati apie visuomenėje įsivešėjusį smurtą garsiai kalba jau dvejus metus. Ir tai jau duoda teigiamų rezultatų. Smurto aukos pačios vis dažniau socialiniame tinklapyje „Facebooke“ susiranda G. Balutytę ir prašo pagalbos. „Moterys rašo savo istorijas, klausia, ką daryti. Keletui jų jau teko ir padėti“, - teigė G. Balutytė.

Žinoma, nereikia pamiršti, jog ne ką mažiau gajus ir psichologinis smurtas. Šiuo metu Šakiuose eksponuojamoje parodoje šią smurto rūšį perteikė televizijos laidų vedėja Lavija Šurnaitė. Jos nuotrauką papildo pačios pasirinkta frazė: „Psichologinis smurtas – nematomas skausmas“. Taip realybėje dažnai kartojamos smurtą patyrusių moterų frazės papildo kiekvieną nuotrauką. „Ant mano nuotraukos parašyta pagrindinė statistinė frazė: „Kas trečia moteris Lietuvoje kenčia smurtą“. Kaip bebūtų liūdna, bet mūsų mažoje Lietuvoje kas trečia moteris patiria smurtą artimoje aplinkoje. O kiek dar mes nežinome, kiek dar nesikreipia pagalbos? Visos šitos frazės paimtos iš gyvenimo, kurias girdi krizių centrų darbuotojos“,- kalbėjo G. Balutytė. Šiame projekte dalyvavusios moterys savo nuotraukai pasirinko tą frazę, kuri joms atrodė esanti arčiausiai širdies.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos