Reda klausia: Laba diena. Prieš nepilnus metus įsigijau triušių (mišrūnai). Šeriu kokybiškais pašarais, vanduo švarus. Pateles veda gerai ir gausiai, triušiukus prižiūri. Su patelėm juos laikau 6 sav. Tačiau 7 - 8 sav triušiukai pasidaro mieguisti, neėda, kol išsekę nugaišta. Ir taip jau trečia vada. Išgyvena maždaug 50 proc. Pasitarus vet. gydytoju išbandžiau įvairius gydymo būdus: antibiotikai, jodo tirpalas, gerosios bakterijos. Deja nepadėjo. Nuvežus į LSMU VA Patologijos centrą nustatė - kokcidiozę. Ugnimi išdeginau narvus, dezinfekavau indus, narvus valiau kas antra dieną – rezultatų jokių. Paskutinė vada atvesta gruodžio 11d - vėl triušiukai gaišta. Ar gali taip būti, kad šios ligos nešiotojos yra pateles? Kitos priežasties nerandu. Ką man galite patarti? Pati esu nusprendusi naikinti bandą, dezinfekuoti patalpas, narvus ir įsigyti naujus triušius iš veislyno. Tik ar tai tikslinga? Lauksiu Jūsų patarimo. Ačiū.

Atsakymas. Ligą sukelia kelių rūšių kokcidijos, tačiau kai kurios rūšys per pastaruosius 20 metų tapo atsparios tam tikriems antibiotikams. Persirgę triušiai imuniteto neįgyja ir ilgai būna sukėlėjų nešiotojai.

Kokcidioze susergama, kai susidaro palankios sąlygos kokcidijoms vystytis: nevisavertis pašaras, prasta triušių priežiūra, blogos laikymo sąlygos. Užsikrečiama per virškinamąjį traktą, kuomet triušis praryja oocistas su pašaru, vandeniu, pakratais, nuo motinos spenių.

Gydymas yra sunkus. Net jei gydymas sėkmingas, triušių viduriavimas ir kritimas gali trukti  dar keletą dienų. Praėjus 1 – 2 savaitėms po gydymo, liga gali kartotis. Gydymas turi būti kompleksiškas. Antibiotikus, sulfonamidus turi paskirti veterinarijos gydytojas ir jo nurodymų būtina tiksliai laikytis. Gydomiems triušiams reikia duoti vitaminų, mineralinių medžiagų. Po gydymo kokcidiostatikais triušiams rekomenduojama duoti gerti išrūgų, gerųjų žarnyno bakterijų ir kitų preparatų, skatinančių žarnyno naudingos mikrofloros vystymąsi, nes vartojant kokcidiostatikus žūva virškinimą skatinantys mikrooganizmai. Triušiukus prieš atjunkymą galima gydyti profilaktiškai, ypač jei ūkyje yra šia liga sergančių ar persirgusių triušių. Prireikus gydymo kursas kartojamas jau po nujunkymo. Tuo pat metu reikia atlikti dezinfekciją.
 
Svarbiausia triušius laikyti sausai ir švariai. Ėdžios ir girdyklos turi būti įrengtos taip, kad pašaras ir vanduo neužsiterštų išmatomis. Geriausia triušius auginti narvuose su vielos tinklo grindimis lauke ar vėsioje patalpoje. Jei laikoma ant pakratų juos būtina kasdien valyti. Jaunus triušius laikyti atskirai nuo suaugusiųjų, kurie dažnai būna parazitų nešiotojai.

Jeigu ligos išgydyti nepavyksta toliau veisti triušius netikslinga. Sunaikinus bandą būtina atlikti dezinfekciją (pvz. panaudojant dezinfekcinę „Ecocid“ medžiagą). Jei reikia suremontuoti patalpas, narvus, sutvarkyti aplinką. Rekomenduotina keletą mėnesių patalpas laikyti tuščias ir atlikti pakartotiną dezinfekciją.

Naujus triušius pirkti tik iš patikimų veislynų ir įsitikinti, kad triušiai yra sveiki. Triušius pirkti tik iš vieno veislyno, jei pirksite iš kelių, triušius būtina 30 d. laikyti atskirai (karantinuoti), kad neturėtų jokio kontakto tarpusavyje. Ir tuo atveju, jei po šio laikotarpio nepasireikš jokių ligos požymių, juos galima auginti kartu. Kergimui triušių patinus atsivežti galima tik iš patikimų ūkių, kuriuose triušiai yra sveiki. Jei yra galimybė juos taip pat reikėtų karantinuoti, norint išvengti savų triušių užsikrėtimo infekcinėmis ligomis.

Vet. gydytoja Milda Michailovskytė

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos