baneris leidinys

sodraMilijardinėse skolose skęstančią „Sodrą“ ištraukti iš dugno galima tik įvykdžius ryžtingą pertvarką. Kitaip ir toliau nepavyks sudurti galo su galu, teks skriausti įvairių išmokų gavėjus arba be perstojo skolintis.

Valdantieji pripažįsta, kad struktūrinė pertvarka būtina, ir jau dėlioja pagrindines jos gaires. Opozicijos atstovai bei ekspertai perspėja, kad nesuskubus dabar, netolimoje ateityje laukia gerokai rimtesnės bėdos, rašo "Lietuvos žinios".

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas sudarė darbo grupę Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkymo koncepcijos projektui paruošti. Pasak ministro, ilgalaikę reformą ketinama parengti per 2010 metų pirmą pusmetį, o ją įgyvendinti numatoma nuo 2011-ųjų.
 
Darbo grupės vadovė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audronė Morkūnienė tikina, kad pertvarkos gairės ruošiamos itin atsakingai. Tačiau pagrindiniai akcentai neatskleidžiami. "Kitų metų pradžioje projektą ketiname pateikti ekspertams, mokslininkams ir visuomenei svarstyti. Iki tol nieko nekomentuosime", - sakė ji.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Rimanto Dagio nuomone, turi būti sutvarkyta įstatyminė bazė, reglamentuojanti fondo finansinę drausmę, ir pagal galimybes numatytas tam tikras taupymo mechanizmas. "Neturi pasikartoti situacija, kai per trumpą laiką buvo sunaudotas visas "Sodros" rezervas. Taip pat turi būti numatytas griežtesnis socialinių įmokų ir išmokų peržiūrėjimo, keičiantis ekonominei situacijai, reglamentavimas", - aiškino R.Dagys.

Anot jo, sklandžiai "Sodros" sistemos veiklai užtikrinti būtina numatyti ir aiškesnį įmokų bei išmokų balansą. "Manau, senstančioje visuomenėje "Sodros" įmokų didinimas yra neišvengiamas. Norint mokėti padorias pensijas, reikia didinti mokesčius, - sakė R.Dagys. - Dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai neišvengiamai turėsime ilginti ir pensinį amžių. Klausimas tik, iki kokios ribos jį nustatysime."

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius įsitikinęs, kad struktūrinę "Sodros" reformą būtina pradėti netrukus. Kitaip, anot jo, fondas atsidurs keblioje padėtyje, nes neįstengs surinkti planuojamų pajamų. "Būtina numatyti papildomus pajamų šaltinius į "Sodros" biudžetą. Dabar numatyta pajamų struktūra gali būti įgyvendinta tik šalies ekonomikai augant nuo 5 iki 7 procentų", - sakė socialdemokratas.

Įplaukas į socialinį fondą, A.Butkevičiaus nuomone, galima padidinti keliais būdais: tam tikrą gyventojų pajamų mokesčio dalį ar kelis procentus nuo pridėtinės vertės mokesčio pervedant į "Sodros" biudžetą.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentės Rūtos Vainienės nuomone, nereformuojama tokia sistema tiesiog subyrės.

"Nei pensinio amžiaus ilginimas, nei įmokų didinimas, nei dalies kitų mokesčių perskirstymas nėra reforma. Norėdami iš esmės pertvarkyti sistemą turime apsispręsti dėl principinių dalykų", - įsitikinusi ekspertė.

ELTA ir „Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos