baneris leidinys

siaures_pasvaisteAsta GVILDIENĖ

Nuo šių metų pradžios fiksuojamas palaipsnis saulės aktyvumo didėjimas: auga žybsnių galingumas ir jų dažnis. Spėjama, jog Saulė gali būti labai aktyvi 2012 - 2016 m. Dėl to būtent šiuo laikotarpiu tikėtina, kad Šiaurės pašvaistės sustiprės iki maksimumo ir bus matomos ne tik Lietuvoje, bet ir piečiau esančiuose kraštuose.

Nuotr. Saulės žybsnių sukurtos geomagnetinės audros  dar per silpnos, kad pašvaistes galėtų matyti  ir Lietuvos gyventojai.

Pašvaistės Žemėje egzistuoja nuolat. Kai Saulės vėjas silpnas, pašvaistė gali susidaryti tik aukštose platumose ir būti blanki. Kad pamatytumėme pašvaistę dangus turi būti tamsus ir giedras - Saulės šviesa ir debesys yra didžiausios kliūtys pašvaisčių stebėjimams. Kai Saulės vėjas sutrikdomas nuo žybsnio ar kito staigaus įvykio Saulėje, mes galime matyti labai ryškią pašvaistę. Po to, kai Saulės vėjas perduoda didelį energijos kiekį į magnetosferą, susiformuoja didžiulės pašvaistės. Šie įvykiai dar vadinami mažomis geomagnetinėmis audromis. Maža geomagnetinė audra paprastai trunka 30-90 min. Per aukšto Saulės aktyvumo laikotarpį gali būti ir kelios viena paskui kitą audros per naktį. Vidutiniškai per metus būna apie 1500 mažų geomagnetinių audrų, bet dažniausiai jas skiria kelių dienų laikotarpis.
 
Pasak Vilniaus universiteto doktoranto astronomo Donato Narbučio, praėjusią savaitę pašvaistę matė Švedijos, Šiaurės Amerikos ir net Latvijos gyventojai. Neatmetama galimybė, jog pašvaistę galėjo išvysti ir šiaurės Lietuvos gyventojai. Jo teigimu, Saulės žybsnio sukurta geomagnetinė audra buvo per silpna, kad sutrikdytų Žemės magnetinį lauką pakankamai stipriai ir pašvaistė būtų matoma Lietuvos platumoje.

Pats pavojingiausias užregistruotas Saulės žybsnis įvyko 1859 m., kai telegrafo ryšys kai kuriomis linijomis dėl indukuotos srovės veikė net be maitinimo baterijų. Jeigu šiuo momentu toks pliūpsnis pasiektų Žemę, civilizacijos sutrikdymas garantuotas.  D. Narbutis mano, kad pačių pavojingiausių X klasės „cunamių”, nukreiptų į Žemę, gali būti ir 2011-2015 m. laikotarpiu.

Mokslininkai prognozuoja, kad Saulės aktyvumas po 2 metų pasieks 11 metų ciklo viršūnę, ir joje kilsiančios stiprios magnetinės audros bei galingi žybsniai gali „išjungti“ Žemės telekomunikacijų sistemas. Maksimalaus Saulės aktyvumo laikotarpis gali sutapti  su 2012 m. Londone prasidėsiančiomis olimpinėmis žaidynėmis. Dėl itin aktyvios Saulės gali sutrikti ne tik telekomunikacinių Žemės palydovų funkcionavimas, bet net ir antžeminių elektros tinklų ir ryšio sistemų veikla. Perspėjama, kad dėl palydovų techninės įrangos pažeidimo gali nutrūkti ne tik TV transliacijos, bet ir interneto ryšys.

Pasak Vilniaus universiteto doktoranto astronomo Donato Narbučio, „reikėtų būti pasiruošusiems tokiems įvykiams, kadangi po žybsnio praeina keletas valandų, kol dalelės pasiekia Žemę. Bent elektros tinklai audros atveju galėtų būti trumpam atjungiami nutraukiant tiekimą ir išvengiant transformatorių sudeginimo”.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos