baneris leidinys

zvaigzdesGiedrą naktį galima danguje pastebėti mįslingus trumpalaikius žybtelėjimus – žvaigždės „krinta“ iš dangaus. Žodį „meteoras” mums paliko senovės graikai. Jie taip vadino viską, kas krinta iš dangaus: lietų, krušą, sniegą, žaibus, „krintančias žvaigždes“. Juos nagrinėja dabartinė meteorologija, o „krintančios žvaigždės” dar XIX amžiuje, po įspūdingų „žvaigždžių lietų“ buvo atiduotos astronomijai.

Nuotr. Krentant Tauridų meteorų srautui, galima matyti ir vadinamus bolidus - ypač šviesius meteorus, primenančius ugnies kamuolius.

„Krintančios žvaigždės“ reiškinį sukelia kosminėje erdvėje skriejantys mažų matmenų meteorai, kurių dydis nuo kelių mikrometrų iki kelių šimtų metrų. Tai kometų arba kitų kosminių kūnų dulkės arba ledo gabalėliai. Į Žemės atmosferą 15-70 km/s greičiu įskrieję meteorai, sąveikaudami su atmosfera, įkaista ir pradeda švytėti. Per parą į Žemę nukrinta šimtai tonų meteorinių dulkių ir meteoritų.
 
Galima pastebėti, kad būrys meteorų išlekia tartum iš vieno taško, esančio kuriame nors žvaigždyne. Tas meteorų srautas, vadinamas pagal žvaigždyną, kuriame yra tas taškas. Žymiausi meteorų srautai yra Perseidai, krintantys liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje iš Persėjo žvaigždyno, ir Leonidai krintantys iš Liūto žvaigždyno lapkričio viduryje. Tačiau daugiausiai meteorų nepriklauso jokiam srautui ir yra vadinami sporadiniais meteorais.  Patys meteoroidai dažniausiai atsiranda yrant kometoms arba susidūrus įvairiems kosminiams kūnams.

Šių metų lapkritis gali būti tituluojamas „krintančių žvaigždžių“ karaliumi. Gaila, kad jų stebėjimus dažnai sutrukdo darganoti orai. Pietų Tauridų, kurie, kaip manoma, Enkės kometos paliktų akmenukų šleifas, maksimumas numatomas lapkričio 5 – osios naktį, o šiaurės Tauridų – lapkričio 12-osios naktį. Krentant Tauridų meteorų srautui, galima matyti ir vadinamus bolidus - ypač šviesius meteorus, primenančius ugnies kamuolius.

Leonidai – kasmetinis meteorų srautas, kurio radiantas yra Liūto žvaigždyne, šį mėnesį bus stebimas nuo 10 iki 21 dienos, o jų maksimumas laukiamas lapkričio 17 –osios naktį. Maksimumo metu galima tikėtis  nuo 25  iki 30 meteorų per valandą, tačiau šiemet stebėjimus gali apsunkinti pilnėjančio Mėnulio šviesa.

Tiesiog fenomenalūs „Leonidų lietūs“ buvo stebimi 1999, 2001 ir 2002 metais, kai iš dangaus krito nuo 1000 iki 4200 meteorų per valandą! 2000 metais šis srautas sumažėjo iki 400 meteorų per valandą, o 2003 – 2005 metais leonidų aktyvumas siekė tik 30 – 60, visais kitais metais iki  2010- ųjų apie  80 -100 meteorų per valandą.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos