baneris leidinys

superpilnatisKovo 19 dieną dangų nutvieks vadinamoji Mėnulio „superpilnatis“ - Mėnulį ir Žemę skirs mažiausias atstumas per 19 metų – maždaug 354 507 kilometrai. Internetiniai tinklalapiai jau mirgėte mirga nuo apokalipsinių pranašysčių.

Didžiausio Mėnulio priartėjimo prie Žemės fenomenas vadinamas Mėnulio perigėjumi. Kadangi Mėnulio orbita yra ne apskritimo, bet elipsės formos, jis reguliariai tai nutolsta, tai priartėja prie Žemės. Kai Mėnulis būna arčiausiai (perigėjus), jis danguje atrodo didesnis ir ryškesnis, o kai labiausiai nutolęs (apogėjus) – mažesnis ir blyškesnis. Sutapus Mėnulio perigėjui ir pilnačiai, Mėnulis, žiūrint iš Žemės, gali atrodyti iki 14 proc. didesnis ir iki 30 proc. ryškesnis, nei per kitas pilnatis.

Astronomų skaičiavimai rodo, kad kovo 19 dieną Mėnulis bus arčiausiai Žemės per 19 praėjusių metų - jis bus nutolęs nuo mūsų planetos tik 354 507 kilometrus. Paprastai Mėnulis yra už 376 000 kilometrų nuo mūsų planetos, o didžiausias jo nuotolis - 397 000 kilometrai.

Internete jau spėjo paplisti gausybė pasaulio pabaigos scenarijų, pagal kuriuos „supermėnulis“ gali sutrikdyti Žemės klimatą, sukelti potvynius, žemės drebėjimus ir ugnikalnių išsiveržimus. Artėjančią grėsmę dėl priartėjusio Mėnulio pranašaujantys tinklalapiai ir forumai primena, kad ankstesnės „superpilnatys“, įvykusios 1955, 1974, 1992 ir 2005 metais, galėjo įtakoti daug ekstremalių meteorologinių reiškinių.
 
Tačiau daugelis mokslininkų skeptiškai vertina su Mėnulio priartėjimu siejamas gamtinių katastrofų pranašystes. Pasak jų, dėl šio reiškinio Žemėje tik šiek tiek padidės potvynio ir sumažės atoslūgio banga, tačiau apokalipsinių pokyčių neverta tikėtis.  Kosmoso istorikas ir rašytojas dr. Davidas Harlandas ramina: „Gali būti, kad Mėnulis perigėjuje bus kilometru ar dviem arčiau Žemės nei paprastai, tačiau iš esmės toks pokytis yra visiškai nereikšmingas.“

Labai pasistengus galima bet kokią gamtinę katastrofą chronologiškai susieti su planetų ar kometų padėtimi danguje. Prisiminkime, kad praeityje buvo manoma, jog planetų išsirikiavimas į vieną liniją gali išjudinti Saulę iš vietos. Tačiau taip juk nenutiko. Todėl nusileiskime ant Žemės ir, užuot kūrę apokalipsines pranašystes, tiesiog pasigrožėkime šiuo retu ir neįprastu reiškiniu - vieną kartą per 19 metų danguje įsiviešpatavusia įspūdinga  „superpilnatimi“.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos