baneris leidinys

bendruomeniuPaskutinįjį praėjusių metų mėnesį Marijampolėje vyko Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos (LKBS) valdybos narių ir aktyvo susitikimas. Jame buvo aptartos praėjusių ir ateinančių metų veiklos kryptys, naujoji LEADER programa 2014 – 2020 metams, tikroji savivaldos prasmė ir jos rinkimų modelis. Mūsų rajonui renginyje atstovavo Grinutė Šnirpūnienė, svečių teisėmis dalyvavo Onutė Rakauskienė ir Rimantas Valiukas.

Nuotr. Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos valdybos narių ir aktyvo susitikime mūsų rajonui atstovavo Grina Šnirpūnienė, Onutė Rakauskienė ir Rimantas Valiukas.

LKBS pirmininkė Guoda Burokienė susirinkusiesiems pristatė naujienas iš Europos LEADER asociacijos narių kaimo plėtrai (ELARD) tarptautinio pasitarimo. Pasak jos, bendruomenių laukia dideli darbai - naujos strategijos rengimas, Vietos veiklos grupių (VVG) darbas visame regione, didesnės išlaidos administravimui (dabar atlyginimą gauna tik VVG administracija, o bendruomenių projektų vykdytojai dirba nemokamai).

Susitikime aptarta bendruomenių centrų veikla ir problemos, paminėti pliusai ir minusai. Mūsų rajono bendruomenių veiklą pristatė Šakių bendruomenių centrų asociacijos pirmininkė G.Šnirpūnienė. Ji akcentavo gerus partnerystės santykius su valdžia ir VVG administracija, paminėjo draugiškus bendruomenių centrų ryšius, tradicinių renginių naudą bendruomeniečių subūrimui, savanorišką bendruomenės aktyvo veiklą europinių lėšų įsisavinime.
 
G.Šnirpūnienės teigimu, kaip ir kitų rajonų bendruomenių atstovai, šakiečiai taip pat jaučia lyderių nuovargį dėl padidėjusio krūvio, įsisavinant projektines lėšas, dėl savanorių stygiaus. Ji siūlė apgalvoti lyderių skatinimo sistemą, kuriai pritarė ir kitų rajonų atstovai.

LKBS valdybos nariai, kalbėdami apie Savivaldos įstatymo spragas, atskiroms Seimo komisijoms pateikė siūlymus dėl jos modelio pakeitimų. Antalieptės kaimo bendruomenės pirmininkas Dr. Jonas G.Punys teigė, kad Lietuvoje iki tikrosios savivaldos taip toli, kaip iki Mėnulio. „Per dvidešimt nepriklausomybės metų jos praktiškai nebuvo, - tvirtino LKBS valdybos narys. - Savivalda turi remtis vietos gyventojų iniciatyva iš apačios, tuo tarpu mus valdo partijos, kurių veiksmams stiprią įtaką daro stambusis kapitalas ir oligarchai.“
Kokį valdymo modelį reikėtų naudoti, Dr. Jonas G.Punys pateikė prieš ketverius metus. Pasirodo, nieko toli nereikia ieškoti, tik atsiversti Bibliją. Čia galima rasti ir tikrąjį jo aprašymą: „Kai Mozė vedė savo tautą per dykumą, žmonės pavargo, pykosi tarpusavyje, ginčijosi. Negalėdami išspręsti problemų savo jėgomis, jie kreipdavosi į Mozę. Šis nuo ryto iki vakaro spręsdavo smulkias jų problemas, kol galutinai nusikamavo. Tada Mozei sapne pasirodė Dievas ir pasakė: „Moze, suskirstyk savo tautą po 12 žmonių ir tegul jie išsirenka vieną vyresnįjį. Tada vyresniuosius suskirstyk po 12 ir tegu jie išsirenka vieną vyriausiąjį. Ir tu spręsk savo žmonių reikalus tiktai per vyriausiuosius ir vyresniuosius.“

Nors Dievas paminėtame tekste ir nenaudoja nei „savivaldos“, nei „modelio“ sąvokų, tačiau nesunku matyti, kad ten yra aprašyta valdymo piramidė, t.y. pakopinis (hierarchinis) valdymo modelis. Šio modelio dėka net ir žemiausiojo visuomenės sluoksnio žmogus gali ne tik daryti įtaką sprendimams, priimamiems aukštesniame lygmenyje, bet ir paklausti, kodėl tam tikri ūkiniai reikalai sprendžiami ne taip, kaip reikalavo eiliniai! Vyresnieji perduoda žmonių pageidavimus aukštyn, kol pasiekiama aukščiausia sprendimus priimanti pakopa - Biblijos atveju – Mozė.

Šį modelį, pasak Dr. Jonas G.Punio, ir galima pritaikyti dabar egzistuojančių seniūnijų teritorijose. Taip, jo teigimu, gali būti išrinkti seniūnai, kurie puikiausiai gali atlikti rajono dabartinės tarybos funkcijas. Taip iš savo tarpo jie gali išsirinkti ir merą. „O kurgi partijos? – klausė LKBS valdybos narys. - Ogi čia jų, kaip matome, visai ir nereikia. Ūkiniams savivaldybės klausimams spręsti partijos nebūtinos. Pasak prof. Br. Genzelio, kol piliečiai neras mechanizmo, kaip kontroliuoti valdančiuosius, juos kontroliuos oligarchai“.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos