baneris leidinys

seimynos leleivieneGintarė MARTINAITIENĖ

Keturių rajone veikiančių šeimynų mamos džiaugiasi, kad jau porą mėnesių joms padeda socialinio darbuotojo padėjėjos. Nors moterys apie tai kalbėjo ne vienerius metus, pagaliau rajono valdžia jas išgirdo. Tiesa, kol kas etatai skirti iki naujųjų metų.

Nuotr. Padėjėja Vida Maknickiene (dešinėje) džiaugiasi šeimynos motina Ilona Leleivienė, bet  ją neramina, ar etatas bus finansuojamas po naujųjų metų.

Nori likviduoti

Šiuo metu keturiose rajono šeimynose globojami 36 vaikai, kurių skaičius kinta pagal poreikį. Pirmoji rajone šeimyną įsteigusi lekėtiškė Ramalda Burdulienė jau mąsto apie šeimynos likvidavimą, o naujų steigėjų kol kas nėra.

„O kiek galima? Jau ir amžius ne tas, ir vaikų poreikiai kitokie nei anksčiau, ir aš gal ne visada juos suprantu“, – tikino lekėtiškė, pas kurią šiuo metu namų šiluma džiaugiasi penki vaikai, iš kurių jauniausiam 13, likusieji – beveik pilnamečiai.

Ji svetimus vaikus globoja apie 30 metų. Tačiau tiek ji, tiek kitos šeimynų motinos dėkingos, kad nuo balandžio 1 d. savivaldybė surado pinigų ir skyrė 2,5 socialinio darbuotojo padėjėjo etato. Nors visos tvirtina, kad ši pagalba galėjo būti suteikta ir anksčiau, tačiau džiaugiasi, kad šios kadencijos taryba jas išgirdo.

Jaučiasi dėkingos

„Ypač dėkinga Sveikatos ir socialinės politikos komitetui: nors ten vieni vyrai, jie įsiklausė į mūsų rūpesčius, problemas ir ėmėsi iniciatyvos. Geranoriškai pažiūrėjo ir Socialinės paramos skyrius, nors apie pagalbos poreikį kalbėjome kokius dvejus metus“, – tikino Barzduose gyvenanti ir šiuo metu savo šeimynoje devynias mergaites auginanti Ilona Leleivienė.

Tiek jai, tiek R. Burdulienei ir Dalytei Jasukynienei buvo skirta po 0,5 etato, o Genovaitei Dobilevičiūtei, kadangi ji yra viena, – visas etatas.

„Etatas labai reikalingas, nėra net kalbos, bet neramina, kas bus po naujųjų, nes kol kas jie skirti iki metų pabaigos“, – sakė I. Leleivienė.

Ji nuogąstavo, kad nereikėtų nutraukti su įdarbintu žmogumi sutarties ir grįžti į pradinę stadiją, tačiau svarstė, gal rajono valdžia bus supratinga ir, žengusi žingsnį į priekį bei ištiesusi pagalbos ranką šeimynoms, atgal jau nebežengs.

„Jei ne, rašysim, prašysim, kreipsimės“, – sakė barzdiškė.

Tapo ramiau

Tad kas pasikeitė, kai šeimynoje atsirado papildomas žmogus? Kalbintos moterys vienabalsiai tvirtina, kad tapo kur kas ramiau. Nėra lengva visą parą būti už daug ką atsakingai.

„Pavargsti ne tik fiziškai, bet ir emociškai, nes viskas tau turi rūpėti – ir namai, ir vaikai, o jeigu kur išvažiuoti reikia... Labai naudinga, kad dabar galiu tuo dalintis“, – džiaugėsi G. Dobilevičiūtė.

Socialinio darbuotojo padėjėjos šeimynų moterims talkina ten, kur labiausiai reikia pagalbos. Jei reikia, apiperka, valgyti pagamina, mažiesiems padeda pamokų ruošoje ir pan. I. Leleivienė tikina, kad nereikia manyti, jog atėjusi moteris ir lovas kloja, ir už vaikus viską tvarko. Jos požiūris ne toks, todėl pareigų turi ir globotinės.

„Nesinori, kad kvepėtų valdiškais namais. Jei viską padarys, kas beliks panelėms? Juk būsimos mamos auga, kurios turi mokėti tvarkytis, jausti atsakomybę. Visų pirma, tai pagalba man“, – kalbėjo šeimynos motina.

Kadangi jos šeimynoje mažiausiai tik ketveri, kita mergytė šešerių, tad nors ir yra vyresnių, bet suaugęs žmogus ir jo pagalba neįkainojama.

„Jei kur išvažiuoju ar nebūnu namie, žinau, kad jos bus saugios, pavalgiusios, prižiūrėtos“, – privalumus vardijo jau penkioliktus metus svetimus vaikus globojanti I. Leleivienė.

Įsidarbino pažįstamas

Naudinga ir tai, kad socialinių darbuotojų padėjėjų darbo grafikas lankstus ir padėjėjos neprivalo ateiti kiekvieną dieną.

„Jei reikia, ateina po pietų, o kitą kartą gal nereikės dvi dienas, bet reikės savaitgalį. Kaip susitariam, taip ir dirbam. Šiaip per dieną priklauso po keturias valandas, nes man duota pusė etato“, – pasakojo I. Leleivienė.

Barzdiškė įsidarbino to paties kaimelio gyventoją, kuri ir šeimą, ir mergaites gerai pažįsta, tad nebuvo sunku vieniems prie kitų priprasti. Socialinio darbuotojo padėjėja Vida Maknickienė ir pati džiaugiasi tokia galimybe, nes dėl sveikatos turėjo mesti darbą, o čia ir reikalingas esi, ir dar šiek tiek užsidirbti gali.

„Puikiai sekasi. Čia manęs šeimininkė nespaudžia, seniai pažįstu ir šeimą, sutariam su mergaitėm, tad tikrai viskas puiku“, – tikino I. Leleivienės šeimynoje dirbanti Vida.

Pažįstamas moteris įsidarbino ir kitos šeimynų moterys, nes visiškai svetimam nenori patikėti nei namų, jei kur išvyksta, nei atsakomybės už vaikus.

„Tikrai kaime yra gerų žmonių, bet nesinori bet ko. Pas mane dirba buvusi globotinė. Labai gerai, nes ir vaikai pažįsta, ir ji tvarką žino, tai labai džiaugiuos. Ir tvarkomės, ir valgyti gaminam, ir prie ūkio padeda“, – papildoma pagalba džiaugėsi G. Dobilevičiūtė.

Pavyzdžiui, R. Burdulienės šeimynai talkina jos marti, tad nors iš jos pagalbos sulaukdavo ir anksčiau, dabar privalumas, kad už tai ir pinigėlių gauna.

Supranta ne visi

I. Leleivienė neneigia, kad į šeimynas visuomenės požiūris gana neigiamas. Lengviausia kritikuoti, bet ar kiekvienas kritikuojantis, kaip svarsto moteris, galėtų glausti, nosį šluostyti, meile apgaubti ir namų šilumą dovanoti svetimam vaikui? Tuo labiau, kad daugelis jų jau patyrę tiek, kiek kitas suaugęs nėra išgyvenęs.

„Vieni sako, kad dėl pinigų tai darome, kiti galvoja, kad galvoj kažkas negerai ir klausia, kam man to reikia. Bet man reikia. Be šito jau nebegalėčiau“, – pripažino moteris.

Dabar pas ją gyvena dvi dvyliktokės, viena mergina šiais metais jau baigia studijas ir tikriausiai grįš atgal, nes neturi, kur prisiglausti, tačiau, kaip sako barzdiškė, negi pasakysi, kad nepriimsi. Išleidusi į mokslus abiturientes, jei reikės, ji priims naujų globotinių, tačiau juokauja, kad tik mergaites, nes berniukų niekada ir neglobojo.

Nuo balandžio įsteigtiems 2,5 etato skirta 39,6 tūkst. eurų. Kad šeimyna galėtų egzistuoti, joje turi augti ne mažiau kaip šeši vaikai. Užmokestis už vaikus, kurį galima įvardinti kaip algą, neatskaičius mokesčių, yra 445 eurai. Anksčiau ši suma priklausydavo nuo globojamų vaikų skaičiaus, o nuo šių metų ji yra nekintanti. Vaikas, ateidamas į šeimą, irgi atsineša ir tam tikrą pinigų sumą – iš viso 304 eurus, iš kurių dalis yra globos pinigai, kita dalis skirta vaiko išlaikymui.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos