baneris leidinys

Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis ketvirtadienį dalyvavo Jonavoje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavime, kuriame tarp formalių ir techninio pobūdžio klausimų buvo priimtos ir kelios rezoliucijos dėl savivaldybių savarankiškumo ir vaidmens regionų politikoje.

„Kada viskas Lietuvoj centralizuojama, kai kurios funkcijos iš savivaldybių perimamos, o perduodamos kitos be pinigų, iš tikrųjų yra labai didelis iššūkis, o regioninė politika irgi yra kaip atsieta, nes Vilnius planuoja, kaip turėtų gyventi atskiri regionai“, – mintimis po susitikimo dalijosi meras.
 
Rezoliucijoje „Dėl savivaldybių veiklos savarankiškumo“ rašoma, kad pastaraisiais metais nacionalinė valdžia priėmė nemažai sprendimų, kuriais parodomas nepasitikėjimas vietos savivalda, ribojamas savivaldybių savarankiškumas bei sprendimų priėmimo laisvė (dėl Viešųjų pirkimų įstatymo pataisų savivaldybės iš esmės praranda galimybę sudaryti vidaus sandorius; dėl Vietos savivaldos įstatymo pataisų atsiranda savivaldybėms pertekliniai reikalavimai steigiant naują juridinį asmenį ūkinei veiklai ar patikint naujos veiklos vykdymą jau veikiančiam). Esą tokie suvaržymai gali pažeisti gyventojų teisę į prieinamas, kokybiškas viešąsias paslaugas, už kurių teikimą atsako būtent savivaldybės.

Kalbant konkretesniais pavyzdžiais dėl regioninės politikos E. Pilypaitis paminėjo situaciją dėl Zyplių dvaro pirmojo svirno projekto.

„Ministerija dabar tuos pinigus siūlo perskirstyti kitiems regionams. Tai mes ir keliame klausimą, kodėl?“ – kalbėjo meras, pabrėžęs, kad šie pinigai ir turėtų likti tame pačiame regione, o jei kitas projektas būtų įgyvendinamas ne tokia apimtimi, sutaupytų ir nepanaudotų pinigų likutis galėtų būti perskirstomas Regioninės plėtros taryboje.

Mat dabar šias lėšas svarstoma skirsti Vilniuje esančioms Rasų kapinėms ar projektams Plungėje...

„Čia ydinga praktika iš esmės, nes tada, ką tas regionas nusprendžia...“ – vertino E. Pilypaitis.

Rezoliucijoje „Dėl savivaldybių vaidmens regionų politikoje“ savivaldybių asociacijos suvažiavimo dalyviai prašo suteikti Regionų plėtros taryboms teisines galias ir instrumentus pritraukti investicijas, didinti regionų išskirtinumą ir jų socialinį patrauklumą; sudaryti sąlygas savivaldybėms užtikrinti kokybiškas ir nepertraukiamas viešąsias paslaugas vietos gyventojams; profesinį ir aukštąjį mokslą pritaikyti regiono visuomenės ir verslo poreikiams; supaprastinti valstybinės žemės panaudojimo investiciniams projektams procedūras; sukurti finansinį mechanizmą, kuris padėtų savivaldybėms investuoti į darnią ir tvarią regiono plėtrą; įvertinti itin griežtą savivaldybių skolinimosi ribojimą ir keisti teisinį reglamentavimą, kad savivaldybės galėtų bendrai finansuoti Europos Sąjungos ir Valstybės investicijų programos investicijas.

Taip pat susitikimo metu buvo kalbėta apie mobilizaciją, civilinių įstaigų vaidmenį joje, paliesta ir pabėgėlių tema.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos