baneris leidinys

tarybos sale
Nuotr. Į 25 tarybos narių vietas pretenduoja 167 kandidatai (šeši iš jų siekia ir mero posto).

Gintarė MARTINAITIENĖ

Praėjusiame laikraštyje aptarėme šešių kandidatų į rajono savivaldybės merus turimą turtą, interesus, o šįkart žvilgtelkime, koks, peržiūrėjus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktas deklaracijas, piešiasi pretendentų į savivaldybės tarybos narius portretas. Tarybos nario mandato iš viso siekia 167 kandidatai (šeši iš jų – ir mero posto).
 
Iš 167 – 50 slapukų

Iš pradžių dėmesį skyrėme kandidatų privalomam registruoti turtui (tai yra žemė, nekilnojamasis turtas, automobiliai), tačiau, peržvelgus visų kandidatų skelbiamas deklaracijas, tik vieno kandidato valdomas turtas ir pajamos viršija milijoną eurų, tad skaičiavome tuos, kurių turtas didesnis nei 100 tūkst. Žinoma, ne pagal turimą turtą ar santaupas reikėtų spręsti apie kandidatą, nes, beje, dažnas, valdantis didelį turtą, nurodo faktiškai nesumokantis jokių mokesčių ar sumokantis net mažiau nei valdiškame darbe dirbantis, neretai toks kandidatas turi ir paskolų. Todėl žiūrėjome ir kandidatų anketas, deklaruojamus interesus. Ir vaizdelis liūdnokas, nes į rajono tarybą eina nemažai tokių pretendentų (suskaičiavome 50), kurie savo deklaracijose nenurodo ne tik savo tautybės, bet ir įgyto išsilavinimo, darbovietės, visuomeninės veiklos ar pomėgių, šeimyninės padėties. Tai kaip neapsisprendusiam rinkėjui susidaryti nuomonę apie norinčius valdyti rajoną? Dažnas turbūt net nežino, kaip kai kurie kandidatai atrodo. O gal tai kaip tik tuščios ir atmestinai užpildytos deklaracijos pasako kur kas daugiau nei bet kokia pažintis? Kita vertus, kam tada apskritai reikalingos šios deklaracijos?

Skurdžiausi duomenys, mažiausi turtai

Skurdžiausias pasirodė Darbo partijos sąrašas, kuris pagal kandidatų skaičių ir pats trumpiausias. Tiesa, vienintelis, kuriame moterų daugiau nei vyrų. Ši partija siūlo 13 kandidatų (iš jų penki vyrai), tačiau vienintelės lyderės bei pretendentės į merus Dinaros Gudaitienės pateikta deklaracija yra išsami. Visi likusieji nepasivargino apie save nurodyti faktiškai jokių žinių, išskyrus būtiniausius – vardą, pavardę bei gimimo datą. Anot deklaracijų, šios partijos kandidatai turtais bei santaupomis taip pat pasigirti negali, nes dažno privalomas registruoti turtas sudaro vos kelis tūkstančius eurų arba išvis nurodoma, kad jie tokio turto neturi. Nėra nė vieno, kurio turtas siektų 100 tūkst. eurų. Turtingiausias antruoju numeriu sąraše esantis verslininkas Regimantas Kvedys, kurio privalomas registruoti turtas sudaro 65 tūkst. 500 eurų.

Išsamiausios deklaracijos

Išsamiausiai pateiktos visuomeninio komiteto „Vieningi zanavykai“ deklaracijos (jų kandidatas į merus Vidmantas Muraška). Šis komitetas siūlo rinktis iš 24 kandidatų. Tiesa, komiteto pirmasis dešimtukas ypač vyriškas – jame tik viena moteris (iš viso sąraše septynios dailiosios lyties atstovės), be to, jame net kelios anksčiau politikoje nedalyvavusių jaunų vyrų pavardės.

Komitetui priklauso tik viena „užmirštukė“ – Iveta Simanavičiūtė, savo anketoje nenurodžiusi duomenų apie save, tik tai, kad ji Šakiuose gimusi lietuvė. Kalbant apie turimą kandidatų turtą, galima pažymėti, kad šiame komitete yra trys kandidatai, kurių privalomas registruoti turtas viršija 100 tūkst. eurų (Ramūnas Kaunas, Linas Kriaučiūnas, Arūnas Tarnauskas), o vieno kandidato – Arūno Stravinsko – siekia beveik 300 tūkst. eurų. Beje, ne tik šiame komitete, bet apskirtai visose partijose bei komitetuose didžiausią turtą deklaruoja žemės ūkio veikla užsiimantys ar šiame sektoriuje dirbantys kandidatai. A. Stravinskas – ne išimtis.

Daugiausiai turtingų

Gana išsamiai pateiktos ir kito visuomeninio komiteto „Už Šakių rajono gyventojų ateitį“ (kandidatas į merus Juozas Bertašius) deklaracijos. Čia radome tris „užmirštukus“ (Loreta Martynaitienė, Tomas Kažemėkaitis ir Bronius Jevaitis), kurie neskelbia duomenų apie save. Beje, šiame komitete, lyginant su kitomis rinkimuose dalyvaujančiomis politinėmis jėgomis, yra bene daugiausiai turtuolių ir daugiausiai ūkininkų. Tiesa, pirmajame dešimtuke, priešingai nei oponentai, jie siūlo po lygiai vyrų ir moterų.

Po komiteto vedlio bei kandidato į merus J. Bertašiaus daugiausiai turto yra deklaravusi jo marti Giedrė Bertašienė. Jos šeimos privalomas registruoti turtas nurodytas daugiau nei 896 tūkst. eurų, piniginės lėšos 36 tūkst. 440 eurų. Daugiau nei už pusę milijono turto deklaruoja L. Martynaitienė, kuri nurodo ir 31 tūkst. piniginių lėšų. Ūkininkų Gritos Balašaitienės, Ričardo Lekavičiaus deklaruoti turtai viršija 400 tūkst. eurų sumą (tiesa, turi ir paskolų), 200 tūkst. ir daugiau deklaruoja ŽŪK „Suvalkijos pienas“ administracijos vadovas Algimantas Glikas, Vytautas Legota, Bronius Jevaitis (veiklos pobūdžio nedeklaruoja). 100 tūkst. ir daugiau – ūkininkas Tomas Kažemėkaitis, bei slaugytoja Birūta Bilevičienė (abu turi paskolų).

Penketuke – dabartiniai tarybos nariai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše, kurį į rinkimus veda Edgaras Pilypaitis, iš viso 31 kandidatas. Čia „užmirštukų“ radome devynis (Antanas Burkšaitis, Margarita Liukaitienė, Artūras Varankevičius, Gintautas Pilypaitis, Gintas Čekauskas, Vytautas Valtys, Audrius Rimkus, Robertas Stremaitis bei Rimantas Sinkevičius). Kalbant apie pirmąjį sąrašo penketuką, galima pažymėti, kad jame ir dabar taryboje dirbantys žmonės. Kalbant apie privalomą registruoti kandidatų turtą, šioje partijoje jo daugiausiai (daugiau nei už 570 tūkst. eurų), deklaravo žemės ūkio veikla besiverčiantis R. Sinkevičius, taip pat nurodęs, kad turi 44 tūkst. eurų piniginių lėšų, bet ir 102 tūkst. eurų paskolą. Kiti turtingieji būtų ūkininkas Mantas Ižganaitis, Juozapas Juška (turtas viršija 300 tūkst.), Violeta Simonavičienė (daugiau nei 200 tūkst. eurų turto).

Daugiausiai „užmirštukų“ ir milijonierius

Su gausiausiu kandidatų sąrašu (37 kandidatai) rinkimuose dalyvauja Lietuvos socialdemokratų partija (kandidatas į merus Darius Jakavičius). Tačiau šioje partijoje ir daugiausiai „užmirštukų“, kurie savo anketoje nenurodė nei išsilavinimo, nei darboviečių, mokamų užsienių kalbų, priklausymo partijoms, tautybės ir kitų, rodos, svarbių detalių. Tokių radome 15 (Bernardinas Petras Vainius, Romas Pukinskas, Diana Jazukevičienė, Juozas Medveckas, Ilona Leleivienė, Ramutė Alytė Bastienė, Laura Stonkuvienė, Eglė Dragūnaitytė, Žydrūnas Naujokaitis, Laimutė Gončaruk, Auksė Krikščiokaitienė, Edmundas Pranaitis, Ingrida Šimaitienė, Regimantas Patašius, Andrius Stiklius). Pirmame dešimtuke – keturios moterys, keturi politikos senbuviai, tačiau gana aukštos pozicijos patikėtos ir naujoms pavardėms, tiesa, žinomiems veidams.

Beje, šioje partijoje vieno kandidato privalomas registruoti turtas viršija milijoną. Tai ūkininkas Mindaugas Valaitis, kuris, kaip nurodo VRK, privalomo registruoti turto turi už 1 mln. 185 tūkst. eurų. L Stonkuvienė (žemės ūkio veikla) turto deklaravo už daugiau nei 260 tūkst., verslininkas J. Medveckas – 183 tūkst. (neskaičiuojant piniginių lėšų). Mūsų pasirinktą 100 tūkst. eurų ribą pagal turimą turtą peržengia ir šie kandidatai – darbovietės nenurodęs Vilmantas Paškevičius, ūkininkas Robertas Gurevičius bei socialine darbuotoja dirbanti Jūratė Bataitienė.

Duomenų nenurodo 10

Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše – 34 kandidatai (kandidatas į merus Raimondas Januševičius). Privalomose deklaracijose beveik jokių duomenų apie save nenurodė, tad nelabai aišku, ką jie gyvenime veikia, 10 kandidatų (Greta Orintaitė, Raimundas Mureika, Rytis Kriaučiūnas, Martynas Petraitis, Virginija Naujokaitienė, Egidijus Visockis, Giedrė Dovydaitytė, Neringa Žilionienė, Valdas Sinkevičius, tik tautybę ir gimimo vietą nurodė Vytautas Jucaitis).  Pirmasis penketukas taip pat išimtinai vyriškas, tarp politikos senbuvių yra ir nemažai naujokų. Kalbant apie turtus tarp kandidatų daugiausiai privalomo registruoti turto registravo ūkininkas Kęstutis Daugėla – daugiau nei 690 tūkst., piniginių lėšų daugiau nei 15 tūkst., tačiau jis turi ir 511 tūkst. eurų paskolą. Ūkininkų Vidmanto Brazaičio, Vytauto Jucaičio turtas viršija 160 tūkst. eurų. 150 tūkst. eurų ribą siekia N. Žilionienės, G. Puloko turtas (turi ir paskolų). 100 tūkst. eurų turto ribą siekia ir viršija V. Sinkevičiaus (veiklos nenurodęs), žemės ūkio bendrovėje agronomu dirbančio Jono Bako, UAB „Autoforma“ direktorės Ingridos Racevičienės deklaruotas turtas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos