baneris leidinys

kukurdvelkis
Kriūkuose vienos gyventojos pievelėje išdygę įspūdingo dydžio kukurdvelkiai traukia akį. Panemunių regioninio parko direkcijos nuotr.

Grybų gausybėje pasitaiko visiškai netikėtų atradimų – neįprastų formų ar itin retų grybų. Kriūkų miestelio pagrindinėje Nemuno gatvėje vienos gyventojos pievelėje išdygo įspūdingo dydžio kukurdvelkiai, jie traukia ir vietinių gyventojų, ir pro šalį pravažiuojančiųjų žvilgsnius.
 
Nupjautoje pievelėje jie atrodo lyg balti akmenys. Pasak namo šeimininkės sūnaus Alvydo Nenortos, šie grybai mamos sodyboje ne naujiena, tik šiemet jie didesni nei įprastai.

„Nuolat jų būna, tik būdavo nupjaunu, nunešu į pušyną, bet ten neišauga. Šiemet didoki“, – pasakoja vyras.

Panemunių regioninio parko direkcijos specialistė Eglė Lopšaitienė informuoja, kad ši grybų rūšis iki šių metų buvo įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą, bet nuo šių metų sausio išbraukta iš saugomų rūšių sąrašo.

Didysis kukurdvelkis išsiskiria savo rutuliška forma, gali užaugti net iki vieno metro, išauginti iki 20 kg sveriantį vaisiakūnį, kuris iš pradžių būna baltas, o sendamas gelsvėja. Bręstant vaisiakūniui luobelė sutrūkinėja į atskirus gabalus, tiesiog išdulka rudomis sporomis, pamažu suyra. Tai itin greit augantis grybas, dažniausiai užauga per vieną naktį.

Dydis yra pikčiausias šio reto grybo priešas – kukurdvelkiui sunku pasislėpti gamtos fone ir išlikti nesunaikintam.

Jauni vaisiakūniai valgomi. Auga šis grybas liepos–spalio mėnesiais, dažniausiai atrandamas pievose, ganyklose, parkuose bei soduose. Mėgsta dirvožemį, kuriame nėra azoto. Auga ir pavieniui, tačiau dažniau grupėmis, netoli vienas kito.

Skirtinguose Lietuvos regionuose skirtingai ir vadinamas: kukurbezdis, milžininis bizdžius, kukurbezdalis, kubyzdalis, skusbezdalis, pumpotaukšlis, kubezdolis, didysis bezdukas.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos