baneris leidinys

sklypas grupiniai namai
Lukšiuose grupinio gyvenimo namai turėtų atsirasti Ežero ir Vingio gatvių kampe, tačiau gyventojai, nežinodami, kas, kaip ir kodėl, renka parašus bei laukia susitikimo su rajono valdžios atstovais. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Vykdant institucinės globos pertvarką, Lietuvoje kuriami bendruomeniniai grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvena žmonės su psichikos ar proto negalia. Mūsų rajone iki 2023 m. tokie namai turėtų atsirasti Lukšiuose, Šakiuose bei Gelgaudiškyje. Jau numatyti ir konkretūs sklypai, tačiau žmonės pasigenda elementarios informacijos, kas, kaip ir kodėl. Lukšiečiai ėmėsi ir parašų rinkimo, o kitą savaitę kviečiamas susitikimas su bendruomene, jame ir bus bandoma atsakyti į rūpimus klausimus.

Žmonėms trūksta informacijos

„Žmonės neprieštarauja tiems namams, bet nori žinoti, ką statys, kas čia bus, nes matė, kai matavo sklypą <...> Aš pats pasirašiau ant sklypo formavimo, nežinodamas, kas konkrečiai bus. Aš pats nežinau. Skambinau Socialinės paramos skyriaus vedėjai Pilypaitytei, liepė kalbėti su Jakavičium“, – sako Lukšių seniūnas Vidas Cikana, manantis, kad dar pats laikas gražiai aptarti ir išsiaiškinti. Tuo labiau, kad jis mano, jog parinkta vieta gal ir ne pati geriausia.

Anot seniūno, gandais nesinori vadovautis, o žmonės jų prisirinkę į valias. Vieni mano, kad čia bus senelių namai, kiti galvoja, kad žmonės bus atkelti iš Ilguvos socialinės globos namų, kiti – kad iš Gelgaudiškio. Pats vicemeras Darius Jakavičius sako girdėjęs esą „Jakavičius ruošiasi psichinius Lukšiuose apgyvendinti“. Būtent norint pateikti atsakymus, galbūt išsklaidyti baimes jau ateinantį trečiadienį Lukšiuose planuojamas susitikimas su bendruomene. Be to, lukšiečiai renka ir parašus, kurių, seniūno žiniomis, jau apie 150. Tačiau V. Cikana sako, kad ne parašai esmė, o tiesiog noras žinoti informaciją.

Kad žmonėms trūksta informacijos, sutinka ir vicemeras D. Jakavičius, tačiau patikina, kad iki šiol buvo daugybė įvairių derinimų. Tiesa, buvo publikacijų ir spaudoje, tačiau nebūtinai žmonės jas skaito, o ir ne iš laikraščių nori sužinoti, o iš gyvo paaiškinimo, susitikimo. Tuo labiau, kad ir vicemeras, kuruojantis šį projektą bei socialinę sritį, yra lukšietis.

Sklypai jau numatyti

Pasak mero pavaduotojo, šiuo metu jau numatyti konkretūs žemės sklypai valstybinėje žemėje ne tik Lukšiuose, bet ir Šakiuose bei Gelgaudiškyje. Lukšiuose grupinio gyvenimo namai turėtų atsirasti Ežero ir Vingio gatvių kampe, Šakiuose – Žalgirio ir Rasų gatvės kampiniame sklype atvažiuojant nuo Plokščių pusės, o Gelgaudiškyje – Mokyklos g. 7A.

„Baigiam suformuoti sklypus ir iki kovo 16 d. turim pateikti paraišką. Finansavimo pinigai jau kaip ir paskirti“, – sako D. Jakavičius ir patikslina, kad per šiuos metus, tikėtina, įvyktų visi projektiniai sprendiniai, derinimai, o per kitus dvejus – ir realios statybos bei įkurtuvės.

Kiekvienuose namuose gyventų iki 10 psichinę ar proto negalią turinčių asmenų nuo18 iki 65-erių metų, tačiau, nors ir siekiama šiems žmonėms užtikrinti kuo didesnes savarankiškumo, saviraiškos ir kitas laisves, su jais nuolat dirbs socialiniai darbuotojai. Jie vieni nebus paliekami, be to, ši pertvarka orientuota ne į sunkią negalią turinčius asmenis, bet į tuos, kuriems reikia minimalios priežiūros. Taip pat, kaip jau anksčiau yra informavusi institucinės globos pertvarkos procesų ekspertė Marijona Janavičienė, šių asmenų būklę, gebėjimą gyventi savarankiškai vertins ekspertai.

Veikla – socialinėse dirbtuvėse

Kad šie žmonės įsijungtų į darbinę veiklą, prie kiekvienų namų veiks ir dienos socialinės dirbtuvės. Lukšiuose numatyta, kad šią veiklą vykdys Zanavykų muziejus pirmojo svirno pastate, kuris muziejui perduotas dar praėjusių metų rugsėjį, Šakiuose šią veiklą vykdytų Virginijaus Kelerto vadovaujama įstaiga, o Gelgaudiškyje – „Šaltinio“ specialiojo ugdymo centras. Tiesa, veiklos visuose centruose numatytos skirtingos – vienur bus orientuojamasi į darbą su metalu bei moliu, kitur planuojama austi ir pan. Už darbą žmonės gautų minimalų užmokestį (apie 39 eurus per mėnesį).

Svarbiausia – tapti bendruomenės dalimi

Kiekvienų namų plotas turėtų būti 220 kvadratinių metrų, mūsų rajone šiems namams numatyta 1 mln. 73 tūkst. 716 eurų, socialinėms dirbtuvėms – 135 tūkst. 532 eurai. Vadovaujantis aprašais, tokie bendruomeniniai namai negali būti statomi miesto ar gyvenvietės pakrašty, bet turi atsirasti tarp žmonių, bendruomenėje. Prie jų turėtų būti ir šiltnamis, daržas, kita infrastruktūra. Vienas pagrindinių grupinio gyvenimo namų siekis – užtikrinti neįgaliesiems lygias galimybes gyventi bendruomenėje, būti savarankiškiems, kad jie galėtų įsitraukti į bendruomenės gyvenimą, būti jos dalimi.

Ragina nesibaiminti

Nors susitikimas Lukšiuose iš trijų vietovių pirmasis, D. Jakavičius žada, kad su bendruomenėmis kalbėsis ir Šakiuose bei Gelgaudiškyje. Jis keliskart pabrėžė, kad pertvarką ne rajono valdžia sugalvojo, o tokia yra tiek šalies, tiek Europos politika.

„Sovietinėje santvarkoje buvom tuos žmones (psichinę ar proto negalią turinčius – red. past.) paslėpę už tvorų. Užaugome jų nematydami. Džiaugiuosi, kad požiūris keičiasi“, – kalba D. Jakavičius ir ramina, kad žmonėms nereikėtų baimintis tokios kaimynystės, jis sako, kad ne kokie nakvynės namai planuojami ar įstaiga iš įkalinimo įstaigų grįžusiems asmenims. Vicemeras viliasi, kad mūsų rajono žmonės yra socialiai išprusę ir nesikartos šalyje nuskambėję atvejai, kai prieš tokio pobūdžio statybas sukilo vietiniai gyventojai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos