baneris leidinys

erkes
Atšilus orui kuo daugiau laiko norisi praleisti gamtoje, tačiau čia laukia ne vien grynas oras, bet slypi ir pavojai, o vienas didžiausių – erkės, kurios platina žmogui pavojingas ligas. Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų, priminti prašome Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Marijampolės departamento Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vedėjos Loretos Radzevičienės.

NVSC Marijampolės departamentas primena, kad erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, kai paros vidutinė temperatūra yra +70 C šilumos, ir tęsiasi iki lapkričio mėnesio pabaigos.
 
„Lietuvoje aktualiausios erkių platinamos ligos yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Erkių pernešamų ligų atvejai užregistruoti visose Marijampolės apskrities administracinėse teritorijose. Nustatyta, kad tik 71 proc. iš sirgusiųjų pastebėjo įsisiurbusią erkę. Didžiausia užsikrėtimo rizika išlieka Kazlų Rūdos ir Šakių rajono savivaldybių miškuose. Neatmetama rizika užsikrėsti ir kitose vietovėse“, – pasakoja L. Radzevičienė.

Pasak jos, pastaraisiais metais Marijampolės apskrityje būdinga nežymi sergamumo erkiniu encefalitu didėjimo tendencija. 2019 m. didžiausi sergamumo rodikliai erkiniu encefalitu, viršijantys Lietuvos ir apskrities rodiklius, užregistruoti Kazlų Rūdos savivaldybėje (10 atvejų) ir Šakių r. savivaldybėje – 12 atvejų.

Per penkis šių metų mėnesius Marijampolės apskrities teritorijose registruotas 1 erkinio encefalito atvejis ir būtent Šakių rajone.

Kokie sergamumo Laimo liga rodikliai? Pasak L. Radzevičienės 2019 m. didžiausi sergamumo rodikliai, viršijantys bendrą Marijampolės apskrities rodiklį, užregistruoti Kazlų Rūdos savivaldybėje (22 atvejai) ir Šakių rajono savivaldybėje – 20 atvejų.
Šiais metais registruoti 5 Laimo ligos atvejai, iš jų – 3 Šakių r. savivaldybėje.

Kaip pastebi NVSC specialistai, erkių gausa pastaraisiais metais nemažėja, stebimas erkių populiacijos gausos padidėjimas 1,2 karto. Didžiausias erkių gausos pikas pasiekiamas gegužės–birželio mėn. Vidutiniškai viename kilometre aptinkama 12–13 erkių. Jų galima aptikti miškuose, parkuose, gyvenamosiose teritorijose, soduose. Ypač erkių gausu lapuočių medžių miškuose, taip pat ten, kur aukšta nenupjauta žolė, pernykščiai lapai, šakų krūvos.

„Vienintelė efektyvi erkinio encefalito profilaktikos priemonė – vakcinacija. Vakcinuotis niekada nevėlu, tačiau rekomenduojama pasiskiepyti iki šiltojo metų laikotarpio, kol erkės yra neaktyvios. Patikimiausia apsauga – 3 vakcinos dozės. Džiugu, kad 2019m. Marijampolės apskrityje skiepijimų apimtys padidėjo dvigubai“, – sako L. Radzevičienė.

Ji primena, kad galima ir ekologiška erkių gausą mažinanti priemonė – aplinkos tvarkymas.

Taip pat vykstant į gamtą svarbu tinkamas aprangos pasirinkimas.  

„Grįžę į namus atidžiai apžiūrėkite savo kūną, išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu. Drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje (sausame ore erkės gyvena labai trumpai). Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje“, – pataria specialistė ir priduria, kad repelentai (erkes atbaidančios priemonės) skirti rūbams ar kūnui. Jų poveikis trumpalaikis, todėl būtina naudoti pagal gamintojo nurodymus.

„Saugant šunis nuo erkių rekomenduojama naudoti specialias apsaugines ir profilaktines priemones. Tai gali būti antkaklis, kuris pagamintas specialiai šunims. Šunims nuo erkių pernešamų ligų skiepų nėra. Po pasivaikščiojimo augintinį būtina kruopščiai apžiūrėti, suradus erkę, ją atsargiai ištraukti. Nepamirškite apie tai, kad gyvūnėlis gali parnešti erkių į namus“, – pataria L. Radzevičienė ir primena, kad jei įsisiurbė erkė – nedelsiant ją reikia pašalinti, o jeigu patiems pašalinti erkės nepavyksta, patariama kuo greičiau kreiptis į medikus.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos