baneris leidinys

makarov
„Senior group“ padalinio vadovas Igoris Makarovas sako, kad valstybinėje žemėje, kur žmonės įsirengę daržus, matytų viziją statyti senelių namų kompleksą ir tikisi, kad bendruomenė naujakurius sutiks palankiai. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Socialinės rūpybos srityje dirbanti Prancūzijos įmonių grupė „Senior group“ Baltijos šalyse veiklą pradėjo nuo 2018 m., o dabar bando įsitvirtinti ir Lietuvoje. Įmonė turi planų senelių namų kompleksą pastatyti ir mūsų rajone. Juos bene labiausiai tenkinanti vieta galėtų būti Gelgaudiškyje, tik nemaža dalis sklypo, kuriame jie matytų galimybes statyboms, šiuo metu savavališkai užimta gatvės gyventojų, kurie valstybinėje žemėje pasidarę savo daržus. Tad pirmiausiai žadama į dialogą eiti su bendruomene ir tikimasi, kad užmojams nebus priešinamasi.

Su „Senior group“ padalinio vadovu Igoriu Makarovu susitinkame būtent greta sklypo Mokyklos gatvėje, kur ir galėtų atsirasti modernūs šeiminio principo senelių namai.

„Savivaldybės vadovai mūsų pasiūlymą priėmė draugiškai ir noriai, tik yra neišspręstas vienas klausimas – toje vietoje, kur valstybinė žemė, yra žmonių daržai, užsėta, žmonės pripratę ir gali būti, jog nenorės to prarasti. Tačiau teritorija tikrai didelė, apie 3 ha, mums reikėtų iki hektaro“, – kalbėjo I. Makarovas ir keliskart pabrėžė, kad su vietos žmonėmis pasirengęs diskutuoti, tikisi naujojo seniūno suinteresuotumo šiuo klausimu  ir nenori sukelti priešiškumo.

Visgi planai išties nemenki – pagal viziją čia galėtų atsirasti maždaug penkių–šešių pastatų kompleksas, kur galėtų įsikurti apie 70 senolių. Nuo penkių iki septynių asmenų gyventų butuose, privataus namo aplinkoje, kur ištisą parą su jais gyventų ir socialinis darbuotojas ar slaugytojo padėjėjas, priklausomai nuo to, kokie žmonės gyventų. Būtent šiuolaikiškos gyvenimo sąlygas, inovatyvios technologijos ir šeimyninė aplinka, sako I. Makarovas, šiuos namus ir skirtų nuo įprastų globos įstaigų.

„Lietuvoje nuo sovietinių laikų likęs gajus suvokimas, kad seneliai į globos namus suvežami praktiškai numirti, bet mūsų tikslas sukurti šeimyninę aplinką. Be to, artimieji vengia atiduoti senelius, nes netiki, kad jais bus pasirūpinta, mes pasirengę šias nuostatas keisti“, – mintimis apie galiojančius stereotipus dalijasi padalinio vadovas.

Nors sklypas Gelgaudiškyje yra prioritetinis, tačiau galimybes matytų ir Kiduliuose, tačiau čia jau yra Kukarskės globos namai, be to, įsikurti jie ketina ir Jurbarke, tad nori tarp savų įstaigų šiek tiek didesnių atstumų. Gelgaudiškį įmonė nusižiūrėjo ir dėl miestelio dydžio, mat tikisi, kad čia būtų lengviau surasti darbuotojų, be to, būtų reikalinga maitinimo paslauga, mat ne pati įmonė maistą gamintųsi, o paslaugą pirktų.

„Mes ne konkurentai jau esantiems, nes teiktume ir papildomas, šiek tiek kitokias paslaugas, nes šeimyninių namų Lietuvoje faktiškai nėra“, – sako I. Makarovas.

Be institucinės ilgalaikės socialinės globos suaugusiems asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims, „Senior group“ planuotų teikti ir socialines paslaugas senyvo amžiaus asmenims namuose, mat pastebi, kad valstybė vis labiau susiduria su gyventojų senėjimo keliamais iššūkiais.

Visgi smalsu, ar komfortabiliai, oriai skambanti paslauga rajono gyventojams bus įperkama. „Senior group“ padalinio vadovas sako, kad pagal paslaugos kainą jie nėra prabangūs, nėra ir patys pigiausi.

„Šiek tiek aukščiau už vidutinę. Dabar būtų apie 1200 eurų, neaišku, kaip būtų, kai baigtume statybas. Pats žmogus moka 80 proc. pensijos, dar vieną procentą, jei turtas viršija savivaldybės vidurkį, jei paskirtos slaugos išmokos, o skirtumą padengia savivaldybė“, – kainos skaičiavimą detalizavo pašnekovas.

Pasak I. Makarovo, Latvijoje įmonės veikla jau įsibėgėjo, o Baltijos šalyse jie mato neišnaudotą nišą. Nors mūsų šalyje jie dar nauji rinkos žaidėjai, tačiau Panevėžio rajone statybos jau baigiamos, realūs darbai prasideda Vilniaus rajone bei Zarasuose, o aktyviau klausimai juda 10-yje savivaldybių. Gelgaudiškyje, jeigu viskas vyktų sėkmingai, sako pašnekovas, apie realius darbus būtų galima kalbėti maždaug po metų.

Nacionalinės žemės tarnybos Šakių skyriaus vedėjas Algirdas Vaičiūnas patikino, kad kol kas nei pasiteiravimų, nei kreipimųsi dėl sklypo suformavimo negauta, tačiau jeigu poreikis bus, galimybės tai padaryti, anot vedėjo, yra.

Pasak mero Edgaro Pilypaičio, raštas kovo pabaigoje buvo gautas dėl žemės sklypo poreikio. Toje teritorijoje būtų galimi keli variantai, nes plotas nemažas. Tiesa, būtent toje pačioje vietoje jau suformuotas vienas sklypas, adresu Mokyklos 7A, kur savivaldybė numačiusi grupinių bendruomeninių namų statybą sutrikusio intelekto žmonėms. Be to, pagal detalųjį planą, tai intensyvaus užstatymo teritorija, tad čia galėtų atsirasti ne vienas naujas statinys.

„Su daržais sena problema. Ten valstybinė žemė ir, kiek žinau, jie ją dirba be jokių sutarčių. Atviras klausimas. Nežinau, koks čia sandoris su seniūnu buvo ir kaip jis toleravo tą dalyką“, – svarstė meras.

Jis pripažino, kad vien kaip gelgaudiškietis džiaugtųsi, jei kažkas naujo kurtųsi būtent jo gimtajame mieste, o ką jau bekalbėti apie rajoną, į kurį ne taip dažnai kažkas nori ateiti ir investuoti, juolab kad jaučiamas ir vietų stygius globos įstaigose.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos