baneris leidinys

smurto prevensijos komisija
Neseniai įsteigta Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisija rūpinsis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo naujosios redakcijos įgyvendinimu – pirmojo posėdžio metu jos pirmininku buvo išrinktas vicemeras Darius Jakavičius, o pavaduotoja – Giedrė Šedbarienė (vicemero dešinėje). A. Kereišiūtės nuotr.

Agnė KEREIŠIŪTĖ

„Jei iki šiol smurto artimoje aplinkoje atveju iš jos būdavo paimami nukentėję arba galimai nukenčiantys asmenys, o smurtautojas paliekamas, tai dabar viskas apsivertė aukštyn kojomis“, – trečiadienį vykusio pirmojo Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijos posėdžio metu konstatavo jos pirmininku išrinktas vicemeras Darius Jakavičius. O šioji komisija, kaip ir vicemero minėtieji pokyčiai, radosi iš liepą įsigaliojusios Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo naujosios redakcijos, kurios diktuojamos realijos bei iššūkiai ir buvo aptarti trečiadienį.

Pirmiausiai apie svarbiausią naująją prevencinę priemonę – apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį. Gavus pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje ir atlikus pavojaus rizikos vertinimą, šį orderį skiria policijos pareigūnas, įpareigodamas pavojų keliantį asmenį laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos bei laikytis kitų numatytų draudimų. Trumpai tariant, galimas smurtautojas apribojamas net ir tuo atveju, kai nepakanka duomenų pradėti ikiteisminį tyrimą.

„Pavojų keliantis asmuo 15 dienų laikotarpiui bus įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurto artimoje aplinkoje pavojų patyrusiu asmeniu, nesvarbu, kam nuosavybės teise priklauso būstas. Pažeidus orderio įpareigojimus, taikoma administracinė atsakomybė“, – laikraščiui „Draugas“ komentavo savivaldybės Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė, komisijos narė Aušra Pavydienė, pabrėždama, kad naujoji tvarka orientuota ir į intensyvesnį pagalbos užtikrinimą.

„Pareigūnai, užfiksavę visas aplinkybes, jas praneša Marijampolės specializuotam kompleksinės pagalbos centrui, o jo specialistai susisiekia su nukentėjusiuoju ir pasiūlo individualią pagalbą – informavimo, konsultavimo, teisinę, emocinę ar psichologinę“, – teigė Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė ir pridūrė, jog nuo šiol savivaldybės įpareigotos organizuoti socialinių paslaugų teikimą ne tik smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems, bet ir pavojų keliantiems asmenims.
Tad iš savivaldybės administracijos, atitinkamų institucijų bei nevyriausybinių organizacijų atstovų sudarytos Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijos veikla, kaip trečiadienį susirinkusiems teigė A. Pavydienė, bus nukreipta į paslaugų analizę, stengiantis įžvelgti problemas, teikti rekomendacijas ir užtikrinti, kad naujoji sistema veiktų kuo sklandžiau.

Tiesa, pirmojo posėdžiu metu, savo pirmininku išsirinkę D. Jakavičių, o jo pavaduotoja – VšĮ „Namai visiems“ vadovę Giedrę Šedbarienę, komisijos nariai aptarė ne tik esminius, anksčiau išvardytus pokyčius, bet ir jų keliamus iššūkius, o tiksliau – atsivėrusią erdvę tam tikroms manipuliacijoms.

„Labai džiaugiuosi, kad šis įstatymas atsirado – praėjusią kadenciją kaip vicemeras kuravau socialinę sritį, tikrai kalbėjome su Seimo nariais, mėginome juos įtikinti, kad tokio reikia. <...> Bet matosi, kad po truputį kyla vienokių ar kitokių problemų Lietuvoje. Teko girdėti, kad jau yra ir piktnaudžiavimo atvejų, kai imituojamas smurtas artimoje aplinkoje, o atvykę policijos pareigūnai tikrai neturi laiko įvertinti, tirti, jie mato auką ir galimą smurtautoją“, – kalbėjo D. Jakavičius, svarstydamas, kad orderis gali tapti parankia priemone, norint „patraukti žmogų iš aplinkos“.

Kad tokie nuogąstavimai ne iš piršto laužti, patvirtino ir Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Odeta Rekešienė.

„Nuo liepos 1 d. policijoje yra registruoti 37 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje. Iš jų pasiteisino 15. Statistika rodo, kad yra ir manipuliacijų, ypač skyrybų atvejais, kai tiesiog bandoma tokiu būdu žmogų iškeldinti. Vienu žodžiu, ikiteisminių tyrimų iškelta 15, tad ten faktai iš tiesų pasitvirtino. Yra išduota orderių, taip pat yra asmenų, patrauktų administracinėn atsakomybėn už orderio nesilaikymą“, – posėdžio metu kalbėjo pareigūnė, pridurdama, jog visi, gavusieji orderį, kol kas turėjo kur apsistoti, tad dėl apgyvendinimo nesikreipė. Kaip laikraščiui „Draugas“ vėliau patikslino A. Pavydienė, šiuo metu specialios vietos laikinam apgyvendinimui rajone ir nėra, tačiau sudaryta bendradarbiavimo sutartis su VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“, o ateityje numatyta paslaugą teikti pačiame Šakių mieste, bendradarbiaujant su „Namai visiems“.

Manipuliacijų rizikos neneigė ir Kauno apskrities vyrų krizių centro direktorė Dovilė Bubnienė ir pabrėžė, kad atskirti tokius atvejus išties komplikuota.

„Papasakosiu mūsų patirtį – jeigu mes matome ar policija mato, kad vyksta skyrybų procesas ir ten yra turto, kuris bus dalijamas, tai įtariame, jog galima ir manipuliacija. <...> Kitais atvejais gali būti, kad iš tikrųjų yra negerų, nors ir neakivaizdžių, reikalų – ar psichologinio, ar fizinio smurto“, – kalbėjo D. Bubnienė, akcentuodama, jog visais atvejais iškviesti pareigūnai turėtų palikti informacinį lapelį, nurodantį, kur pagalbos gali ieškoti tiek aukos, tiek galimi smurtautojai.

Savivaldybės internetinėje svetainėje nurodoma, jog psichologinę pagalbą pavojų keliantiems asmenims teikia VšĮ Šakių šeimos centras bei Marijampolės apskrities vyrų krizių centras, organizuojantis ir smurtinio elgesio keitimo mokymus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos