baneris leidinys

bertasiusAsta GVILDIENĖ

Rugsėjo 21 dieną savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės klausimus svarstė regioninės plėtros komitetas, kuriame didžiausios aistros virė dėl buitinių atliekų surinkimo ir mokesčio už šią paslaugą apskaičiavimo tvarkos. Žibalo į ugnį įpylė ne tik rajono gyventojų skundai, gautos absurdiškos ir niekuo nepagrįstos sąskaitos už šiukšlių tvarkymą, pakelėse išmėtyti konteineriai, bet ir laikraščio „Ūkininko patarėjas“ atliktas tyrimas, rėmęsis į redakciją atėjusių sunerimusių ir pasipiktinusių Šakių rajono Lekėčių ir kitų seniūnijų  vienkiemių gyventojų skundais.

Nuotr. „Jei nėra galimybės žmogui pastatyti konteinerio – mokestis iš jo už šiukšlių tvarkymą negali būti imamas“, - posėdyje pabrėžė meras J.Bertašius.
 
Nepagrįstos sąskaitos už atliekų tvarkymą

Kaip teigė Šakių rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius, mes esame vienintelis rajonas, kuriame Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) „norėjo pasitikrinti, ar jų vietinės rinkliavos sistema veiks“, nors rugpjūčio mėnesį rajono tarybos posėdžio metu priimtas protokolinis rajono tarybos narių sprendimas – atidėti naujos atliekų tvarkymo tvarkos įgyvendinimą rajone iki spalio mėnesio. MAATC darbuotojai, gavę duomenis iš  Registrų centro apie rajono gyventojų nekilnojamąjį turtą, tarp jų ir  net seniausiai užmirštus buvusių sovietinių kolūkių pastatus, kurie nebetinkami naudojimui ir tuo labiau atliekų kaupimui, nelaukdami sutarto laiko, išrašė nerealių sumų sąskaitas, siekiančias nuo keleto šimtų iki pusės tūkstančio litų,  už buitinių atliekų tvarkymą ir išvežimą, pasak mero, taip parodydami savo tikrąjį veidą. Rajono savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Kuncaitis patikino, kad „savavališkai suklydę bendrovės darbuotojai, už tai jau nubusti, papeikimą gavo ir pats vadovas A.Mieliauskas.“

„Tokia sistema neveiks“, -  patikino J.Bertašius. – „Žmonės nebus mulkinami ir apgaudinėjami!“.

Sumos susidarė milžiniškos, nes nekilnojamas ir turtas esantis ne namų valdoje, apmokestinamas kitu įkainiu ir jam netaikomas joks ploto „stogas“. Išeitų, kad senas, apgriuvęs pastatas per mėnesį gali sukaupti atliekų daugiau kaip už 200 Lt. Jei žmonės nusprendžia už buitines atliekas mokėti pagal gyvenamąjį plotą (iki 100 kvadratinių metrų) 0,23 Lt už 1 kvadratinį metrą – namų ūkinėje valdoje esančių pastatų (daržinių, kalvių, tvartų ar malkinių)  kvadratūra negali būti apmokestinta ir įtraukta į sąskaitą. Tačiau visa matematika baigiasi, jei būsto bendrasis plotas didesnis nei 100 kvadratinių metrų – kiti kvadratai nedauginami iš 0,23 Lt.

Paslaugą pirmiau reikia suteikti

„Konteineriai turi stovėti gyvenvietėse, o ne paplentėse“, - piktinosi meras pakelėse išmėtytais konteineriais. – „Absurdas, kad kai kurių sodybų gyventojams šiukšles iki konteinerio teks nešti net 5 kilometrus, nes iki jų sodybų didelės mašinos neprivažiuoja.“ J.Bertašius pacitavo Aplinkos ministerijos, Aplinkos departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėjos Ramintos Radavičienės žodžius: „Jei dėl savivaldybės administracijos ar atliekų tvarkytojo kaltės negalima gyventojui suteikti paslaugos, įmokos skaičiuoti negalima. Vežimas negali eiti prieš arklį: pirmiausiai žmogui turi būti pastatomas konteineris, paskui imamas mokestis už naudojimąsi juo“. Vadinasi, jei nėra galimybės žmogui pastatyti konteinerio – mokestis iš jo už šiukšlių tvarkymą negali būti imamas. K.Kuncaitis bandė įrodinėti, kad žmonėms, kuriems artimiausias konteineris bus daugiau nei už 1 kilometro, atliekų tvarkymo mokestis sumažės iki 25 proc., tačiau apie tokias nuolaidas rajono taryba, pritardama naujai atliekų surinkimo tvarkai ir jos įkainiams, net nekalbėjo.

Nereikia niekur skubėti

Pagal naujus Aplinkos ministerijos nustatytus reikalavimus – visos atliekos turi būti surenkamos, visi atliekų turėtojai už šią paslaugą privalo mokėti. Šie reikalavimai įgyvendinami visoje šalyje. Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos Sąjungos valstybių, buitinių atliekų surinkimo ir šios paslaugos apmokestinimo tvarkos nustatymas – savivaldybių funkcija, o savivaldybė, kaip pabrėžė meras, turi atstovauti žmonėms, todėl čia negali būti skubotų sprendimų. Pasak Aplinkos departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėjos, turėjo bėdų skubotus sprendimus priėmę Alytaus ir Šiaulių regionai. „Deja, iš jų Šakių rajono savivaldybė nepasimokė“ , - pastebėjo R.Radavičienė. „Šakių rajono gyvenviečių, o ypač vienkiemių žmonės kaip bičių avilys nerimaudamas dūzgia dėl naujausios tvarkos, susijusios su buitinių atliekų surinkimu.“

Kai kurie gyventojai mokės dvigubai

Kodėl gyventojai, turintys sodybas, kuriose negyvena, sodus sodų bendrijose ar garažus, turės mokėti už atliekų tvarkymą du ar net tris kartus daugiau? Marijampolės regiono atliekų tvarkymo centro vadovybė nuėjo lengviausiu keliu - nesunku paskaičiuoti, kokius pelnus vien iš Šakių rajono žmonių pagal tokią sistemą uždirbs atliekų surinkėjai, įkainavę net seną, sunykusį nekilnojamąjį turtą. Valstiečių liaudininkų partijos narys Zenonas Ulkė net siūlė sudaryti darbinę grupę, kuri išsiaiškintų visą situaciją.

Nuo spalio mėnesio sąskaitas pagal priimtą naują tvarką pradės gauti ir gyventojai. Kaip informavo K.Kuncaitis, rajono gyventojai jau pasirašė daugiau kaip 4,3 tūkst. sutarčių dėl buitinių atliekų surinkimo ir tvarkymo, likusi gyventojų dalis rinkosi vietinės rinkliavos mokestį pagal gyvenamąjį plotą. Ar jis nepavirs į  nerealias sąskaitas, siekiančias šimtus litų? Ar nereikės mokėti už paslaugas, kurių realiai daugelis net nebus gavę?

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos