baneris leidinys

viltrakisGintarė MARTINAITIENĖ

Vyriausybei pritarus Civilinio kodekso pataisoms, kuriomis numatoma kas mėnesį skirti tam tikrą dalį lėšų savo daugiabučio namo atnaujinimui, kilo nemažai diskusijų. Daugelis specialistų aiškina, kad toks mokesčio įvedimas būtų savotiškas išsigelbėjimas tragiškos būklės daugiabučiams.

Nuotr. Daugiabučius administruojančios UAB „Šakių vandenys“ Padalinio vadovas M. Viltrakis konstatavo, kad rajono daugiabučių būklė yra tragiška, daugelį jų tiesiog reikėtų nugriauti arba privestinai rekonstruoti.


Vyriausybė siūlo

Pataisas parengusi Aplinkos ministerija pripažįsta, kad Civiliniame kodekse ir dabar yra numatyta prievolė kaupti lėšas namo atnaujinimui, tačiau nėra aiškios tvarkos, kaip tai daryti. Tad Vyriausybė parengs ir patvirtins pavyzdinę lėšų kaupimo, jų dydžio apskaičiavimo, sukauptų pinigų naudojimo ir apsaugos tvarką. „Tačiau tai nereiškia, kad naujoji tvarka bus privaloma visiems. Atvirkščiai, gyventojai patys turi nuspręsti, kas geriau – reguliariai kaupti lėšas, ar gyventi nuo avarijos iki avarijos, kai didelę lėšų sumą reikia sukaupti per labai trumpą laiką. Jei gyventojai balsuos prieš kaupimą, jokios lėšos iš jų nebus renkamos, tačiau tokį sprendimą priėmusio daugiabučio gyventojai vėliau neturėtų kaltinti valstybės institucijų, esą jos nesirūpina jų gyvenimo kokybe. Naujoji tvarka atiduoda sprendimą į gyventojų rankas – jie gali pasinaudoti Vyriausybės siūlymais, bet gali ir abejingai laukti pirmos rimtesnės avarijos ir padengti su jos šalinimu susijusias išlaidas, kaip yra dabar”, - akcentuoja aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas. Planuojama, kad kaupiamos lėšos būtų naudojamos tik gavus gyventojų pritarimą, pavyzdžiui, kilus būtinybei remontuoti stogą, keisti duris ir pan.
 
Į Civilinį kodeksą siūloma įrašyti nuostatą, kad nesusirinkus reikiamam kiekiui gyventojų, pakartotiniame susirinkime sprendimui priimti pakaktų susirinkusiųjų daugumos, kuri turėtų sudaryti ne mažiau nei ketvirtadalį visų namo gyventojų. Manoma, kad mokestis galėtų sudaryti kelis centus nuo kiekvieno buto kvadratinio metro.

Vienintelis išsigelbėjimas

Kokia daugiabučių namų situacija yra rajone? Kaip teigia 75 daugiabučius namus rajone administruojančios UAB „Šakių vandenys“ Padalinio vadovas atsakingas už daugiabučių administravimą Mindaugas Viltrakis, tragiška. „Žiūrint specialisto akimis galiu pasakyti, kad toks mokestis, netgi priverstinis – vienintelis išsigelbėjimas tiems namams, kurie po 10 – 20 metų paprasčiausiai sugrius, jei jiems nebus nieko daroma“, - teigė M. Viltrakis. Jis kalbėjo, kad neužtenka name tik pakeisti išdaužtą langą ar spyną. „Namas – inžinerinis įrenginys, kuris su metais sensta, reikalauja atnaujinimo, inžinerinių tinklų pakeitimo. Juk po 25 metų pagal viską riekėtų pakeisti konstrukcijas, jas atnaujinti, o rajono daugiabučiams po 30 - 50 metų“, - apie daugiabučių namų būklę kalbėjo specialistas. Tuo labiau, kad rajone yra ir medinių daugiabučių namų, kurių būklė dar prastesnė nei blokinių. Jis pabrėžė, kad tokie stambiablokiai namai, kokie yra pastatyti Šakiuose, Šaulių gatvėje, jiems nieko nedarant paprasčiausiai pradės smegti į žemę. „Galbūt tai atsitiks jau ne man dirbant, bet jei niekas nieko nedarys, bus taip, kad po 10 ar daugiau metų mes iš tų namų turėsime keldinti žmones“, - situaciją komentavo M. Viltrakis. Pasak jo, daugiabučiuose yra ir tokių namų inžinerinių įrenginių, kuriuos užtektų tik stipriau stumtelti ir atsirastų skylės ne tik juose, bet ir sienose. Jis konstatavo, kad tokius namus reikėtų arba griauti, arba priverstinai tvarkyti. Tačiau specialistas sako, kad apie tokius mokesčius galbūt nereikėtų kalbėti sunkmečiu. Tuomet gal ir žmonės tokius siūlymus vertintų palankiau.

Trūksta supratingumo

Kalbėdamas labiau moraliniu, aspektu M. Viltrakis mano, jog visgi sprendimą dėl mokesčio turėtų priimti daugelis gyventojų, o ne ketvirtadalis, kaip siūlo Aplinkos ministerija. Kita vertus, galima susidaryti nuomonę, kad daugiabučių namų gyventojai bijo įsipareigoti ir mokėti mokestį, kaupti pinigus namo remontui. Juk ne viename name ir dabar yra renkami pinigai, remontuojamos laiptinės, atliekami kiti būtiniausi darbai. Tačiau tokių nėra daug. „Žmonės turėtų suprasti, kad priimant tokius sprendimus norima gero jiems, jų namams“, - teigė UAB „Šakių vandenys“ atstovas. Jis pasakojo, kad ir dabar daugiabučius administruojanti įmonė nuolat bendrauja su namų komendantais, tariasi. Visgi jis pripažino, kad žmonės nusivylę Vyriausybe, jos priimamais sprendimais. Galbūt todėl, kaip svarstė M. Viltrakis, rajono gyventojai skeptiškai vertina ir siūlomą daugiabučių renovaciją. Mat iš pradžių valstybė kompensavo iki 85 proc. kainos, o dabar tokią dalį turi prisidėti namo gyventojai. „Nėra stabilumo valstybės sprendimuose. Galbūt reikėtų ne taip kardinaliai keisti ir priiminėti tokius sprendimus“, - nuomonę išsakė M. Viltrakis. Tačiau tuo pačiu specialistas pripažino, kad daugiabučiuose namuose gyvenantiems žmonėms trūksta sąmoningumo, dažnai tikimasi, kad jiems kažkas kažką padarys. „Nuosavuose namuose gyvenantys žmonės patys keičiasi namo stogą, patys dedasi langus, remontuoja namus ir niekas nieko nekompensuoja, tad toks pats principas ir supratimas turi būti ir daugiabučiuose. Turi būti lygybė“, - kalbėjo pašnekovas. Kalbinta Jaunystės take, Šakiuose esančio daugiabučio namo bendrijos „Zanavykas“ pirmininkė Genė Remezienė taip pat pripažino, kad daugiabučiuose gyvenantys žmonės turi suvokti, jog ne kas nors kitas, o jie patys atsakingi už savo turtą., „Kaip žmonės turi pasitaupę pinigų ligai ar kitiems dalykams, taip ir čia turėtų būti, tik nemanau, kad mokesčio dydį turėtų nustatyti Vyriausybė. Manau, tai pačių žmonių susitarimo reikalas“, - iš dalies teigiamai vertinanti siūlomas ministerijos nuostatas kalbėjo šakietė.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos