baneris leidinys

darbasGiedrė PLEČKAITYTĖ

Kiek daugiau nei prieš mėnesį laiko Šakiuose terminuotą darbo veiklą pradėjo šventinius vainikėlius gaminti UAB „Vers deko“, įdarbinusi nemažą būrį Marijampolės teritorinės darbo biržos Šakių skyriuje registruotų bedarbių. Deja, bedarbiams suteikta galimybė užsidirbti litą, nėra jau tokia sklandi, ją lydi ne patys gražiausi atsiliepimai.

Nuotr. Naujai veiklą pradėjusioje UAB „Vers deko“ dirbantys šakiečiai sako, kad susiduria su netinkamomis darbo sąlygomis.


Blogos darbo sąlygos?

Jokia paslaptis, kad pramonės neturinčiame Šakių rajone žmogui rasti darbą ypač sunku, o nekvalifikuotiems bedarbiams - dar labiau. Tačiau spalio 14 dieną Marijampolės teritorinės darbo biržos Šakių skyriuje vyko darbo mugė, kur ne mažam bedarbių būriui buvo suteikta galimybė įsidarbinti užsienio šalims vainikėlius gaminančioje UAB „Vers deko“. Bendrovė ne vienerius metus veiklą vykdo Jurbarke, bet šiemet, gavusi didelį kalėdinių vainikėlių užsakymą, gamybinę veiklą pradėjo ir mūsų rajone. Tąkart norą dirbti bendrovėje pareiškė kiek daugiau nei šimtas biržoje registruotų rajono bedarbių, kurių didžioji dalis - moterys. Deja, daugelis jų po pirmų dienų, praleistų naujajame darbe, atsisakė toliau dirbti. Redakcijai žinomų bendrovėje dirbusių asmenų teigimu, čia darbuotojams sudarytos nepavydėtinos darbo sąlygos, apie kurias sunku tylėti. Darbo vietoje šalta, rankos grumba nuo šlapių samanų, kuriomis dekoruojami vainikėliai. Be to, kalbėjusių moterų tikinimu, visą dieną ant kojų išstovėjus, pertraukėlės metu nėra galimybės normaliai pavalgyti dėl elementarios priežasties – poilsio zonoje nėra galimybės net trumpam prisėsti. Tad daugelis jų pertraukos metu glaudžiasi kur papuola. Liudininkų tikinimu, pikčiausia tai, kad darbas nėra deramai įvertinamas, mokamas minimalus darbo užmokestis. Nustatytų vainikėlių pagaminimo normų esą neįmanoma padaryti. Negana to, darbuotojai dažnai įžeidinėjami, vadinami gyvulių vardais. Rodos, sunku net įsivaizduoti, kad XXI amžiuje darbuotojai dirba tokiomis sąlygomis.
 
Sunku aklimatizuotis

Matyt, ne iš gero gyvenimo naujai veiklą Šakiuose pradėjusios bendrovės darbuotojai apie tai prabilo viešai. Kad nebūtume apkaltinti šališkumu, kaip ir dera, susisiekėme su UAB „Vers deko“ direktoriumi Rimantu Žažeckiu. Geranoriškai kalbėti nusiteikęs direktorius nenustebo, sulaukęs mūsų skambučio. Vyriškis netgi juokdamasis kalbėjo, kad jau nebe pirmi spaudos atstovai domisi Šakiuose veikiančios bendrovės veikla. „Man truputį juokinga, kodėl kreipiamasi į spaudą. Juk yra ir darbų sauga. Gerai, kad demokratėja apatinis žmonių sluoksnis. Jeigu prieš porą metų darbuotojai nereikalaudavo greičiau atiduoti darbo sutartis, tai dabar reikalauja. Kaip vėliau paaiškėjo, tuo siekiama greičiau atgauti sutartis, greičiau išeiti iš darbo ir vėl su pažymomis kreiptis į socialines institucijas ir t. t. Iš tikrųjų, tai mes dėkojame darbo biržos direktorei, kuri dirba taip, kaip priklauso. Prieš dvejus metus mes buvome atvažiavę kalbėti su žmonėmis apie darbą, išgirsdavome įvairių nepasitenkinimų. Dabar direktorė pasakė, kad yra nekvalifikuotas darbas, jūs esate nekvalifikuoti darbuotojai, jums yra suteikiamas darbas ir privalote dirbti. Ir visi atėjo“,- kalbėjo R. Žažeckis. Pagal įstatymus numatyta, kad darbo biržoje registruoti bedarbiai, atsisakę siūlomo darbo, pusei metų išbraukiami iš bedarbių sąrašų.

Vyriškis tikino suprantąs, kodėl kai kuriems darbuotojams šis darbas per sunkus. Pasak jo, ilgai nedirbusiems žmonėms pirmų dviejų savaičių reikia aklimatizacijai, nes tokie žmonės nesugeba išbūti darbe. R. Žažeckio pastebėjimu, anksčiau dirbti ateidavo mokslus baigę žmonės, kurie greitai persiorientuodavo ir žinodavo, ko atėjo. Esama ir Šakiuose darbuotojų su aukštaisiais, ir kaip pastebi bendrovės direktorius, jų atliekamas darbas kur kas geresnis nei likusios dalies dirbančiųjų.

Skundžiasi nepratę dirbti

Nepaisant kalbų apie išsilavinimą, bendrovės vadovo teiravomės, kodėl žmonės kalba apie blogas darbo sąlygas. Ar pagrįsti teiginiai apie blogas darbo sąlygas? „Tradiciškai penktadieniais būna susirinkimai, kurių metu mes klausiame, ko darbuotojai nori. Tačiau reikalavimų sulaukiu labai nedaug“,- pridūrė jis.

Paklaustas, apie žmonių teigimu sunkiai įvykdomas normas, R. Žažeckis kalbėjo: „Tos normos ne iš piršto laužtos. Pernai Jurbarke ateidavo užsidirbti moksleiviai. Mergaitės per tris valandas padarydavo dienos normą ir dar viršydavo“.

Tačiau tarp šiuo metu dirbančiųjų, anot direktoriaus, yra nemažai tokių, kurie specialiai nesistengia gerai dirbti, nedaro pažangos vainikėlių gamyboje. Pasak pašnekovo, į šią savaitę sudarytą juodąjį sąrašą pateko 15 darbuotojų, kuriuos tikriausiai teks atleisti. „Po mėnesio darbuotojai įeina į ritmą ir pradeda dirbti taip, kaip reikia. Pavyzdžiui dirba moteris, kurios darbingumas siekia 30 proc., bet jinai man padaro daugiau negu ta, kuri turi šimtaprocentinį darbingumą“,- kalbėjo R. Žažeckis. Jis įsitikinęs, kad visada atsiras žmonių, kuriems kažkas nepatinka. Anot jo, žmonės turi priprasti dirbti arba rinktis kitą darbą, nes čia niekas jų nelaiko. R. Žažeckis, paklaustas, ar tiesa, kad darbuotojos buvo išvadintos gyvulių vardais, atsakė: „Ne, tokio žodyno aš nevartoju. Ten jos gal tarpusavyje kalba. Aš sakiau, yra dalis žmonių, nenorinčių dirbti, bet yra ir labai nuostabių moterų“.

Darbininkai nekalti

Šalyje masiškai gaminius gaminančios įmonės visuomenėje žinomos, kaip pigios darbo jėgos išnaudotojai. Retai kada sunkų fizinį dirbą dirbantys žmonės gauna daugiau nei minimalų atlyginimą. „Pigi darbo jėga yra Lenkijoje, toje pačioje Danijoje, kur dirba lietuviai“,- replikavo R. Žažeckis. Jo darbo praktikoje būta tokių atvejų, kai žmonės sugrįžo iš tos pačios Danijos, kur dirbo tokius pat darbus, dirbo ne po 8,o po 12 - 14 valandų per parą. „Mes mokėjome 45 centus, o Danijoje 45 kronas, tai yra dukart mažiau. Kai kalbi su užsieniečiais, jie sako, kad danų ar vokiečių neprivestume dirbti tokio darbo. Bet atvažiuoja lietuviai, lenkai, kurie dirba tą patį juodą darbą, tik ne namuose“,- kalbėjo R. Žažeckis.

Darbdavys įsitikinęs, jog dėl nenoro dirbti kalti ne žmonės, o Lietuvoje egzistuojanti sistema, kuri atpratino žmones dirbti. „Ateina su siuntimu ir iš karto prašo parašyti, kad netinkamas darbui. O kodėl netinkamas? Dirbam... Bet jie užsiregistravę biržoje, benziną veža, dar kažką daro ir gauna nemokamą gydymą, kompensaciją už šildymą, vaikų išlaikymą darželyje“, - argumentavo jis.  

Nepaisant visų atsiliepimų R. Žažeckis tikino, kad ateityje, jeigu nebus labai brangu išsilaikyti, Šakiuose būtinai plėtos pradėtą veiklą. „Mes išsinuomavome geras patalpas. Šakiuose gera verslo aplinka. Kažkaip, ką darome, viską Šakiuose padarome paprastai. Čia labai mums padeda darbo birža“,- kalbėjo jis.

Comments are now closed for this entry

07

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos