baneris leidinys

priesaikaGintarė MARTINAITIENĖ

Nenumaldomai artėja vasario 27 diena, kai vyks rinkimai į savivaldybės tarybas. Apie naujoves, ir kitas aktualijas artėjant rinkimams kalbėjomės su Šakių apygardos rinkimų komisijos pirmininke Jūrate Šneideraitiene.

Nuotr. Sausio 13 dieną Šakių apygardos rinkimų komisijos pirmininkei Jūratei Šneideraitienei prisiekė 35 apylinkių pirmininkai, o iki šios savaitės trečiadienio jiems turėjo prisiekti komisijų nariai, taip pat turėjo būti išrinkti pavaduotojai ir sekretoriai.

Naujovių yra

Pradedant kalbėti apie artėjančius rinkimus, pirmiausiai kyla klausimas, kuo skiriasi šių metų rinkimai nuo ankstesnių bei kokios numatomos naujovės. Pasak J. Šneideraitienės, Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme atsirado straipsnis, kuris numato draudimą papirkti rinkėjus ir rinkiminę teisę turinčius asmenis. Tai reiškia, kad draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai pirkti rinkėjų balsus dovanomis, pinigais ar kitokiu būdu daryti įtaką rinkėjui, kad jis dalyvautų ar nedalyvautų rinkimuose, balsuotų ar ne už tam tikrą asmenį, partiją. Žinoma, ir anksčiau buvo draudžiama tai daryti, tačiau dabar, kaip aiškino J. Šneideraitienė, visa tai yra sukonkretinta ir numatyta įstatymo apraše.
 
Dar viena naujovė, kad šiais metais rinkimuose gali dalyvauti nepriklausomi kandidatai. Be to, anksčiau buvusius rinkėjų pažymėjimus dabar pakeičia rinkėjų kortelės. Iš esmės tai tas pats, tik kortelėje bus pateikiama šiek tiek daugiau informacijos. Rinkėjų korteles gaus rinkėjai, turintys teisę balsuoti.
 
Vienintelis savarankiškas kandidatas ir apie 10 partijų

Preliminariais duomenimis mūsų rajone kandidatuos 10 partijų ir vienintelis nepriklausomas kandidatas, tai Edmundas Rinkevičius. Partijos tikslius duomenis turi pateikti iki sausio 24 dienos, paskutiniais duomenimis tai buvo padariusios tik dvi partijos.

Kaip klostosi savarankiško kandidato kelias tarybos link? Rinkimų komisijos pirmininkė informavo, kad jis jau pateikė jį palaikančių rinkėjų parašus, kuriuos komisija patikrins ir tuomet jis bus siūlomas registruoti pretendentu į savivaldybės tarybos narius.

Pagal galiojančią tvarką kandidatuojančios partijos turi sumokėti užstatą Vyriausiajai rinkimų komisijai. Ta pati tvarka galioja ir kiekvienam pretendentui, norinčiam dalyvauti rinkimuose. Jis turi sumokėti 2056 litų užstatą, kuris bus grąžintas, jei išsikėlęs kandidatas ar partija laiku ir tinkamai pateiks politinės kampanijos finansavimo ataskaitą.

Preliminariais duomenimis rajone yra 29 tūkst. 502 rinkėjai. „Tikslesnių skaičių dabar pasakyti negaliu. Vėliau bus išankstiniai ir galutiniai sąrašai, tad ir informacija bus tikslesnė“, - teigė J. Šneideraitienė.

Reklaminės išlaidos – asmeninis reikalas

Niekam ne paslaptis, kad prieš rinkimus tiek spaudoje, tiek televizijoje mirga įvairiausios kandidatų reklamos. Juk vienus jų galima matyti beveik kiekviename laikraščio numeryje ar televizijos laidoje, o kitus tik kartą kitą. Tad kas gi apmoka kandidato reklaminę kampaniją? Pasak J. Šneideraitienės, reklaminės išlaidos – kiekvieno kandidato ar partijos asmeninis reikalas. Kandidatai reklamuojasi iš savo ir iš aukotojų surinktų lėšų. Nors reklamai skiriamų lėšų suma nėra ribojama, kiek žinoma, vienas aukotojas gali paaukoti ne didesnę kaip 42 360 tūkst. litų sumą. Norintys tapti aukotojais, privalo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje deklaruoti savo turtą. Valstybė reklaminei kampanijai lėšų neskiria, tačiau šiek tiek dotuoja politines partijas, dalyvaujančias šalies valdyme.

Dirbs apie 300 žmonių

Vasario 27 dieną vyksiantys savivaldybių tarybų rinkimai valstybės biudžetui atsieis 17 mln. litų, nors Vyriausioji rinkimų komisija prašė Finansų ministerijos savivaldos rinkimams numatyti 26 mln. litų. 2007-aisiais savivaldos rinkimams išleista 2 mln. litų mažiau – 15 mln. litų. Didžioji dalis – 10,4 mln. litų – rinkimams skirtų lėšų skirta rinkimų komisijoms. Jų šalyje – 60. Šakių rajone rinkimų organizavimui Vyriausioji rinkimų komisija skyrė apie 160 tūkst. litų. Pasak buhalterės Jolantos Aštrauskienės, pavyzdžiui, ryšiams skirta 1470 Lt, transporto išlaidoms 3595 Lt, prekėms – 2629 Lt, reprezentacijai – 3145 Lt. Apylinkių komisijų darbo užmokesčiui skirtas biudžetas yra šiek tiek didesnis nei 85 tūkst. litų. Preliminariais duomenimis iš viso rinkimuose rajone dirbs apie 300 žmonių. Šis skaičius, kaip teigė J. Šneideraitienė, nuolat kinta, nes vieni žmonės atsisako dirbti,  tada priimami nauji. „Taip yra todėl, kad dirbantieji apdraudžiami draudžiamuoju pajamų mokesčiu. Tarkim, registruoti darbo biržoje atsisako dirbti, nes jiems stabdomas bedarbio statusas, pensininkai to nenori daryti, nes dėl gaunamų pajamų jiems gali mažėti pensija ir panašūs niuansai“, - aiškino rajono rinkimų komisijos pirmininkė.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos