baneris leidinys

globejosGintarė MARTINAITIENĖ

Nors nuolat ir rajono valdžia, ir šalies prezidentė pabrėžia, kad vaikas turi augti šeimoje ar jai artimoje aplinkoje, rajone įkurtų keturių šeimynų motinos to nejaučia. Jos prašo neversti jų išmaldos prašytojomis, o vertinti lygiaverčiai kaip ir Vaikų globos namus.

Nuotr. Rajone įsikūrusių keturių šeimynų motinos (iš dešinės): G. Dobilevičiūtė, I. Leleivienė, R. Burdulienė ir D. Jasukynienė tikina, kad nors visi kalba, kad prioritetas yra būtent šeimyna ir vaiko augimas joje, moterys jaučiasi išmaldos prašytojomis.

Praėjusią savaitę Sveikatos ir socialinės politikos komiteto pirmininkas Darius Mikelionis inicijavo susitikimą su rajono valdžia, Vaiko teisių apsaugos skyriumi, dviem globėjomis bei rajone veikiančiomis keturių šeimynų motinomis, kad susipažintų su esama situacija, išklausytų bei išgirstų labiausiai globėjams, šeimynų motinoms rūpimus klausimus. Šį susitikimą, kaip kalbėjo D. Mikelionis, paskatino organizuoti ir tai, kad jis su Socialinių paslaugų centro vadove Vilma Bielskiene, Vaiko teisų apsaugos skyriaus vedėja Brone Valaitiene lankėsi šeimynose, apžiūrėjo ten gyvenančių vaikų gyvenimo sąlygas. „Tad norime išgirsti, kokia situacija yra mūsų rajone“, - kreipdamasis į B. Valaitienę kalbėjo komiteto pirmininkas.
 
Prioritetai vieniems, lėšos - kitiems

Šiuo metu rajone iš viso yra 168 globojami vaikai, iš kurių 10 auga Marijampolės globos namuose, 24 – Šakių vaikų globos namuose, 27 - keturiose rajono šeimynose. Nors šeimynose ir vaikų globos namuose glaudžiasi daugmaž toks pat vaikų skaičius, finansavimas toli gražu nėra lygus. Kaip prieš kurį laiką yra informavusi Biudžeto ir turto skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė, iš viso per praėjusius metus rajono šeimynoms buvo skirta beveik 80 tūkst. litų, o Vaikų globos namams – beveik 420 tūkst. litų. Pasikeitus įstatymui, kuris turėjo palengvinti šeimynų steigimą, galbūt padidinti finansavimą, atsitiko priešingai. Lėšų gerokai sumažėjo (mero skaičiavimais, per metus kiekvienai šeimynai - beveik po 10 tūkst. litų), už dalį gaunamų pinigų šeimynų motinos turi atsiskaityti buhalterijai, iš tų pačių pinigų moka „Sodrai“, Valstybinei ligonių kasai, o paramos jos negauna. „Prašėme savivaldybės, rašėme Seimui, bet vieni atsakė, kad negali skirti, o kiti išvis nieko neinformavo“, - situaciją komentavo moterys. Jos ne kartą akcentavo, kad ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė pasisako už vaiko augimą šeimoje, tačiau ne tik iš Valstybės, bet ir iš rajono valdžios jos to nejaučiančios. Moterys tikino, kad dabar galiojantys įstatymai jas paverčia išmaldos prašytojomis. „Bent jau leistų projektus rašyti ir pačioms bandyti pritraukti papildomas lėšas. Tačiau negalime net to. Šeimynų asociacija bandys kreiptis į šalies valdžią, kad būtų koreguojami įstatymai, nes spragų jame mato ir prezidentė“, - mintimis dalijosi moterys. Jos aiškino, kad visus darbus atlieka vienos. Glaudžia, guodžia, auklėja, rūpinasi namų netekusiais vaikais, o valdiškoje įstaigoje šį darbą atlieka daugelis specialistų. Tad šeimynų motinos nori, kad bent jau nebūtų nuvertinamos jų pastangos. Meras Juozas Bertašius tikino, kad šį „bardaką“ sukūrė ne jis ir įstatymai nuo jo nepriklauso. Be to, pernai savivaldybė kiekvienai šeimynai skyrė po 3 tūkst. litų, ankstesniais metais – po 5 tūkst. litų, o šiais metais apie galimybes teikti kokią nors paramą bent jau kol kas nekalba.

Nori lygiaverčio požiūrio

„Mes ir neprašome skirti tiek lėšų, kiek skiriate Vaikų globos namams. Nors pas mus auga tiek pat vaikų kiek ten. Šeimynos tam ir yra, kad savivaldybei būtų lengviau, tačiau jeigu tie 27 vaikai dabar atsidurtų valdiškuose namuose, o augtų ne pas mus, lėšų tikriausiai atsirastų“, - kalbėjo šeimyną įkūrusi I. Leleivienė. Reikia ne tik prižiūrėti vaikus, bet ir puoselėti namus, remontuoti patalpas, atnaujinti baldus. Ne viena šeimos motina, geriau susitvarkiusi buitį, galėtų priglausti ir daugiau vaikų. Kitos šeimynos motina Genovaitė Dobilevičiūtė į rajono valdžią kreipėsi su prašymu: „Vaikai, likę be tėvų globos rajone auga šeimose, šeimynose ar globos namuose, todėl norėtume ir prašome lygiaverčio dėmesio bei požiūrio į visas šias globos formas. Dabar savivaldybė tenkina Vaikų globos namų poreikius ir nesidomi šeimynų išgyvenimo klausimu. Be to, nesilaikoma prioriteto vaiko globai šeimynoje. Tėvų globos netekę vaikai pirmiausiai nukreipiami į Vaikų globos namus, o ne į šeimas ar šeimynas. Tad kyla klausimas, kokių prioritetų laikosi rajono valdžia“. Po šio pasisakymo buvo pateiktas ir konkretus pavyzdys, kai neseniai iš Barzdų seniūnijos trys vaikai, prireikus juos paimti iš šeimos, iškart buvo nuvežti į Vaikų globos namus, o ne į toje pačioje seniūnijoje esančią I. Leleivienės šeimyną. Moteris minėjo, kad vaikus būtų priėmusi ir laikinai pagyventi. Tuo labiau, kad vaikų mama kiekvieną dieną važinėjo lankyti vaikų į Šakius, o jei jie būtų likę Barzduose, šios problemos būtų galėję ir nebūti. Be to, pagal įstatymą, vaiką iš šeimos gali paimti tik policija arba seniūnijos darbuotojas, žinant arba dalyvaujat Vaiko teisių apsaugos skyriui. Tiesa, savivaldybėje yra toks raštas, kurį pasirašė administracijos direktorius Juozas Puodžiukaitis, kad vaikas pirmiausiai turėtų būti nukreipiamas į šeimą ar šeimyną. Atrodo, kad jo nelabai paisoma, o seniūnai, galbūt išvis nežino, kad toks raštas, kuriame nurodytos ir tikslios šeimynų koordinatės, egzistuoja... Pasirodo, yra ir tokių seniūnijų, kurios, net neinformavusios Vaiko teisių apsaugos skyriaus, išveža vaikus tiesiai į globos namus.

Likviduos šeimyną?

Kaip minėjome, rajone šiuo metu yra keturios šeimynos ir, B. Valaitienės teigimu, dar dvi norėtų steigtis, tačiau, žinodama, su kokiais sunkumais ir neigiamu požiūriu bei pagalių kaišiojimu į ratus teko susidurti kuriant paskutiniąją šeimyną, vedėja tų žmonių net neskatina. Be to, I. Leleivienės šeimynai yra grėsmė išnykti, nes pas ją gyvenanti globotinė vasarą tampa pilnamete. Pagal įstatymą, šeimynoje turi augti ne mažiau kaip šeši vaikai. Tad jeigu per tam tikrą laikotarpį moters šeimoje neatsiras bent vienas vaikas, ją tektų likviduoti. Pasak mero ir vicemerės R. Rauktienės, to, kas sukurta ir puikiai veikia, negalima naikinti. Tuo labiau, kad vaikų, kurie galėtų augti šeimoje, yra ir rajone, tik nėra susikalbėjimo ir bendro požiūrio. Be to, Seimas svarsto galimybę leisti šeimynoms globoti vaikus ir iš kitų rajonų. Tiesa, pagal įstatymą, pilnametystės sulaukusi I. Leleivienės globotinė tiesiog turėtų išeiti iš namų. „Bet kaip aš vaikui galiu pasakyti, kad jis eitų kur nori, jei net mokslai nebaigti. Tad ėmėme paskolą, užstatėme savo turtą ir statysime namą, kad pilnametės mergaitės ir studijuodamos turėtų kur grįžti. Tačiau labai neramu, nes nežinome, kaip reikės ir ar išvis galėsime gyventi“, - nuogąstavimais dalijosi I. Leleivienė.

Skirtingi požiūriai

Kad Vaiko teisių apsaugos skyrius ir vaikų globos namai yra skirtingose barikadų pusėse, aišku seniai. To neneigė ir B. Valaitienė. Ji susitikimo metu nevardijo tam tikrų povandeninių srovių, tačiau prasitarė, kad tiesiog skiriasi jos, ir globos namų vadovo Virginijaus Kelerto prioritetai. Vienas suinteresuotas, kad beglobiai vaikai augtų šeimose, kitas – kad jo vadovaujamoje įstaigoje. „Gal tos įstaigos direktoriui patikėkite ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbą ir tada nebus jokių konfliktų?“, - mintimis dalijosi B. Valaitienė. Viena iš susitikime dalyvavusių globėjų teiravosi, kodėl V. Kelerto nėra susitikime, nes tai būtų mažas žingsnelis bendravimo link. Diskusiją organizavęs D. Mikelionis teigė, kad susitikimas nebuvo organizuojamas sprendimų priėmimui, o tik norėta susipažinti su esame situacija, nes komitete dirba ir nauji nariai. „Darbotvarkėje tam tikri dalykai nebuvo numatyti. Lygiai taip pat nežinojome, į kurią pusę ir kad taip pakryps diskusija. Jis kviestas nebuvo, o jei ateityje bus poreikis, galėsime rengti ir bendras diskusijas. Nematau tame jokių problemų“, - kalbėjo Sveikatos ir socialinės politikos komiteto primininkas.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos