baneris leidinys

nelsieneGintarė MARTINAITIENĖ

Jau daugiau nei 60 metų Amerikoje gyvenanti Angelė Nelsienė du dešimtmečius kasmet grįžinėja į Lietuvą, apsistoja mūsų rajone. Daug kas galėtų pasimokyti, kaip galima ir reikėtų kovoti už savo tautą būnant toli nuo jos. Užsienyje moteris ne tik ištekėjo už vyro lietuvio, bet ir vaikų šeimose - tik lietuviškos šaknys. Ji tikina, kad žmogus be kultūros, be savo praeities yra tiesiog pasmerktas mirčiai. Ar mes dažnai apie tai susimąstome gyvendami čia, Lietuvoje?

Nuotr. A. Nelsienė tikina, kad vidumi jautė, jog turi elgtis taip, kaip elgėsi, daryti tai, ką darė. Už visokeriopą paramą ji dėkinga visuomet šalia buvusiam ir esančiam vyrui Romui.


Vos išvydus ponią Angelę Nelsienę patraukia moters nuoširdus bendravimas, draugiškumas, šypsena.

Nors ji pripažįsta, kad kartais kalba šiek tiek per daug, tačiau apie tai, kas jai taip brangu, ji negali pasakyti keliais žodžiais. Belieka stebėtis, su kokia meile ji šneka apie Lietuvą, jos gamtą, praeitį, politines aktualijas. „Mano Lietuvėlė“, - ne kartą pokalbio metu pabrėžia moteris ir galbūt net pats pasijunti kaltas, kad savo šaliai duodi per mažai.
 
Sunku papasakoti, kokia yra A. Nelsienė. Ypatinga, nepaprasta, patraukianti... Ji kelias valandas pasakojo apie tai, kaip būdama Amerikoje, dar iki Lietuvos nepriklausomybės kovojo už ją. Būdama tikra Lietuvos patriotė ji gynė Lietuvos laisvės siekį, bendravo su daugybe įtakingų žmonių, su Amerikos prezidentais Ronaldu Reiganu ir Džordžu Bušu, su žinomais kongresmenais. Sekdavo visus mūsų šalyje vykstančius įvykius ir, reikalui esant net ir vidurnaktį nebijodavo skambinti amerikiečiams ir teigti, kad reikia kažką daryti, negalima ramiai sėdėti - Lietuva turi tapti laisva. Amerikoje ji suvokė, kad siekdama naudos Lietuvai, ji privalo bendrauti su užsieniečiais, nežiūrėdama į jų politinius įsitikinimus ar ambicijas, o tiesiog siekti bendro tikslo – mūsų šalies gerovės. Nors į ją daug kas žiūrėdavo keistokai ir nesuprasdavo, kodėl visa tai ji daro su tokiu dideliu atsidavimu, moteris aiškina, kad tai tiesiog rusena joje ir yra savaime suprantamas dalykas. „Mano gyvenimas – tarnystė“, - sako A. Nelsienė. Tuo labiau, kad ir tėvelį, kuris bendravo su knygnešiais, girdėdavo kalbant apie rimtus Lietuvos reikalus, tad jai jau nuo mažų dienų įaugo į kraują pagarba savo kraštui, praeičiai, kultūrai, kalbai. Ji mano, kad be šių kertinių dalykų žmogus yra pasmerktas. Ji jaučiasi be galo dėkinga ir savo vyrui, kuris visuomet ją palaikė, buvo šalia. Moteris tikina, kad tiesiog vidumi jautė, kad turi daryti tai, ką darė, elgtis taip, kaip elgėsi ir pripažįsta, kad ją šiuose dalykuose lydėjo sėkmė.

Į Vakarus moters šeima, kai ji dar buvo nedidukė, patraukė per pirmąją okupaciją, o Amerikoje atsidūrė maždaug 1949-aisiais. Ji prisimena, kad įsitvirtinti svetimoje šalyje tikrai nebuvo lengva. „Išgyvenome tik su lietuvišku išradingumu, nes iš namų Lietuvoje išvykome tik su gabalu lašinių“, - sako pašnekovė. „Nors neturėjome pinigų, bet galiu pripažinti, kad Amerikoje visgi gyvenome gana linksmai, įsitraukę į lietuvišką veiklą. Mokėmės, dirbome“, - pasakoja A. Nelsienė. Vėliau taip susiklostė aplinkybės, kad Čikagoje ji ištekėjo už lietuvio vyro Romo. Teiraujamės, ar nesunku svetimoje šalyje rasti tos pačios tautybės vyrą ir dar sukurti su juo šeimą? Tačiau moteris tikina, kad tiek ji, tiek Romas visuomet norėjo tik lietuviškos šeimos – tai buvo jų tikslas. Ji netgi neidavo į pasimatymus su kitataučiais, nes nematė tikslo. „O kam, jei nieko neplanuoju sieti su tuo žmogumi?“, - retoriškai teiraujasi ponia Angelė. „Juk gyvybės pagrindas – lietuviška šeima“, - konstatuoja aktyvi moteris. Ne tik ji sukūrė lietuvišką šeimą. Trys dukros taip pat ištekėjo už lietuvių vyrų, kurių šeimose auga 10 anūkų ir jie visi kalba lietuviškai. Vieni jų Lietuvoje jau yra svečiavęsi anksčiau, kiti šią vasarą atvyko tik pirmą kartą, tačiau visiems čia labai patinka. Tad vėlgi kyla klausimas, kaip reikia auklėti savo vaikus, kad ne tik jie, bet dar ir jų vaikai neatitoltų nuo savo šaknų. A. Nelsienė pripažįsta, kad savo dukras ji auklėjo griežtai, bet su meile. Mergaičių niekas neklausė, ar jos nori į savaitgalines lietuviškas mokyklėles, kuriose dirbo jų mama. Tai buvo tiesiog savaime suprantama. Moteris netgi prisiminė, kai viena iš dukrų draugavo su italu, o šis, jausdamas ponios Angelės tam tikrą priešiškumą, teiravosi, ar ji jo nemėgsta tik todėl, kad jis ne lietuvis, nors ir labai myli jų dukrą. „Turiu pripažinti, kad tikriausiai taip. Neįsivaizdavau, kad mano dukros galėtų sukurti šeimas su kitataučiais“, - teigia A. Nelsienė. Ir dabar, praėjus jau tiek metų, ji prisimena šiuos niuansus bei dukros pasakytus žodžius, kad jeigu ji visgi būtų ištekėjusi už to italo, būtų negalėjusi žiūrėti motinai į akis, nes jose būtų mačiusi nusivylimą ir skausmą. Ar reikia geresnių pavysdžių apie tikrąją pagarbą ir atsidavimą? Dar vieną įsimintiną pavyzdį ponia Angelė pateikė kalbėdama apie lietuviškumą. Ji prisiminė, kaip dirbdama mokykloje vaikų pasiteiravo, kas bus pelytė, jei ją įleisime į liūto narvą. Pelytė, ar liūtas? Žinoma, vaikai vienabalsiai pareiškė, kad pelytė. Tad A. Nelsienė retoriškai klausia, o kas gi yra lietuviai, kurie gyvena Amerikoje ar kitoje šalyje. „Žinoma, kad jie yra lietuviai“, - sako pašnekovė.

Emigracija didelė dabartinės Lietuvos problema, tad ką neoficiali Lietuvos ir jos Laisvės bylos ambasadorė Jungtinėse Amerikos Valstijose mano apie dabar į užsienį išvykstančius žmones. A. Nelsienė svarsto, kad jos kartos lietuvaičiai išvyko dėl pavojaus, o dabartiniai emigruoja ieškodami geresnio gyvenimo. Moteris apgailestauja, kad lietuvaičiai užsienyje nenoriai įsilieja į lietuvių bendruomenes, o kartais išvis daro negerus darbus ir taip mūsų šaliai klijuojamos blogiečių etiketės. Ji apgailestauja, kad mūsų šalis neatsižvelgia į paprastų žmonių gerovę, poreikius. „Didžiulis atotrūkis tarp vykdomosios valdžios ir paprasto žmogaus. Juk valstybė tai aparatas, kuris turi vykdyti žmonių valią, ginti jų interesus, bet taip dabar nėra. Žmonės viskuo nusivylę ir daugeliu atvejų jaučiasi bejėgiai, o mes tuomet tokiais nesijautėme“, - tikina pašnekovė.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos