baneris leidinys

dovydeEma BILEVIČIŪTĖ

Daug moterų šeimose patiria ne tik psichologinį, bet ir fizinį smurtą, tačiau bijo apie tai kalbėti garsiai. Suprantama, juk moterys yra įbaugintos savo sutuoktinių. Taip pat jos tyli ne tik dėl savęs, bet ir dėl vaikų. Todėl 2011 metų gegužės 26 diena tapo istorine data, nes po ilgo rengimo ir svarstymų etapo LR Seimas pagaliau priėmė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, saugantį, visų pirma, moteris nuo jų partnerių ar sutuoktinių smurto uždaroje namų erdvėje.

Nuotr. Marijampolės apskrities Moterų namų – Krizių centro asociacijos prezidentė Daiva Dovydė susirinkimo metu trumpai pristatė, kokias funkcijas atlieka specializuotos pagalbos centras.

Kartu galime pasiekti daugiau

Penktadienį savivaldybės posėdžių salėje buvo rimtai diskutuojama apie tai, kokią naudą teiktų šis įstatymas. Susitikime dalyvavo nemažai įvairių institucijų atstovų (Šakių ir Jurbarko policijos komisariatų, pataisos inspekcijų, soc.pagalbos, švietimo, jaunimo organizacijų), kurie galėjo išsakyti savo poziciją šiuo klausimu. Tačiau pagrindiniai asmenys, inicijavę susitikimą, tai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos gerovės departamento Šeimos politikos skyriaus vyr.specialistė Daiva Junevičienė ir Marijampolės apskrities Moterų namų – Krizių centro asociacijos prezidentė Daiva Dovydė.
 
Policijos pareigūnų kompetencija

Įgyvendinant šį įstatymą kiekviena institucija atlieka savo funkcijas, tačiau jų visų neaptarinėsime. Užteks paminėti vieną, kad visi suprastų, kaip tai veikia ir kokią naudą tai teikia. Panagrinėkime, policijos pareigūnų vaidmenį šioje situacijoje.

Policininkai, gavę pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, atvykę į įvykio vietą arba patys būdami įvykio liudininkai, fiksuoja duomenis apie smurto faktą ir iš karto perduoda informaciją specializuotos pagalbos centrui. Taip pat įvykio vietoje nustatoma ar smurtautojas turi ginklą. Jeigu turi, tuomet policijos pareigūnai paima ginklą, šaudmenis ir leidimą laikyti ginklą namuose. Vietoje yra surašomas protokolas ir per parą laiko kreipiamasi į apylinkės teismą, į kurį kartu pristato ir smurtautoją. Jei jam taikomas įpareigojimas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, policijos pareigūnai nedelsdami užtikrina smurtautojo išsikėlimą.
 
Specializuotos pagalbos centras

Viso proceso metu policijos pareigūnai glaudžiai bendrauja su specializuotos pagalbos centru ir, jei reikia, Vaiko teisių apsaugos tarnyba (VTAT). Todėl susirinkimo metu D.Dovydė trumpai pristatė, kokias funkcijas atlieka jau minėtas specializuotos pagalbos centras. Pirmiausiai, šis centras pats susisiekia su smurto auka, ko anksčiau niekada nebūdavo, ir abi šalys sudaro kiekvienam atvejui individualų apsaugos nuo smurto priemonių planą. Šis planas yra pats svarbiausias tolesniam saugumui užtikrinti. Centras stebi, kaip įvykiai klostosi toliau ir kaip pasikeitė situacija šeimoje. Verta paminėti, kad iškilus problemai visuomet į pagalbą atskubės policijos pareigūnai, VTAT, Moterų krizių centras ir sveikatos priežiūros ir socialinės pagalbos įstaigos, nes šios visos institucijos glaudžiai bendradarbiauja.

Įstatymo nauda - akivaizdi

Susirinkime dalyvavęs policijos pareigūnas minėjo, jog dažniausiai į juos dėl smurto kreipiasi tie patys asmenys, kurie vis susimuša išgertuvių metu arba turi psichinių sveikatos sutrikimų. Tačiau retai pasitaiko iškvietimų į šeimas, kuriose sutuoktiniai yra aukštesnio socialinio sluoksnio. Jo manymu, taip yra todėl, jog moterys tiesiog bijo prarasti stabilią finansinę padėtį. Nesusimąstydamos, kad taip  kenkia tik pačios sau ir vaikams. Todėl policijos pareigūnas tikisi, jog šis įstatymas bus joms naudingas. Įdomiausia tai, jog pati moteris dabar neturi rašyti skundo, kad vyras pagaliau būtų nubaustas.

Taip pat savo pozicijas išsakė ir neįgaliųjų bendruomenės atstovė, kuri teigė, jog yra nemažai atvejų, kai ne tik vyras muša moterį, bet ir vaikai neįgalius tėvus. Jai šis įstatymas pasirodė tikrai geras, nes dabar nereikės įkalbinėti smurtą patyrusį asmenį, kad šis parašytų skundą. Tai galės padaryti ir pašaliniai žmonės, kurie žino visą situaciją, tačiau iki šiol buvo bejėgiai ką nors pakeisti.

Visi pasitarime dalyvavę atstovai mano, jog įstatymas suteiks realią naudą ir taip smurtas taps mažesne problema. Nepaisant to, kad įstatymas įsigalios tik lapkričio 26 dieną (po pusės metų nuo jo priėmimo datos), tačiau svarbu, kad jau yra žengtas didelis žingsnis geresnio gyvenimo link. Todėl tiek moterys, tiek tie, kurie patiria smurtą šeimoje, nesvarbu ar fizinį, psichologinį, seksualinį, ar ekonominį, gali kreiptis nemokamu pagalbos telefonu 8 800 22008. Juk reikia pagalvoti apie vaikus – jie visuomet yra svarbiausi.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos