baneris leidinys

suopiaiAsta GVILDIENĖ

Sintautuose gyvenantys Algirdas ir Joana Šuopiai, jau 33 – čius metus puoselėjantys ir gražinantys savo sodybos aplinką, su šypsena lūpose ir spindesiu akyse pasitinka čia kiekvieną užsukusį svečią. Daug metų iš eilės, dar vadinamais tarybiniais laikais, jų sodyba buvo įtraukta į pavyzdinių sodybų sąrašus, ir šiandien, nepriklausomybės metais, apdovanojama rajono savivaldybės mero padėkos raštais, kaip viena iš gražiausių.

Nuotr. Santarvėje ir tarpusavio supratime 43 metus išgyvenę A. ir J.Šuopiai vis dar taip pat vienas kitą myli ir gerbia.

Iš tiesų, akis paganyti čia yra kur. Žvilgsnį traukia dekoratyvinių augalų, krūmų ir įvairiaspalvių gėlynų gausa, kurie derinami su mūsų kraštuose šiandien labai populiariais akmens ir medžio akcentais. Prie įėjimo į sodybą pasitinka smuiku griežiantis žiogas, o už jo - ežiukas su armonika. Ant namo sienos voratinklyje gyvena didžiulis voras, ant rūsio viršaus tupi išverstaakis apuokas, kuriam  šeimininkas ruošiasi uždėti kepurę, kad lietus nesupūdytų.

Sodybos šeimininkė pasakoja, kad daug idėjų jie pasisėmė keliaudami po Šeduvą ir Radviliškį, vartydami žurnalus, pristatančius gražiausias Lietuvos sodybas. „Darom dėl savęs, kad žinotume, jog esame gyvi“, - juokavo Algirdas, aprodydamas savo paskutinį darbą – gėlynais, akmenimis ir skalda papuoštą rūsio viršų, kurio gale akį traukia iš raudonų plytų pastatytas židinys.
 
Pro sklypo kraštą tekantis Pentos upelis ir senut senutėlis milžiniškas kaštonas suteikia sodybai savitą aurą, visa harmoningai apjungiantis su natūraliu, šalimais esančiu gamtovaizdžiu. Joana sakė, kad  gėlynus teko prižiūrėti ir vaikystėje. Jos mama, gyvenanti Raudondvaryje, visuomet ypatingą dėmesį skyrė sodybai, kuri ne vienerius metus pelnė gražiausios šio miestelio sodybos vardą. Gal tai ir paskatino Joaną mokytis miesto gyvenviečių apželdinimo specialybės Kauno technikume, kur ketvirtame kurse lankė sodininkų – agronomų užsiėmimus, o dar vėliau keturis metus mokėsi gėlininkystės. Pirmuosius apželdinimo projektus, už kuriuos dėstytojai sėkmingai pasirašydavo įskaitas, jai teko daryti Kauno mieste.  

Abu sutuoktiniai tvirtina, kad norėdami sutvarkyti visus sodybos pakraščius: nuravėti ir sukomponuoti gėlynus, nupjauti žolę ir pagražinti vandens tvenkinio krantus, užtrunka 2 – 3 dienas, todėl pradėjo ieškoti, kaip ne tik pasipuošti, bet ir sumažinti tokį darbo krūvį. Išeitis buvo rasta – kai kuriuos gėlynus jie išpylė mažais akmenukais ir skalda. Tai sumažino piktžolių augimą ir žolės pjovimo plotus, palengvino gėlynų priežiūrą.

Pasak Algirdo, dar daug planų neįgyvendinta, dar daug darbų numatyta ir kitais, ir dar kitais metais. „Kad tik sveiki būtume, o naujų idėjų galvoje rasis“, - sakė jis. Sodybos šeimininkas planuoja pastatyti ne tik šulinio imitaciją su senovine svirtimi, bet ir į tvenkinio gilumą nutiesti lieptą, o jo pakrantėje suręsti pavėsinę iš paties kadaise paruoštų nendrių.

Be galo šilti, kiekvieną gyvenimo akimirką branginantys sodybos šeimininkai prasitarė, kad yra dideli ir gyvūnų bei paukščiukų mylėtojai. Jie nuoširdžiai džiaugėsi, kai kurį laiką sodybos tvenkinyje gyveno gulbės, kurios nebijojo ir į kiemą užsukti, skanesnio kąsnelio pasiprašyti. Didžiavosi, kad gandralizdį ant stulpo susinešė gandrai, kuriuos, dideliam abiejų nusivylimui, iš sodybos išvijo kaimynystėje gyvenantys gandrai. Dar visai neseniai jie augino ir veisė triušius, kurie buvo tokie jaukūs kaip kačiukai, o šiandien aprodė neseniai įsigytas Romanovo avis. Be to, sodo pakraštyje, prie senojo kaštono pastebėjome ir keletą bičių avilių. Joana sako, kad ne tik ji myli bites, bet ir bitės jos nepalieka, neišmiršta, kaip skundžiasi kiti bitininkai mėgėjai.

Kadangi visi šeimos nariai bičių privengia, nes yra alergiški jų įkandimams, moteris viena, vis pasitardama su šios srities specialistais, prižiūri keletą avilių. Buvo metai, kai jų bičių ūkis išsiplėtė ir iki septynių šeimų, tačiau, nepajėgdama susitvarkyti, šeimininkė buvo priversta juos pusdykiai parduoti geriems žmonėms, mylintiems bites. Nors daugelis dejuoja, kad šiemet medaus prisukama daug mažiau nei pernai, tačiau Joana nesiskundžia ir tvirtina, kad jos bitelės prinešė pakankamai daug. Ir vardina: „Čia kmynų, čia kaštonų, čia liepų medus. Kiekvienas turi savo spalvą ir savo skonį.“

Sodybos šeimininkas aprodė savo rankomis padarytą pavėsinę, lieptelį, tvenkinuką, kupiną žydinčių lelijų ir užgrojo... armonika. Pasak Algirdo, jis savamokslis armonikierius, jaunystėje mielai grodavęs rabaksuose ir gegužinėse. „Jūs nepatikėsit - važiuodavau dviračiu net 54 kilometrus, kad gaučiau šokiuose pagrot ir pasišokt“, - pasakojo muzikantas, kasmet dalyvaujantis ir Gelgaudiškio armonikierių šventėse, subūrusiose šio mėgėjiško meno puoselėtojus, tęsiančius senąsias tradicijas. „Dar pagrosiu dešimtus metus, o po to dalyvausiu kaip žiūrovas“, - tikino jis, niekaip negalėdamas paleisti iš rankų taip širdžiai mielo instumento.

Pasirodo, abu sutuoktiniai, jau įpusėję septintą dešimtį, kasmet mielai dalyvauja savo gatvės organizuojamose šventėse, kurios jau antrus metus iš eilės vyksta jų sodyboje. Taip pat šoka, groja, dainuoja ansamblyje „Santaka“, vadovaujamame Jūratės Navickienės, aktyviai dalyvauja Sintautų bendruomenės veikloje, mėgsta keliones, organizuojamas jos pirmininko Raimondo Daniliausko. Kartu su kraštiečiais jie jau apvažiavo gražiausias Lietuvos vietas, pernai keliavo po Punsko sritį, šiemet ruošiasi apsilankyti Rygoje.

Be galo nuoširdūs, geranoriški ir svetingi, tik susitikus, užplūsta jausmas, kad pažįstami jau šimtą metų, Algirdas ir Joana Šuopiai ne tik patys džiaugiasi savo rankų darbu išpuošta sodyba, bet ir turi ką parodyti, kuo pasidalinti su kitais.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos