baneris leidinys

savivaldybes_tarybaGintarė MARTINAITIENĖ

Spalio 17 dieną Seimas priėmė Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis sudarė galimybę savivaldybių tarybų nariams dirbti visuomeniniais pagrindais. Daugelis kalbintų rajono valdžios atstovų šią pataisą vertina kaip eilinį populizmą ir sako, jog niekas ir iki šiol nedraudė tarybos nariams dirbti nemokamai.

Nuotr. Pernai rajono taryba, vadovaujama J. Bertašiaus, nepaisė Vyriausybės atstovo P. Ulecko (dešinėje) rekomendacijų ir pasitvirtino ne tik didesnius, bet ir diferencijuotus išmokų dydžius. Ši tvarka nebuvo panaikinta ir galioja iki šiol.


Priėmė įstatymo pataisas

Priimtomis nuostatomis įstatyme yra įtvirtinta, kad savivaldybės tarybos narys turi teisę atsisakyti atlyginimo, reglamento nustatyta tvarka pateikdamas prašymą dėl savivaldybės tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai.

Tokį prašymą pateikusiam tarybos nariui atlyginimas būtų neskaičiuojamas ir nemokamas, taip pat neskaičiuojami ir nemokami teisės aktų nustatyti privalomi mokesčiai, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos. Už šiuos įstatymo pakeitimus balsavo 78 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 2 parlamentarai.
 
Pavyzdys – Seimas

Pasiteiravome rajono tarybos komitetų pirmininkų, kaip jie vertina šias Vietos savivaldos įstatymo pataisas, tačiau daugelis tvirtino, kad tai tik eilinis populizmas ir tuščiažodžiavimas. „Socialinės lygybės tokiais būdais nepasieksime. Tai tik eilinis populizmas ir garsus to afišavimas“, - mintimis dalijosi Sveikatos ir socialinės politikos komiteto pirmininkas Darius Mikelionis. Panašiai mąstė ir Ūkio komiteto pirmininkas Henrikas Zaremba. „Bereikalingas dalykas. Tarsi bando atkreipti dėmesį, bet niekas nedraudžia atsisakyti tų pinigų ir dabar. Tai pasirodymas prieš rinkimus“, - sakė ne vienerius metus taryboje dirbantis politikas. Be to, kai kurie tarybos nariai pastebėjo, kad seimūnai šiuo klausimu balsavo gana vieningai, taip tarsi parodydami pritarimą, kad jie tikrai norėtų, jog tarybos nariai dirbtų nemokamai. Bet ar pirmiausiai, prieš siūlant kažkam veržtis diržus, nereikėtų to pradėti nuo savęs? „Tai turi vykti natūraliai, o ne perdėtai, kaip dabar. Reikėtų žiūrėti valstybiniu lygiu. Jei keliam algą, keliam visiems, jei mažinam išmokas, darykim tai nuosekliai“, - kalbėjo D. Mikelionis. Jam pritarė ir rajono meras, akcentavęs, kad pirmiausiai pavyzdžiu turi būti Seimas.

Tai ne raganystė

Visgi smalsu, ką mūsų valdžios atstovai mano dėl tarybos nario darbo apmokėjimo? Ar jie sutiktų dirbti nemokamai? Vėlgi ir šiuo klausimu daugelio nuomonė sutapo, nes jie galvoja, kad darbas turi būti apmokamas. Kitas klausimas, kokio dydžio užmokestis tai turėtų būti. „Visai nieko negauti – ne mūsų laikų reikalas“, - teigė D. Mikelionis. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Ramutė Alytė Bastienė kalbėjo, kad kartais net visos pakuotės popieriaus prireikia, kol atsispausdina vieno posėdžio klausimus, tad bent kanceliarinės išlaidos, jos nuomone, turi būti dengiamos. Mat medžiaga tarybos nariams yra siunčiama elektroniniu paštu. „Tikrai nėra jokios raganystės, kad gauname išmokas“, - sakė moteris. Regioninės plėtros komiteto pirmininkas Zenonas Ulkė pripažino, kad ne visiems tarybos nariams reikia vienodų išlaidų, nes skiriasi jų aktyvumas, darbas, įvairūs važinėjimai, galų gale atstumas iki Šakių. „Pavyzdžiui, man tikrai daug reikia važinėti po regioną. Tikrai sudeginu tuos pinigus, bet nesiskundžiu. Dvi kadencijas išvis beveik  be jokių užmokesčių dirbom ir nesiskundėm. Nesu šiems dalykams labai įnoringas“, - kalbėjo iš Kriūkų į Šakius atvažinėjantis Z. Ulkė. Be to, jo nuomone, tai viešųjų ir privačių reikalų derinimas, nes kai dirbi taryboje – nedirbi savo darbe ir pan. „Jei dirba biudžetinėje įstaigoje, dar galima suprasti, bet jei tavo alga priklauso nuo tiesiogiai atliekamo darbo, tai tada juk žmogus neuždirba. Manau, neina šio dalyko vertinti vienareikšmiškai. O kaip kiekvienas tarybos narys apsisprendžia, jo reikalas“, - kalbėjo rajono meras.

Dalį grąžina

J. Bertašius teigė, kad kol neužėmė mero pareigų, jis tarybos nariui priklausančios išmokos neimdavo. Dalies išmokų sako atsisakydavęs ir H. Zaremba. „Kam ji man. Buvau atsisakęs. Tada turėjau kitą darbą“, - teigė Ūkio komiteto pirmininkas. Kontrolės komiteto pirmininkas Edmundas Rinkevičius sakė, kad kas ketvirtį sugrąžina dalį sumos, nes kaip kitaip išreikšti savo poziciją ir susitarti su rajono valdžia, nežino. Jis buvo vienas iš labiausiai prieštaraujančių sprendimui, kad darbą pradėjusi taryba nusistatė ne tik didesnius užmokesčio koeficientus, bet ir padidino išmokas komitetų pirmininkams ir pavaduotojams. „Kas ketvirtį atgal pervedu 239 litus. Man nereikia ir aš atsisakau. Aš už tai, kad ne patys spręstume, kiek turime gauti, o dirbtume pagal tai ir tokiomis sąlygomis, ką buvo nusprendusi ankstesnė valdžia. Juk žinome, kur ir ko einam. Dabar tai prasilenkia su sveiku protu“, - kalbėjo E. Rinkevičius. Jo nuomone, apskritai reikėtų mažinti tarybos narių skaičių ir tarybos nario darbas turėtų būti vienintelis jo darbas.

Priminimui

Šiuo metu Vietos savivaldos įstatymas nustato, kad savivaldybės tarybos nariams, išskyrus merą ir pavaduotoją, už darbo laiką, atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas, yra apmokama. Priminsime, kad Šakių rajono taryba, maždaug prieš metus, užmokesčio koeficientą nuo 0.2 pasididino iki 0.3 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio. Komiteto pirmininkui ji papildomai buvo padidinta 20 proc., pirmininko pavaduotojui – 10 proc. Tiesa, tuomet šie dydžiai kėlė dideles diskusijas ir Vyriausybės atstovas Marijampolės apskrityje Paulius Uleckas ragino jų nediferencijuoti, nes tai, teisiškai negalima. Tarybos nariai rekomendacijos nepaisė ir iki šiol gauna tiek, kiek pasitvirtino, tai yra, maždaug nuo 650 iki 800 litų per mėnesį, neskaitant prasėdėto laiko komitetų posėdžiuose ar užimamų pareigų. Nereikėtų pamiršti, kad daugelis jų turi ir tiesioginius darbus, gauna pensijas ar pan.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos