baneris leidinys

zemaitisGiedrė PLEČKAITYTĖ
 
Šalies migracijos skyrių užplūdo piliečiai, turintys pasikeisti šiemet bebaigiančius galioti asmens dokumentus. Šiemet, palyginus su 2012 metų tuo pačiu laikotarpiu, rajone dokumentų išduota kone triskart daugiau. Įspėjama, jog iki paskutinės minutės neturėtų snausti keliones į užsienį planuojantys asmenys, kurių dokumentų galiojimo laikas baigiasi.  
 
Nuotr. Migracijos poskyrio viršininkas G. Žemaitis kalbėjo, kad dažniausiai asmens dokumentus keičiasi garbaus amžiaus gyventojai.
 
Darbo krūvis išaugo kone trigubai
 
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, didysis piliečių pasų keitimo bumas vyko 1992 metų pabaigoje ir 1993 metais, kuomet Lietuvos piliečiams buvo išduodami lietuviški pasai. Lygiai po dešimtmečio – 2003 metais šalies Migracijos poskyriuose buvo dalinamos pirmosios asmens tapatybės kortelės, kurių galiojimas taip pat baigsis būtent šiemet. Tuomet niekas nepagalvojo, kad šiemet Migracijos poskyrių darbuotojų krūvis taip išaugs. Šakių rajono policijos komisariato migracijos poskyrio viršininkas Gintautas Žemaitis kalbėjo, kad per šiuos metus iki vasario 13 dienos jau išduota 1040 asmens dokumentų, kai tuo tarpu pernai tuo pačiu metu buvo išduota tik 360.  

Beje, trečiadienio ryte apsilankius Migracijos poskyryje, buvo galima išvysti tik garbaus amžiaus piliečius. „Dabar beveik vien tik seni žmonės keičiasi pasus. Kažkaip jaunimo iš viso nesimato. Jie labiau suaktyvėja atėjus pavasariui, vasarai, kuomet prasideda atostogų metas, kelionės“, - teigė viršininkas G. Žemaitis. Jis primena, kad planuojantieji keliones, turėtų pasitikrinti, ar galioja asmens dokumentai, ir, esant reikalui, nedelstų jų pasikeisti. Manoma, jog vasarop galimos dar ilgesnės eilės.

Šalyje nėra stebėjimo sistemos, kuri leistų žinoti, kiek asmenų rajone gyvena su pasibaigiančiais galioti asmens dokumentais. Be to, ir dokumentus pavėlavusius pasikeisti bausti neskubama. Per šią pasų keitimo karštinę, pasak G. Žemaičio, atsirado 40-metė moteriškė iš Žvirgždaičių seniūnijos, kuri lig šiol gyveno su sovietmečiu išduotu pasu. Pasak viršininko, visa laimė, kad ši moteris paskutinę dieną dar spėjo pasirašyti pilietybės pasižadėjimą, priešingu atveju, jai būtų skirtas asmens be pilietybės statusas. „Tokių atvejų retai, bet pasitaiko. Tai pavieniai atvejai. Praktiškai toks žmogus neegzistuoja“, - sakė G. Žemaitis.   

Piktnaudžiauja nuolaidomis

Bendrąja tvarka išduodamas pasas kainuoja 150 litų (skubos tvarka per 5 darbo dienas – 200 litų, per 1 darbo dieną – 250 litų), o kortelė – 30 litų (skubos tvarka per 5 darbo dienas - 70, o per 1 – 110 litų).

Už pusę kainos įsigyti asmens dokumentus teisė suteikiama pensininkams. Visiškai nemokamai dokumentus gauna vieniši pensininkai, pirmo ir antro lygio neįgalumą turintys žmonės, dalis tremtinių bei socialiai remtini asmenys. „Socialiai remtinas asmuo turi pristatyti pažymą iš Socialinės paramos skyriaus“, - teigė viršininkas.

Pasak G. Žemaičio, labai maža dalis asmenų šiuo metu dokumentus darosi už pilną kainą. Neretai būna, kad socialiai remtini asmenys papiktnaudžiauja gaunamomis nuolaidomis ir nemokamai paprašo padaryti iškart abu dokumentus. „Ne visi taip daro, bet tikrai tokių atvejų pasitaiko. Socialiai remtinas asmuo dokumentą gali gauti ir bendra tvarka, ir nemokamai. Jis gali per dieną abiejų dokumentų paprašyti. O kitas žmogus turės mokėti kelis šimtus litų. Apie tokią situaciją diskusijos vyko ir šalies lygiu, kad reikia daryti pakeitimus“,- kalbėjo Migracijos poskyrio viršininkas.

Šakių rajono gyventojai dažniausiai renkasi asmens tapatybės korteles. Su jomis galima keliauti Šengeno erdvei priklausančiose užsienio valstybėse. Beje, asmens tapatybės kortelę palanku turėti elektronine bankininkyste besinaudojantiems asmenims.

Už dokumentų pagaminimą galima susimokėti bankuose, „Perlo“ terminaluose ir pačiame Migracijos poskyryje, kur atsiskaitymai priimami kreditine kortele.

Aptarnavimas namuose

Migracijos poskyrio viršininkas G. Žemaitis pripažįsta, jog pakeisti asmens tapatybės dokumentus tiems, kurie negali atvykti į Migracijos poskyrį, nėra taip paprasta. Apskričių centruose gyvenantys neįgalūs žmonės aptarnaujami namuose. Pas juos vyksta migracijos tarnybų darbuotojos, nešinos daugiau nei 20 kilogramų sveriančia biometrinių duomenų registravimo įranga. Tačiau Šakiai tokios įrangos neturi. „Kai buvo kuriama visa ši sistema, buvo planuota, kad visi skyriai turės tokią įrangą. Bet nupirko tik po vieną apskritims. Tokia įranga yra tik Marijampolėje“, - teigė G. Žemaitis.

Šiemet rajone Migracijos poskyrio darbuotojoms teko aptarnauti 15 gyventojų namuose. Viršininkas įspėja, kad sunkią negalią turinčių asmenų ar ligonių artimieji turi pasirūpinti Migracijos poskyrio darbuotojų atsivežimu. Taip pat būtina turėti dokumentui reikalingą nuotrauką. Namuose aptarnaujamiems asmenims dokumentai išduodami be piršto atspaudo.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos