baneris leidinys

seniunaiciaiGintarė MARTINAITIENĖ
 
Lapkritį baigėsi prieš porą metų seniūnijose išrinktų seniūnaičių kadencija, todėl turėjo būti renkami nauji arba pratęsiami jau esamų seniūnaičių įgaliojimai. Iki šiol jiems neišdalinti nauji pažymėjimai ir neaišku, ar visiems seniūnaičiams jie bus įteikti ir artimiausiame tarybos posėdyje. Nors realiai tai tik formalumas, tačiau kodėl atsirado tokia betvarkė? Tuo tarpu aukščiausia šalies valdžia šiuo klausimu jau numačiusi tam tikrų permainų.
 
Nuotr. Pirmieji pažymėjimai seniūnaičiams buvo įteikti 2010 metų paskutiniame tarybos posėdyje. Kiek jų bus įteikta šio mėnesio pabaigoje, kol kas neaišku.
 
Kadencija baigėsi dar pernai
 
Daugelyje rajono seniūnijų visuomeniniais pagrindais dirbantys seniūnaičiai kaip dirbo, taip ir dirba. Jei žiūrėtume oficialiai, nuo praėjusių metų lapkričio 15 dienos baigėsi jų kadencija. Būtent tą dieną buvo išrašyti pažymėjimai ir pradėta skaičiuoti dviejų metų kadencija. Pirmieji pažymėjimai buvo įteikti 2010 metų gruodžio 24-ąją, paskutiniojo tarybos posėdžio metu. Tai, kad seniūnaičiai būtų naujai išrinkti arba pratęsti jų įgaliojimai, administracijos direktorius Juozas Puodžiukaitis turėtų pasirašyti įsakymą, kuris nebuvo laiku pasirašytas. Ir dabar savivaldybės svetainėje jo rasti nepavyko. Tiesa, yra gruodžio 11 dienos įsakymas dėl Kidulių seniūnijos seniūnaičių rinkimo grafiko Bunikių ir Voverių seniūnaitijose. O kaip tuomet su kitomis seniūnijomis? Bendro grafiko, kurį pagal įstatymą turėtų pasirašyti administracijos direktorius, internetinėje svetainėje neradome. Pasak J. Puodžiukaičio, vienose seniūnijose jie bus perrenkami, kitose – paliekami esami. Tačiau tai tik žodinis pasakymas, bet ne įsakymas.

Stringa pažymėjimai

Prieš keletą savaičių J. Puodžiukaitis aiškino, kad vasario pabaigoje vyksiančio tarybos posėdžio metu 77 rajono seniūnaičiams bus įteikti pažymėjimai. Pasirodo, įgyvendinti šį pažadą ne taip paprasta. „Nežinau, ar visiems seniūnaičiams šį mėnesį įteiksime pažymėjimus. Vieniems gal įteiksime, o kitiems ne. Seniūnai nelabai operatyvūs ir nesuneša jų nuotraukų, tad negalime padaryti pažymėjimų“, - tikino administracijos direktorius.

Įregistravo pataisas

Prieš savaitę Seime įregistruotos Vietos savivaldos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma prailginti seniūnaičių kadencijos laiką bei užtikrinti seniūnaitijos vadovo veiklos finansavimą. Kaip nurodoma Seimo nario, Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovo Algio Strelčiūno inicijuotose teisės akto pataisose, seniūnaičio kadencija turėtų trukti ne dvejus, o ketverius metus. Be to, kaip mano parlamentaras, šiuo metu nėra pakankamai užtikrinta seniūnaičių teisė dalyvauti savivaldybės tarybos ir jos komitetų posėdžiuose, kuriuose svarstomi seniūnaitijai aktualūs klausimai, todėl būtina keisti įstatymą numatant seniūnaičių veiklai finansines garantijas. Teisės akto pakeitime siūloma apmokėti su seniūnaičių tiesiogine veikla susijusias išlaidas (kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidos), o kiek šių lėšų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per metus. Šios išmokos dydis ir atsiskaitymo tvarka turėtų būti nustatoma savivaldybės tarybos patvirtintame reglamente. Tikimasi, kad įstatymas pagerintų vietos gyventojų, savivaldybės institucijų ir įstaigų bendradarbiavimą. Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų sausio.

Vertina skeptiškai

Šakių rajono savivaldybės administracijos direktorius pripažino, kad seniūnaičių kadencija iš tikrųjų galėtų būti ilgesnė. „Galėtų būti bent ketveriems metams, nes dabar kas dveji metai tos pačios procedūros, pažymėjimai, rinkimai, įteikimai. Tai papildomas darbas“, - mintimis dalijosi J. Puodžiukaitis. Tuo tarpu finansavimo klausimą valdininkas vertina itin skeptiškai. „Jeigu jie duos ir papildomą finansavimą, o ne tik funkcijas, tai viskas gerai. Bet būna atvirkščiai. Deleguoja vis naujas funkcijas, o pinigų neskiria. Tas pats buvo ir su minimalia alga. Ją pakėlė, o pinigų neskyrė, tad ir čia tikriausiai tas pats“, - kalbėjo administracijos direktorius.

Rajone seniūnaičiai prigijo

Kalbant apie pačius seniūnaičius ir lyginant situaciją su kitais rajonais, Šakiai gali džiaugtis. Čia buvo išrinkta tiek seniūnaičių, kiek reikalaujama pagal įstatymą. Tuo tarpu šalyje yra ne vienas rajonas, kur iki šiol jų neišrinkta tiek, kiek reikia, o jau turėtų baigtis, kaip yra mūsų rajone, pirmųjų seniūnaičių kadencija. Be to, mūsų rajone seniūnaičiai yra ne formalumas, o reali pagalba seniūnui, dešinioji jo ranka. Pavyzdžiui, Kudirkos Naumiesčio seniūnijoje ši praktika buvo taikoma seniai ir seniūnaičiai buvo renkami net prieš įsigaliojant Vietos savivaldos įstatymo nuostatoms.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos