baneris leidinys

kapiniu tvora
Nuotr. Seniūno surinkti darbuotojai, kurių čia kasdien darbuojasi vis skirtingas skaičius, pirmiausia išrovė čia buvusius senus cementinius stulpelius, dabar deda naujus ir prie jų iš karto yra tvirtinami mediniai skersiniai, ant kurių vėliau bus montuojami tvoros mediniai statiniai.

Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Artėjant Visų Šventųjų dienai Gelgaudiškio kapinės po truputį keičia savo veidą – čia seniūno Vinco Dabravolskio pastangomis tveriama nauja kapinių tvora. Kaip juokauja pats seniūnas, senoji medinė tvora, kuriai jau turbūt daugiau kaip 40 m., buvo „lopas ant lopo ir tame lope skylė“.

Kasmet seniūnija išleisdavo krūvas pinigų taisydama senąją tvorą, keisdama medinius tvoros statinius, bet ir tai negelbėjo – senoji tvora tiesiog smego į žemę, vaizdas atrodė tikrai apgailėtinai. Seniūnui nusibodo kišti gerą medieną į senąją tvorą ir šįmet užsibrėžė tikslą – beveik tris hektarus (2,74 ha) apimantį kapinių plotą aptverti naujai. Pinigų tokiam nemenkam projektui V. Dabravolskis specialiai neprašė iš niekur – sako viską darąs iš to, kas skiriama kasmet jų seniūnijai, o darbų ir medžiagų kaštai sumažėja, kai nesamdai rangovų, nedarai popierinių projektų ir dar turi seniūnijoje įmonių, kurios mielai daro nuolaidas tiek paslaugoms, tiek prekėms.

„Mes viską darome savo lėšomis – tvorą tveria seniūnijoje atidirbinėjantys už pašalpas gyventojai ir tie, kurie dirba pagal Darbo biržos užimtumo programą. Medžiagomis taip pat esame prieš kurį laiką pradėję rūpintis, ne dabar, kai jau jų reikia“, – aiškina seniūnas.

Paklaustas, kiek seniūnijai kainuos šis nemenkas projektas, seniūnas atsako, kad bijo dar spėlioti, nes, pavyzdžiui, cementiniai tvorą laikantys stulpeliai nupirkti dar pernai, o kiek reikės medienos tvoros statiniams, dar neaišku. Pirmiausia kapinių tvora buvo pradėta tverti nuo tos pusės, kur yra lyguma, nes kitoje kapų pusėje darbininkų laukia nemenki iššūkiai – čia ir kalvota, ir aplinkui eina gyventojų sklypai, praėjimo praktiškai nėra. Seniūno surinkti darbuotojai, kurių čia kasdien darbuojasi vis skirtingas skaičius, pirmiausia išrovė čia buvusius senus cementinius stulpelius, dabar deda naujus ir prie jų iš karto yra tvirtinami mediniai skersiniai, ant kurių vėliau bus montuojami tvoros mediniai statiniai. Seniūnas sako, kad visoms kapinėms naujų cementinių stulpelių reikės 240 vienetų ir iš karto priduria, kad juos seniūnija įsigijo minimalia kaina – juos išliejo vietinė įmonė „Gelgaudiškio gelžbetonis“, o vieno stulpelio kaina siekia vos dešimt eurų. Taip pat seniūnijai labdaringai nuolat pagelbsti viena vietinė medienos perdirbimo įmonė, kuri ir dabar prašo, kad seniūnija atlygintų tik už pačią žaliavą, nereikalaudama pinigų už savo darbo sąnaudas.

Tačiau didžiausia bėda, sako seniūnas, yra ne tvora, o tai, kad kapinėse smarkiai mažėja vietos naujoms kapavietėms. Pratęsti kapinių taip pat nėra galimybės. Dabar, kaip sako V. Dabravolskis, gerai tiems žmonėms, kurie jau turi savo artimųjų kapus ir prie jų gali kitus savo šeimos narius laidoti, nes naujoms kapavietėms telikę tik pakraščiai ir tai labai nedėkingose, kalvotose vietose.

Tiesa, būsima nauja tvora nėra vienintelis akcentas, kurį seniūnija čia bus įrengusi savo lėšomis ir darbu – prieš porą metų per kapines buvo nutiestas trinkelių takas.

Beje, seniūnas, pasidžiaugęs gražėjančiu Gelgaudiškiu, sako, kad netolimoje ateityje jų laukia didelė problema – darbo jėgos stygius.

„Jau dabar reikia galvą pasukt, kai pavasarį prasideda žolės pjovimas, – kas ją pjaus, nes mes paleidžiame keturis trimerius ir traktoriuką, o kitiems darbams daryti tada jau neturime žmonių. Kad ir dabar. Prie tvoros dirba seniūnijos darbuotojas, kuris yra ir vairuotojas, ir kitus darbus dirba, kai reikia“, – bėdoja seniūnas.

Tačiau netrukus pats pajuokauja, kad turbūt ateityje teks vežtis darbininkus iš Ukrainos, kaip ir rangovų UAB „Parama“ įmonei, kuri ir dabar Daukantiškių kaime Atžalyno gatvėje vykdo kapitalinį remontą. Anot seniūno, čia dirba visi ukrainiečiai, todėl lietuviškai pasikalbėti su darbininkais nėra galimybių. Kalbėdamas apie Atžalyno gatvę V. Dabravolskis turi ir daugiau pastebėjimų – savivaldybės administracija pageidauja, kad čia būtų jau įjungti naujai sumontuoti modernūs šviestuvai. Jie, kaip ir kiti inžineriniai įrenginiai, buvo šioje gatvėje jau seniai padaryti, tačiau įjungti jų seniūnas gyventojams dar negali, nes projektas nepriduotas. Taip pat, pasak seniūno, šviestuvams dar reikia įdiegti specialią programą, nes jie valdomi nuotoliniu būdu. Taip pat juos reikia prijungti prie bendros seniūnijos elektros apskaitos. Seniūnas sako, kad kol kas tiek pačios Atžalyno gatvės, tiek kitų šalia jos esančių gatvelių gyventojai patiria nepatogumą, bet pats seniūnas čia užsiimti saviveikla nenori, nes jeigu kas atsitiktų naujiesiems įrenginiams, atsakomybė tektų irgi jam, todėl laukia savivaldybės administracijos sprendimo dėl atskirų Atžalyno gatvės projekto įrenginių pridavimo bei paruošimo tinkamai juos eksploatuoti.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos