baneris leidinys

starkauskai
Audrius ir Laima Starkauskai nesupranta, kodėl į rajoną įsileistas vilniečių psichikos sveikatos paslaugas teikiantis centras, o su jų įstaiga nutraukta sutartis, mat dėl nutraukimo jie prarado ir didelę dalį pacientų, ir finansavimą. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Praėjusią savaitę vykusio susitikimo metu, kur buvo diskutuota apie ambulatorijų reorganizaciją, paliestas ir dar vienas, gydytojų Laimos ir Audriaus Starkauskų tvirtinimu, labai susijęs klausimas. Nuo rugsėjo 1-osios su jais Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC) nutraukė sutartį, nes įstaigoje patalpas išsinuomojo ir paslaugas teikia Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras. Dėl to jie prarado ir pacientus, ir finansavimą už juos, tad kelia pagrįstą klausimą, kas būtų ambulatorijų sujungimo atveju, mat jie galėtų netekti dar daugiau pacientų.

Gydytojas psichiatras Audrius Starkauskas priminė, kad Šakiuose Psichikos sveikatos centras dirba nuo 2004-ųjų, turi pilnai sukomplektuotą ir puikiai dirbančią komandą.

„Nuo šiandien (rugsėjo 1 d. – red. past.) poliklinikoj dirba mūsų konkurentai iš Vilniaus. Poliklinika jau nutraukė su mumis sutartį. Dabar kalbama apie ambulatorijų prijungimą prie poliklinikos. Tiesiai šviesiai daug neskaičiuodamas galiu pasakyti, kad kai tik tas įvyks, bus prijungta prie poliklinikos, mes netenkam viso finansavimo ir Psichikos centro nelieka. Visa psichiatrija atiduodama vilniečiams, visi pinigai išplauks į Vilnių“, – kalbėjo A. Starkauskas, papildydamas, kad nutraukus sutartį jie prarado apie 6 tūkst. pacientų, mat jie automatiškai perėjo į naujų paslaugų teikėjų rankas.

Todėl jie baiminasi, kas būtų ambulatorijų reorganizacijos atveju, nes tuomet netektų ir šių pacientų.

„Čia jau net nekalbama apie konkurenciją. Mūsų centras panaikinamas“, – kalbėjo Starkauskai, nors meras Edgaras Pilypaitis atkreipė dėmesį, kad pirminiame lygmeny, be savivaldybei priklausančių įstaigų, veikia ir keletas privačių ir, rodos, vietos po saule užtenka visiems, o patys gyventojai gali rinktis, pas ką jiems gauti reikiamas paslaugas.

Tos pačios nuomonės ir laikinoji PASPC vadovė Ligita Armonavičienė, patikinusi, kad jeigu jos vadovaujamos įstaigos pacientams nepatiks vilniečių teikiamos paslaugos, jie gali rinktis A. Starkausko paslaugas. Jeigu lūkesčių nepateisins vilniečių paslaugos, sutartis, medikės teigimu, gali būti nutraukta ir su jais. Ji įtaria, kad šuo pakastas visai kitur.

„Esmė, kad kalba eina ne apie ligonius, o apie sveikus žmones, už kuriuos mokami pinigai, tie 55 centai (ši suma kiekvieną mėnesį įstaigai mokama už kiekvieną prisirašiusį pacientą, nors jis ir nesigydo – red. past.). Jie praranda tas pajamas, dėl kurių nieko nereikia daryti, ateina savaime“, – mano L. Armonavičienė.

Dabar šie pinigai už realiai paslaugų negaunančius sveikus, bet prie įstaigos prisirašiusius pacientus automatiškai įkrenta į vilniečių kišenę.

„Jeigu kitos įstaigos tarpsta tik dėl to, kad savivaldos įstaigose yra bardakas, tada atsiprašau“, – žodžių į vatą susitikimo metu nevyniojo meras, laikydamasis pozicijos, kad ambulatorijose reikėtų didesnės tvarkos, kuo esą ir siekiama numatyta reorganizacija.

Laima Starkauskienė minėjo, kad neprieštarautų, jeigu savo psichikos centrą kurtų savivaldybės valdoma VšĮ, o dabar šie pinigai perleidžiami vilniečiams, tad ji kėlė klausimus, kas ir kodėl sumąstė į Šakius prisikviesti vilniečius, jei vietoje buvo (kol kas ir yra) sėkmingai šias paslaugas teikiantis vietinių medikų įkurtas centras.

Kaip ir kodėl koją į Šakius panoro įkelti vilniečiai, negali pasakyti ir L. Armonavičienė. Ji sako, kad viskas vyko „pradiniam lygmeny“ prieš metus ar pusantrų, kai ji įstaigai dar nevadovavo.

„Aš tikrai nežinau, kaip čia jie atsirado. Aš kai atėjau, jau buvo sutartys pasirašytos, nuomos konkursai laimėti, akreditavimui priduota. Mano darbas buvo sutartį pasirašyti, viskas jau buvo sustrateguota“, – komentavo laikinoji PASPC vadovė, pridurdama, kad situacija nemaloni ir jai.

Beje, tarybos nariai Tomas Skaizgirys, Vaidas Balčiūnas, Artūras Varankevičius posėdžio metu irgi klausė, kodėl sutartį su Starkauskais nuspręsta nutraukti, galbūt netenkino paslaugų kokybė, bet atsakymo niekas nepateikė, tik akcentavo atsilaisvinusias patalpas.

„Daug kas gali būti nepatenkinti. Mes irgi nepatenkinti, kai iš mūsų pacientai išsirašo, bet ką padarysi. Nestovėsi ir šlagbaumo neužstatysi. Žmonės renkasi“, – į klausimą, kad galimai dėl tokios situacijos nepatenkinti Starkauskai, atsako L. Armonavičienė.

Valdžios atstovai – meras E. Pilypaitis ir vicemeras Darius Jakavičius – rugsėjo 1-ąją vykusio susirinkimo metu kalbėjo, kad sąmokslo teorijų išvedinėti nereikėtų, nes patalpų nuomos konkursas skelbtas dėl to, kad PASPC tiesiog atsirado laisvų patalpų.

„Norėčiau nutraukti šitą diskusiją, nes ji niekaip nesusijusi su šiandien dienos tema. Konkursas buvo viešai paskelbtas ir nebuvo jokių sąlygų, kad ateitų konkretus kažkoks paslaugos teikėjas. Galėjo ateiti ir odontologas, ir šeimistas, ir bet kas, kas teikia sveikatos paslaugas“, – argumentus dėstė vicemeras.

Starkauskai kėlė retorinį klausimą, ar tikrai viskas buvo skaidru, nes juos stebina, kad konkursas laimėtas vos vieno euro skirtumu, o jame ir dalyvavo tik du pareiškėjai – minėti vilniečiai ir Starkauskai.

„Jei turite įrodymų, pateikite STT, teisėsaugos institucijoms, nes nesu susijęs nei finansiniais, nei kitokiais dalykais“, – gynėsi meras, kuriam antrindamas vicemeras pridūrė, kad nors konkursas buvo viešas, jame nė viena suinteresuota pusė nedalyvavo.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vienas iš vadovų Andrius Jonutis sako nežinantis ir nenorintis žinoti rajone išvedinėjamų sąmokslo teorijų, nes jie atėjo dirbti ir pakelti paslaugos kokybę.

„Gavom informaciją, kad yra toks poreikis, pasirodė skelbimas, kad ieškomas nuomininkas patalpoms, laimėjom konkursą ir viskas, traukinys pajudėjo. Mūsų tikslas eiti per visą Lietuvą. Ir dabar dirbame Vilniuje, Palangoje, Grigiškėse, Panevėžy, būsim Kazlų Rūdoj, Šakiai irgi į tą žemėlapį papuolė“, – komentavo A. Jonutis, žadėjęs paslaugą padaryti tikrai gerą.

„Vien tik Šakiais neapsiribosim, vedam kalbas ir su kitais miestais ir didelė tikimybė, kad tą kraštą link Marijampolės aptarnausim visą“, – sakė pašnekovas, vardijęs, kad jie yra dideli, o Šakiuose yra visa komanda: psichiatras, psichologas, vaikų paauglių psichiatras-psichologas, socialinis darbuotojas, vyr. slaugytoja. Centras siūlo ir nuotolines paslaugas. Tarp darbuotojų – ir šakietė psichologė, psichiatras atvyksta iš Kauno, vaikų psichiatrė į Šakius atvažinėja iš Vilniaus.

„Manau, nuo to (kad atsirado Šakiuose konkurencija – red. past.) Šakių piliečiams tik geriau, nes kuo didesnė konkurencija, laimi vartotojas“, – užtikrintai kalba A. Jonutis ir pabrėžia, jog jų centras konkurencijos nebijo, o jeigu, jo žodžiais, kažkas su tuo negali susitaikyti, naudoja psichologinį spaudimą, tai jau ne jų problema.

„Yra demokratija, o pacientas laisvas pasirinkti“, – kalbėjo pašnekovas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos