baneris leidinys

pastas projektas
Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ


Rajono seniūnijų pašto permainos jau ne už kalnų – nuo lapkričio 4 d. rajone pradės veikti mobilieji laiškininkai, kurie su specialiai paženklintais automobiliais į gyventojų namus vyks teikti pašto paslaugų. Tiesa, nors teigiama, kad šiomis paslaugomis siekiama išplėsti pašto teikiamų paslaugų spektrą, tačiau seniūnijose pašto permainų laukiama su nerimu.
 
Startuos 12 laiškininkų

Lig šiol su dviračiu po kaimiškas seniūnijas mynę laiškininkai nuo lapkričio pradžios bus motorizuoti. Šakių rajone iš pradžių startuos 12 mobiliųjų laiškininkų, o jiems lapkričio pradžioje bus atvaryti ir išdalinti 12 tarnybinių automobilių. Jie turėtų startuoti toliausiai nuo centro nutolusiose seniūnijose. Nepertvarkomi paštai liks tik keturi – Šakių, Kudirkos Naumiesčio, Lukšių bei Gelgaudiškio. Mobilūs laiškininkai nuo lapkričio pradžios pradės dirbti ne tik mūsų rajone, bet dar keturiose savivaldybėse – Alytaus, Pasvalio, Širvintų ir Švenčionių.

Anot Lietuvos pašto atstovės, Korporatyvinių reikalų departamento komunikacijos projektų vadovės Aušros Kurtkutės, šiuo projektu siekiama ir pačių pašto darbuotojų darbo sąlygų gerinimo. Jeigu anksčiau laiškininkai vidutiniškai turėjo po 0,6 etato, dabar turės vieną pilną etatą, o tai reiškia, kad kils ir pačių darbuotojų atlyginimas. Visi 12 startuosiančių mobilių laiškininkų rajone – dabar dirbantys paštininkai, tad gyventojams bus pažįstami, o ir patys laiškininkai žinos savo teritorijas. Taip pat bus du pavaduojantys laiškininkai – ligos ar atostogų atvejams. Vienas jų – taip pat iš esamų laiškininkų, antras – naujai pasamdytas žmogus. Taip pat nežadama iš karto uždaryti ir seniūnijose esančių pašto skyrių, tik jie dirbs žymiai trumpiau, o atėjusius žmones darbuotojai informuos, kad, užuot vaikščioję į paštą patys, gali išsikviesti mobilųjį paštininką į namus. Lietuvos paštas žada gyventojus prie naujų paslaugų pripratinti per metus laiko.

Tikslas – daugiau paslaugų

Pirminė tokio Lietuvos pašto įgyvendinamo projekto idėja – turėdami tarnybinį automobilį mobilūs laiškininkai galės gyventojams suteikti daugiau paslaugų – pavyzdžiui, atvežti neregistruotą siuntinį, kuris yra šiek tiek didesnis negu telpa į jų pašto dėžutę (ko dabar su dviračiu paštininkai nepajėgė daryti) ir kt. Anot A. Kurtkutės, šio projekto tikslas paštą dar labiau priartinti prie gyventojų ir išplėsti jų iš pašto gaunamų paslaugų spektrą. Tačiau įprastas darbas, kurį atliko paštininkai, vyks ir toliau. Mobilūs laiškininkai ir toliau užsiims spaudos leidinių prenumeratomis, pašto korespondencijų, pensijų ir socialinių išmokų pristatymu į namus.

„Pagalvokite, kaip bus žmogui patogu – jis galės išsiųsti siuntą, laišką ar gauti kitą paslaugą, net neiškėlęs kojos iš namų. Aišku, mobilieji laiškininkai dirbs ir savo įprastą darbą, kaip lig šiol dirbo, tačiau be korespondencijos nešiojimo ir kitų paslaugų, jie dar atliks ir savotiškas kurjerio paslaugas“, – sako A. Kurtkutė.

Žinoma, specialiu telefonu išsikvietę laiškininką į namus, gyventojai jo tą pačią dieną nesulauks, tačiau  rytojaus dieną mobilusis automobilis jau atriedės pas klientą į kiemą.

Ne viskas taip gražu...

Pakalbintos Kriūkų, Lekėčių ir Žvirgždaičių seniūnijose dabar dar dirbančios paštininkės teigia, kad ne viskas šioje reformoje taip gražu, kaip sakoma. Daugeliui moterų buvo pasiūlyta persiorientuoti ir pradėti dirbti mobiliosiomis laiškininkėmis, nes jos ir dabar vykdamos pas žmonės naudojasi savo automobiliais, tačiau didžioji dauguma to atsisakė. Priežastys labai paprastos – joms iš rajono pakraščio kiekvieną rytą tektų atvykti su savo automobiliu į Šakius, susikrauti viską į tarnybinį automobilį, vykti į savo teritorijas, o vakare vėl grįžti į centrą ir vėl su savo asmenine mašina važiuoti namo. Taip susidarytų didžiulės išlaidos kurui, o kompensuoti kuro išlaidas žadama tik 40 eurų per mėnesį. Moterys sako, kad tai aiškiai per menka suma važiuojantiems iš Kriūkų, Lekėčių ar tų pačių Žvirgždaičių dukart per dieną, kai susidaro apie 50 km ir daugiau.

„Dar jeigu su tarnybine mašina būtų galima po darbo grįžti namo – iš karto likti toje pačioje seniūnijoje, kur gyveni, tai gal ir apsimokėtų, bet dabar, mūsų paskaičiavimu, tokie važinėjimai yra prabanga“, – sako dabartinės seniūnijų pašto darbuotojos.

Maža to, darbuotojos įvardija ir dar vieną problemą – tai dvigubai ar kai kuriose seniūnijose net trigubai priskirtos didesnės aptarnavimo teritorijos, negu paštininkai turėjo ligi šiol. Moterys sako, kad neįsivaizduoja, kaip per aštuonias darbo valandas tokias teritorijas suspės aptarnauti vienas, kad ir mobilus laiškininkas, juk teikiamų paslaugų spektras padidės... Taip pat moterys netiki pasakojamu apie didesnį darbo užmokestį, nes per pašto darbuotojams skirtą seminarą jos sužinojusios, kad tas atlygis nebus didesnis, negu yra dabar.

„Tai kas, kad vienas etatas, bet atskaičiavus mokesčius liks 400 eurų į rankas. Dabar dauguma darbuotojų kartu su pinigais už kurą gauna apie 600 eurų. Tai kurioje vietoje čia padidės tas atlygis?“ – svarsto dabar paštininkėmis dirbančios moterys.

Su nerimu pašto permainų laukia tos seniūnijos, kuriose šios permainos vyks vos už poros savaičių. Seniūnai neslepia nerimo, kad iš pradžių bus daug nesusipratimų, nes vyresnio amžiaus žmonėms sunku greitai persiorientuoti prie kitokios tvarkos. Taip pat seniūnams neramu ir dėl atokiose kaimo vietovėse gyvenančių žmonių, nes dar yra ir tokių, kurie neturi nei laidinio, nei mobilaus telefono. Seniūnai sako, kad daugumai gyventojų gal ir patiks tokios paslaugos, kai paštininkai paims ir atveš siuntinius į namus ar iš namų ir suteiks kitas paslaugas namuose, tačiau kol viskas įsivažiuos, gali būti tam tikrų nesklandumų.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos