baneris leidinys

baidares panoviai2021
Baidarių nuomotojai siūlo ne tik pasiplaukioti Šešupės upe dvivietėmis baidarėmis, pasigrožėti gamta, bet ir susipažinti su mūsų krašto istorija.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Šakių kraštas turi didelę, gamtos duotą dovaną – rajono pakraščiu tekančią Šešupę, kuri įmantriai vingiuodama už Kudirkos Naumiesčio pasuka ir tampa tarsi savotiška Lietuvos ir Rusijos valstybės siena. Atrodytų, kad ieškantiems vandens pramogų Šešupė turėtų būti itin tinkama, tačiau kalbinti mūsų rajone baidarių žygius siūlantys entuziastai ir verslininkai tikina – baidarių paklausa šį sezoną nedidelė.

Karšti orai, rodos, tik ir traukia atsigaivinti prie vandens. Kodėl nepasiplaukiojus baidarėmis Šešupe?

Prieš trejus metus ėmęsi nuomoti baidares panoviškiai Jolita ir Aurimas Greičiai pasakoja šį sezoną sulaukę gerokai mažiau klientų nei ankstesniais metais. Anot jų, viena iš priežasčių ta, kad pasirinkus maršrutą nuo Kudirkos Naumiesčio, kur Šešupė tampa valstybine siena su Rusija, reikia leidimo, o tai atbaido plaukikus.

„Anksčiau baidarių nuoma užsiėmė Panovių bendruomenė, tai jiems talkinom. Bendruomenei atsisakius šios veiklos, ryžomės mes su vyru užsiimti baidarių nuoma“, – sako J. Greičiuvienė.

Šiuo metu panoviškiai nuomoja 12 dviviečių baidarių. Pasak pašnekovės, nuomos sezonas prasideda kartu su gražiais, šiltais orais ir tęsiasi maždaug iki rugsėjo. Siūlomas maršrutas nuo Matarnų (Vilkaviškio r.) iki Slavikų driekiasi virš 40 kilometrų, tačiau, anot Jolitos, galima pasirinkti ir trumpesnes atkarpas. Ypač keliautojų mėgstamas maršrutas Slabadai–Kudirkos Naumiestis (14 km), mat čia nereikia pasieniečių leidimo.

„Deja, šis sezonas prastas. Per pirmuosius du gana karštus vasaros mėnesius norinčių plaukti Šešupe sulaukėme, lyginant su ankstesniais metais, daug mažiau. Gal žmonės vis dar bijo susibūrimų, manau, privalomų leidimų įsigijimas norintiems plaukti upe, einančia pasienio ruožu, taip pat atbaidė plaukikus“, – svarstė J. Greičiuvienė.

Anot pašnekovės, į vandens žygius Šešupe žmonės daugiausiai nori leistis savaitgaliais, nors išsinuomoti baidarę galima ir darbo dienomis. J. Greičiuvienė pasakojo, kad dėl baidarių nuomos kreipiasi daugiausiai šeimos, birželį – mokiniai, rečiau į žygį leidžiasi įstaigų darbuotojai. Deja, kaip teigia pašnekovė, kol kas ši pramoga nesuviliojo užsienio turistų.

Kai plaukiantieji baidarėmis pasiekia finišą, Greičiai pasirūpina, kad baidarės būtų grąžintos į Panovius, o poilsiautojai nugabenti prie savo automobilių.

„Ar ir toliau imsimės baidarių nuomos? Po šio sezono svarstysim, dėvisi ir pačios baidarės, nors kaskart po plaukimo baidares išvalom ir sutvarkom, o po sezono remontuojam“, – tikino J. Greičiuvienė.

Visgi moteris kvietė likusią vasarą išnaudoti aktyviam poilsiui, o visą informaciją norintys pasiplaukioti gali rasti feisbuko puslapyje „Baidarės Panovių“.

Laukinėje gamtoje

Šakietis Vykintas Augustaitis – tikras plaukimo baidarėmis entuziastas. Jo vadovaujama įmonė Fondas Šakių bendruomenės centras turi 6 baidares ir dešimt metų patirties. Plaukti baidarėmis taip pat siūlo jau minėtais maršrutais.

„Plaukimas pasienio zonoje unikalus ne tik galimybe plaukti Europos Sąjungos išorine siena, bet ir buvimu laukinėje gamtoje. Lietuvos krantas yra retai apgyvendintas, o Karaliaučiaus krašto krante nepamatysite jokio namo ir maža vilties sutikti kokį rusų žveją“, – rašo feisbuko paskyroje „Baidarės Šešupėje“ V. Augustaitis.

Jis dar priduria, kad maršrutai Šešupe įdomūs ir istorijos mėgėjams, galima pamatyti Kudirkos Naumiesčio lankytinas vietas, privatų kraštotyros muziejų Panoviuose, pasivaikščioti po Šilgalių dvaro dvarininkų kapines, nueiti ir į Zigmo Naujokaičio dendrologinį parką Slavikuose.

Baidarių entuziasto teiraujamės apie šiųmetį sezoną, jis tikina – norinčių paplaukioti iki sugriežtinant leidimus pasienyje būdavę žymiai daugiau, tačiau pašnekovas optimizmo dėl baidarių nuomos nepraranda, anot jo, ramios tėkmės Šešupė idealiai tinka plaukimui su mažais vaikais, taip pat visiems neturintiems plaukimo įgūdžių.

„Gana nesudėtingas maršrutas yra nuo Panovių iki Slavikų, tačiau pasiūlom ir sudėtingesnį Panoviai–Kirkilai, tai apie pusė kilometro ekstremalaus plaukimo Jotijos hidrografiniame draustinyje per medžių išvartas iki Gusto sodybos“, – pasakoja V. Augustaitis.

Jis paminėjo, kad šiemet įsigijo naują, puikią prancūzišką baidarę „FREELAND Basic“.

Kaip priminė V. Augustaitis, kiekvienais metais rugsėjo pradžioje Fondas Šakių bendruomenės centras pakviečia dalyvauti renginyje „Šešupės regata“, šiemet jis planuojamas rugsėjo 11 d.

Turint omenyje, kiek įspūdžių galima patirti, baidarės yra ganėtinai nebrangi pramoga. Pasak kalbintų pašnekovų, baidarę galima išsinuomoti už keliolika eurų. O norintiems plaukti maršrutu Kudirkos Naumiestis–Slavikai reikia iš anksto gauti leidimus, kurie yra nemokami, tereikia arba kreiptis į pasieniečius Kudirkos Naumiesčio, Šilgalių užkardose, arba prašymą užpildyti internetu.

Vandens keliu šešias valandas

Plaukti Šešupe nesudėtinga, gali plaukti ir pradedantieji, nors įsivertinti savo galimybes, maršruto ilgį ir sudėtingumą reikėtų.

Pati Šešupės upė ir gamta aplink ją graži, daug upės vingių, staigių posūkių, nusvirusių upėn medžių. Tuo įsitikino ir įspūdžiais dalijosi naumiestietė Meilė Andriukaitienė, ji neseniai su šeima šešiomis baidarėmis įveikė maršrutą Matarnai–Kudirkos Naumiestis, baidarių žygyje užtruko šešias valandas.

„Iš pradžių tik dairiausi aplinkui, gaudžiau gaivų orą. Esu biologė, todėl stebėjau pakrantėse, vandenyje augančius augalus. Tiesa, artėjant prie Kudirkos Naumiesčio teko įveikti nendrėmis apžėlusią atkarpą, taip pat nelengva buvo irkluoti tomis vietomis, kur Šešupė prižėlusi žolių. Tačiau viską atpirko vietos, kai gali tiesiog pasileisti srove ir mėgautis lėtu, ramiu plaukimu. Kelionę baidarėmis baigėm prie V. Kudirkos tilto“, – įspūdžiais dalijosi naumiestietė džiaugdamasi, kad finišą pasiekė sėkmingai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos