baneris leidinys

rentgenas
Nuotr. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams prieš pradedant dirbti ir kasmet būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės atliekant krūtinės rentgeno nuotrauką.


Asta GVILDIENĖ

Neramios dienos vienai mokyklos bendruomenei kaimyniniame Jurbarko mieste. Vienai moksleivei apsirgus tuberkulioze, teks sveikatą pasitikrinti visiems asmenims, kas turėjo artimą kontaktą su ligone, – jau sudarytas 160 moksleivių ir mokytojų sąrašas. Lietuvoje kasmet diagnozuojama beveik du tūkstančiai naujų susirgimų, tačiau mūsų rajone dar nė neįsteigtas prieš dvejus metus žadėtas tuberkuliozės kabinetas.

Nesulaukta finansavimo kabinetui

Nors rajono savivaldybės taryba dar prieš dvejus metus pritarė tuberkulioze sergantiems gydyti skirto (DOTS) kabineto įsteigimui, tačiau finansavimo nesulaukta iki šiol. Kaip informavo rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Evelina Domeikaitė-Dovydaitienė, DOTS kabineto įsteigimas užtruko jau daugiau nei dvejus metus, mat vis dar laukiama projekto „Šakių rajono pirminės asmens sveikatos veiklos efektyvumo gerinimas“, kurį kuruoja Sveikatos apsaugos ministerija, lėšų.

„Paraiškas turėjome pateikti iki vasario 5 d., tačiau, pasikeitus aplinkybėms, paraiškų teikimo laikas buvo atidėtas. Nežinau visų subtilybių, kodėl taip nutiko, tačiau per 2018–2020 m. DOTS kabineto įsteigimo projektas, finansuojamas iš Europos Sąjungos fondų, turės būti įgyvendintas“, – patikino E. Domeikaitė-Dovydaitienė.

Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centre jau rastos ir tam tinkamos patalpos.

Rajono savivaldybės Regioninės plėtros skyriaus projektų koordinatorė ir šio projekto vadovė Miglė Kriaučiūnienė patvirtino, kad dar nėra žinoma ir projekto finansavimo suma, mat niekas nežino, kaip, pasikeitus aprašams, pinigai bus paskirstyti. Taigi viskas paaiškės, tik gavus naująjį aprašą.

„Tada bus matyti, kur galėsime gautas lėšas išleisti, kaip jas paskirstyti, – teigė projekto vadovė. – Viskas priklausys nuo tuberkulioze sergančių žmonių, prisirašiusių ambulatorijose, skaičiaus. Tada galėsime nuspręsti, kiek ambulatorijų, kurios iš jų dalyvaus projekte.“

Pasak E. Domeikaitės-Dovydaitienės, šiuo metu rajone yra netoli 30 tuberkulioze sergančių asmenų, tačiau šis skaičius nuolat kinta.

Kol nėra įrengto DOTS kabineto, pacientai, sergantys tuberkulioze, nėra palikti likimo valiai. Jie gali tiesiogiai stebimo trumpalaikio gydymo paslaugas gauti ir pagal prisirašymo vietą savo gydymo įstaigoje. Žinoma, įrengus DOTS kabinetą būtų labiau kontroliuojama, kaip ligoniai vartoja vaistus, asmenims būtų mažesnė galimybė piktnaudžiauti ir nesigydyti.

„Prieš daug metų sėkmingai veikė tokie tuberkuliozės kabinetai, tačiau kažkas nusprendė, kad jų jau nebereikės, ir panaikino. Dabar iš naujo steigiame tuos pačius kabinetus, tik kitokiu pavadinimu“, – atviravo E. Domeikaitė-Dovydaitienė.

Socialinės paramos priemonės

Siekiant skirti daugiau dėmesio asmenims, sergantiems tuberkulioze, ir norint labiau kontroliuoti jų gydymą, sausio 26d. savivaldybės tarybos prašyta pritarti ir kitam iš Europos Sąjungos lėšų finansuojamam projektui „Priemonių, gerinančių ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą tuberkulioze sergantiems asmenims, įgyvendinimas Šakių rajone“, kuris užtikrintų socialinės paramos priemones tuberkuliozės ambulatorinio gydymo metu. Jame numatytas tuberkulioze sergančio ligonio maisto paketas ir kelionpinigiai. Kadangi sunkia tuberkuliozės forma sergantys pacientai dažnai būna asocialūs, siekiant juos išgydyti bei apsaugoti visuomenę, būtina užkirsti kelią ligos plitimui.  

Pasak šio projekto vadovės M. Kriaučiūnienės, tikimasi, kad įgyvendinus projektą sumažės Šakių rajono gyventojų sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės, bus išvengta atsparių vaistams tuberkuliozės mikrobakterijų atsiradimo ir plitimo.

Planuojama, kad per projekto įgyvendinimo laikotarpį ne mažiau nei 38 tuberkulioze sergantiems pacientams bus suteiktos socialinės paramos priemonės (maisto talonai)  tuberkuliozės ambulatorinio gydymo metu. Iš viso jiems numatyta išdalinti 1 tūkst. 664 maisto talonai, kuriems planuojama išleisti 14 tūkst. 976 eurus. Vieno maisto talono kaina – 9 eurai.

Bendra projekto vertė 15 tūkst. 905 eurai, iš jų ES lėšos sudarys 13 tūkst. 520 eurų, iš valstybės biudžeto bus skirta 1 tūkst. 192 eurai, rajono savivaldybė iš biudžeto lėšų prisidės 1 tūkst. 193 eurus.

Tuberkuliozė plinta oru

Lietuvoje kasmet diagnozuojama beveik du tūkstančiai naujų susirgimų tuberkulioze, gana dažna ir atvira tuberkuliozės forma.

Paskutiniais metais epidemiologiniai tuberkuliozės sergamumo rodikliai Marijampolės apskrities teritorijose išlikdavo aukštesni už Lietuvos sergamumo rodiklius. Paskutiniu laikotarpiu Marijampolės apskrities teritorijose buvo užregistruota beveik 70 naujų tuberkuliozės atvejų.

Skaičiuojama, kad vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus gali užkrėsti net dvidešimt penkis sveikus. Tuberkuliozės nešiotojas kalbėdamas, kosėdamas ar čiaudėdamas į aplinką išskiria tuberkuliozės bacilas, kurios plisdamos oru patenka į žmonių kvėpavimo takus. Ligos sukėlėjai ore išlieka net keletą valandų, todėl didėja rizika užsikrėsti tuberkulioze uždarose, prastai vėdinamose patalpose – viešajame transporte, mokyklose ir darželiuose, liftuose, baruose ar kavinėse.
Dauguma tuberkuliozės bakterijomis užsikrėtusių žmonių tuberkulioze nesuserga, kadangi užsikrėtusių žmonių organizmas sugeba kovoti su bakterijomis ir neleidžia joms augti. Bakterijos tampa neaktyvios, bet jos išlieka gyvos organizme ir gali suaktyvėti vėliau.

Tuberkuliozės simptomai pasireiškia, kai tuberkuliozės bakterijos pradeda organizme  daugintis. Plaučių tuberkuliozė gali sukelti kosulį, trunkantį tris ar daugiau savaičių, atkosėjimą su krauju, ligonis gali skųstis silpnumu ar nuovargiu, svorio kitimu, apetito nebuvimu, šaltkrėčiu, karščiavimu, prakaitavimu naktį ir skausmu krūtinėje.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos